Çupra (Çipura) balığını avlama taktikleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Çupra (Çipura) balığını avlama taktikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Çupra (Çipura) balığını avlama taktikleri

  Reklam  Çupra (Çipura) balığını avlama taktikleri

  Forum Alev
  ÇUPRA (ÇİPURA)  Av Dönemi:Çupra avı 1 Nisan...1 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5kg balık avlanmasına izin verilir. Avlanmasına izin verilen asgari boy 15 cm dir.

  Tanımı:
  Latince adı : Sparus Auratus
  İngilizce adı: Gillthead Seabream

  Oltacıların en sevdiği balıklardandır. Çupra avcılığı özellikle Ege?de bir sanat gibi algılanır. Çupra avlamayı öğrenen bir avcı hassasiyeti ve sesizliği öğrenmiş demektir. 100 ? 150 gr civarında olanlarına lidaki denir. Akdeniz?deki adı ise mendiktir. 250 gr dan sonra çupra olarak anılır ve 5-7 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler. Bu boylarda olanları alyanak olarak anılır.

  Nerelerde Bulunur:
  Taşlık kayalık diplerde yaşarlar. Sabahları kıyılara sokulur; öğlenleri 10 ? 20 metre arası derinliklere çekilirler. İrileştikçedaha derin sulara çekilirler. Göçmen olarak yaşadıkları gibi aynı bölgede sabit olarak yşayanları da vardır. Göç sırasında derin sular dan geçerler. Çupra ustaları balığın ne zaman hangi sulardan geçeceğini bilir ve her sene o sularda avlanırlar.

  Beslenmesi ve Yemleri:
  Balıklardan ziyade küçük deniz canlıları ile beslenirler. Karides, teke, mamun, yengeç yavrusu, sulina, midye ve dilimlenmiş sardalya ya da hamsi kullanılabilir.

  Avcılığı:
  Çupra çok dikkatli ve tedirgin bir balıktır. Yeme hemen saldırmaz, iyice kontrol edip emin olduktan sonra küçük darbeler vurmaya başlar. Sanki oltaya küçük balık vuruyormuş hissi verir. Bu sırada takımı hiç oynatmadan beklemek gerekir. Darbeler sıklaşmaya ve şiddetli vuruşlar almaya başlayınca artık balığın oltada olduğu anlaşılır. Kısa ve sert bir tasma ile iğne damağa oturtulur ve boşluk vermeden çekilir. Çupra tekneye alınana kadar kafa darbelerini kesmez. Tekneye alınırken kepçe kullanılması tercih edilir.

  Eğer avlanılan noktada fazla gürültü yapılmaz ve ilk balık da sakince alınabilirse,
  sonraki balıkların yemi fazla yoklamadan ani vuruşlarla oltaya geldiği görülür.
  Çok kuvvetli bir çene yapısına sahiptir. Midye ve diğer deniz canlılarını rahatlıkla kırıp yer. Bunun için kullanılan iğnenin çelik dövme veya fazla büyük olmayan kalın yapılı olması gerekir. Misinayı kesmekten ziyade koparma ve iğneyi kırma olasılığının olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
  Avlanılan bölgede çupranın varlığı kesin olarak biliniyorsa yem olarak yengeç yavrusu kullanılmalıdır. Diğer balıklar bu yeme dokunamadığından meydan çipuraya kalacak ve şansınız artacaktır. Sığ ve hafif akıntılı sularda zoka ile, derin sularda ise sarkıtma olta ile avlanılır.
  Beden 0.40 misinadan yapılır. Beden ucuna 1/0 fırdöndü bağlanır. 0.30 misina ucuna kasa gözü düğümü yapılıp fırdöndünün diğer gözüne takılır. Bir karış sonra 10 cm lik bir köstek eklenir. 15 cm ara ile iki köstek daha eklenir. Üçüncü köstekten 25 cm sonra 20 cm uzunlukta bir köstek daha eklenir. İğneler 2300, 2297 ya da 2310 model 11-15 no arası olarak seçilir. Bölge balığının iriliğine göre misina kalınlıkları ayarlanmalıdır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Çupra (Çipura) balığını avlama taktikleri

  Reklam  Ülkemizde en beğenilen balıklar arasında yer almaktadır. Çupra balığı özellikle Akdeniz bölgesinde fazlaca bulunmaktadır.Çupra balığı besin değeri bakımından oldukça zengin balıklar arasında yer almaktadır.Bu balık kış aylarında tutulmaktadır.+ Yorum Gönder
çipura nasıl avlanır,  çipura hangi yeme gelir,  çipura nasıl tutulur,  çipura nasıl yakalanır,  çupra nasıl avlanır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi