Zargana balığı tutma taktikleri

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Balıkçılık Bölümünden Zargana balığı tutma taktikleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Genç.bjk
  Bayan Üye
  Reklam

  Zargana balığı tutma taktikleri

  Reklam  Zargana balığı tutma taktikleri

  Forum Alev
  ZARGANA  Av Dönemi:
  Zargana avı 1 Nisan...1 Temmuz arasında yasak olup bu dönem dışında günde en fazla 5 kg balık avlanmasına izin verilir.


  Tanımı:
  Latince adı :
  İngilizce adı:

  Tanıyalım
  Uzun gaga şeklinde bir ağız yapısına ve ince sık dişlere sahiptir.


  Nerelerde Bulunur:
  Su yüzünde yemlenir. Sardalya, kolyoz,aterina ve hamsi gibi balıklarla beslenir. Saldırgan bir yapıya sahip olduğu için gücünün yettiği her balığa saldırmaktan çekinmez.

  Ayrıca hemen hemen her türlü balığın avlanılmasında yem olarak kullanılır. Sahile yakın bölgelerde devriye gezer, tatlı suların denize döküldüğü yerleri çok sever 1.5 metre boyuna kadar büyüyebilir.

  İstanbul boğazından başlayıp Ege denizinin Akdenizle buluştuğu bölgeye kadar her kıyı şeridinde bulunur. Havaların sogumaya başlamasıyla beraber kıyıya iyice yaklaşır.
  ( Eylül ayı )
  Sırtı çekerek yapma yemlerle avlanabildiği gibi tabii yemlerle gezici olta takımları ile kamışlı takımlarla sahilden atıp çekme şeklinde de avı yapılır.

  Kullanılan misina ince ve çekeri fazla kaliteli misina olmalıdır.  Avcılığı

  A- SIRTI TAKIMI

  Bedende 0.40 misina kullanılır. Beden ucuna 3/0 no klipsli fırdöndü bağlanır. 0.22 misina ucuna çift katlı kasa gözü düğümü yapılarak fırdöndünün klipsine takılıp 5 kulaç ölçülerek kesilir. Misina ucuna 1251c 6 no iğne bağlanıp bu iğneye plastik yem (Raglou 55-100mm beyaz ve şeffaf simli )

  veya piyasada satılan zargana ipeği bağlanarak takım tamamlanır. Bu takım tekne arkasından çekilerek kullanılır. Tekne hızı leverek avında kullanılan 3-5 millik hızdır.takım fırdöndüden sonra 10 kulaç salınarak kullanılır.  B- KAMIŞLI SAVURMA TAKIMI

  Kamışlı savurma takımı yapma yemli olarak atılıp çekilebildiği gibi iğneye yem takılarak yemli olarak da avlanabiliriz. Beden ucuna balon şamandıra bağlanır. Şamandıranın diğer deliğine halka vasıtayla klipsli fırdöndü takılır. 0.22 misina 80 cm kesilerek bir ucuna çift katlı kasa gözü düğümü atılarak klipse takılır misinanın diğer ucuna da 1251 6 no iğne bağlanarak

  takım tamamlanır. Bu takıma plastik yem takılırsa atıp çekerek, tabi yem takılırsa akıntıya bırakılarak avlanılır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Zargana balığı tutma taktikleri

  Reklam  Çok lezzetli olan bu balık özellikle Ege ve Akdeniz'de bulunmaktadır.Yakalamak için ayrı bir maharet gerekmektedir.Tekneyle giderken atılan olta ile yakalanmaya çalışılır.+ Yorum Gönder
zargana tutmak,  zargana tutmak için yem,  zargana yemi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi