Sinağrit Balığı ve Av Teknikleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Sinağrit Balığı ve Av Teknikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Sinağrit Balığı ve Av Teknikleri

  Reklam  Sinağrit Balığı ve Av Teknikleri

  Forum Alev
  SİNAĞRİT (Dentex dentex)

  Sinagrit Baligi.png

  Sinağrit oltacılığı, keyifli bir iştir. Derin sulardaki kayalıklarda ve batıklarda olta ile sinağrit avı, anlatması hoş anıların yaşanmasını sağlar. Sinarit, çipura gibi çok sert direnç gösterir. Özellikle iri balık (10 Kg.üstü) yakalandığında, oltacıya kök söktürür. Bu nedenle trança avcılığında olduğu gibi, takım sağlam ve en az 2 yüz metre olmalıdır. Derin sularda sinağrit genellikle ilk 10-20 metrede sert direnç göstermesine karşın, daha sonra kendi yukarıya gelmeye başlar. Bu durumda çok dikkatli olunmalı, çok boşluk bırakılmamalıdır. Ayrıca kendi kendine yukarı gelen balığın, (eğer çatlamamışsa) aniden aşağı dönüp, hızla dibe inmek ya da başka bir yöne kaçmak isteyeceği akılda tutulmalıdır. Her an kaloma vermeye hazır olunmalıdır.

  Sinağrit avcılığında da hem yem, hem de takım olarak trançanın aynını öneriyorum. Farklı bölgelerde, değişik yem ve yöntemlerle avcılık daha verimli olabilir. Bu yüzden sadece bu önermelere kilitlenmeyip farklı önerileri de değerlendirmek lazım.


  SİNAĞRİT SIRTISI :
  Sinağrit olta ile olduğu kadar sırtıda da iyi av verir. Yaz aylarında diğer birçok tür gibi, sinağrit de kıyılara,sığ sulara gelir. Diğer harami balıklar gibi küçük yem balıkların çok olduğu alanlarda gezer. Gece, kayalıklarda ve batıklarda yatar. Gün aydınlanmadan karnını doyurmaya başlar. En çok avlandığı saatler de sabah erken, akşam gün batmadan önceki saatlerdir.
  Sırtı ile avcılığı ise günün hemen hemen her saatinde (gündüz) yapılır. Sinağritin köpek dişleri gibi delici dişleri vardır. Ancak misinayı kesemez. Sırtıya atladığı zaman, sırtının bir çuvala takıldığını sanarsınız. Ayni trançada olduğu gibi, hem olta yaparken hem de sırtı çekerken sinağritin kayalara ve batığa inmesine izin vermemek gerekir. Bu nedenle takımı koparmayacak bir kuvvetle misinayı çekmek lazımdır. Kıyılarda sırtıya balık yakalandığında, bir yandan misina toplarken bir yandan da tekneyi açık derin sulara yöneltmek faydalı olur. Derin ve ilişkeni bulunmayan sularda sinağrit ile balıkçı arasındaki mücadelenin galibi genellikle balıkçı olur.

  Sinağrit, antenli mercan, granyoz.

  Sırtı takımı : 150 metre 0.70-0.80 misina +3 santim fırdöndü. +50 Cm. 0.90 veya 100'lük misina.+3 Cm. fırdöndü.+50 metre 0.70-0.80 misina+3 Cm. fırdöndü+10 metre 0.50 misina (en az 24 kilo çeker)+yapay veya doğal yem.Aralarında 50 Cm. 0.90 misina olan iki fırdöndü arasına iki ucunda filkete olan değişik boydaki ağırlık takılır. (daldırıcı kullanmayanlar için.)Örneğin, 5 yüz gramlık bir ağırlıktan sonra 25 metre misina salındığında ve saatte 3 mil hızla gidildiğinde doğal yemler 6-8 metre aşağıdan gelir. yapay yemlerde ise derinlik yaklaşık 2 metre daha artar. Bu yapay yemin gagasının durumuna da bağlıdır. Burada deneme-yanılma yolu devreye giriyor. Yani biraz uğraşarak en verimli yolu siz bulacaksınız. Sinağrit sırtısının en verimli olduğu derinlikler 2-12 metredir.
  Yapay yemlerden 11 Cm. kolyoz veya kırmızı beyaz öneriyorum. Canlı ve doğal yem olarak gamit, kalamar, kupes, sübye, kolyoz, tirsi vb. kullanılabilir. Canlı ve doğal yemde levrek sırtısında olduğu gibi cekici ve avlayıcı olarak iki iğne kullanılmasında yarar var.
 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Sinağrit Balığı ve Av Teknikleri

  Reklam  Büyük sinaritlerin yakalanması ustalık istemektedir.Bu balık için canlı yem kullanılması gerekmektedir.Sinarit balığı çok irileşen ve lezzetli olan bir balıktır.+ Yorum Gönder
sinağrit,  granyoz balığı,  antenli mercan balığı,  granyoz
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi