Ayın Evreleri, Ayın Halleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Ayın Evreleri, Ayın Halleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  RüzgarGülü
  Bayan Üye
  Reklam

  Ayın Evreleri, Ayın Halleri

  Reklam  Ayın Evreleri, Ayın Halleri

  Forum Alev
  Ay’ın değişik biçimlerde görülmesine “Ay’ın evreleri” denir.

  * Yeni Ay:
  Ay’ın Güneş hizasından yeni ayrıldığı andır.

  İncecik görünümü ile Güneş’in batışından kısa bir süre sonra batıda görülür. Ay, Dünya ile Güneş arasında olduğundan dolayı Güneş’e dönük olan parlak yüzü Dünya’dan görülmez.

  * İlk Dördün:
  Yeni Ay’dan 7,5 gün sonraki görünen durumdur. Ay, Yeni Ay evresinden sonra hilal şeklini alır. Bundan sonra Ay’ın aydınlık yüzeyinin yarısı Dünya’dan gözlenir. Bu döneme Ilk dördün denir.

  * Dolunay:
  Yeni ay’dan 14 gün sonraki görünen durumudur. Ay, Dünya etrafındaki hareketinin yarısını tamamladığında Dünya ve Güneş’le aynı hizada yer alır. Böylece Ay Güneş’ten aldığı ışınları Dünya’nın karanlık yüzeyine yansıttığı için Dünya’nın bu yüzeyinden daire şeklinde parlak görülür. Bu görünümü dolunay durumudur.

  * Son Dördün:
  Ay’ın Dolunay’dan sonra Yeni Ay evresine yaklaştığı aydınlık yüzeyinin yarısının ikinci kez Dünya’dan görülme evresidir.

  Ay’ın üç türlü haraketi vardır.
  a) Kendi ekseni etrafındaki hareketi güneş günüyle 29,5 günde tamamlar) Yani Ay’ın kendi ekseni etrafındaki hareketi çok yavaştır.

  b) Dünya etrafındaki hareketi (Bunu da aynı sürede yani 29.5 günde tamamlar)
  Bu nedenledir ki;
  * Dünya’dan bakıldığında Ay’ın hep aynı yüzü görülür.
  * Ay’da yaklaşık 15 gün gündüz, 15 gün gece yaşanır.
  Gece-gündüz süreleri arasmdaki farkm fazla olması ve atmosferinin olmaması günlük sıcaklık farkmm çok fazla olmasmda etkili olmuştur, Bu da Ay’da şiddetli mekanik çözülmelerin görülmesinde etkili olmuştur.

  c) Dünya ile birlikte Güneş etrafındaki hareketi: Bunu da 365 gün 6 saatte tamamlar.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Ayın Evreleri, Ayın Halleri

  Reklam  Ay dünyanın uydusu olarak dünyanın çekim kuvveti ile beraber dünyayla hareket eder.Ayın değişik evreleri vardır.Bunlar arasında hilal,ilk dördün,dolunay,son dördün bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi