Buzulların erime nedenleri nelerdir?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Buzulların erime nedenleri nelerdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DOLUNAY
  Özel Üye
  Reklam

  Buzulların erime nedenleri nelerdir?

  Reklam  Buzulların erime nedenleri nelerdir?

  Forum Alev
  Buzulların erime nedenleri nelerdir?

  Buzulların erime nedenleri
  Buzulların neden erir

  Bu etkiler şunları içermektedir:
  * Buzulların küçülmesi,
  * Permafrost tabakasının çözülmesi,
  * Nehir ve göllerdeki buz tabakalarının daha geç oluşması ve daha erkenn erimesi,
  * Orta-yüksek düzeydeki büyüme Mevsim (iklim)lerinin uzaması,
  * Bitki ve hayvanların yaşam alanlarında değişiklikler,
  * Bazı bitki ve hayvan popülasyonlarında azalma,
  * Ağaçların erkenn çiçeklenmesi, böceklerin erkenn ortaya çıkması, kuşların erkenn yumurtlaması
  * Akdeniz bölgesi de tehlikeli iklim değişimi etkilerine karşı savunmasız durumdadır.


  İklim değişimi; besin İmalatı (üretmi), içme suyu kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma için bir tehdittir. Deniz düzeyinin yükselmesi, aşırı doğa olayları ve çölleşme, özellikle yoksul ülkelerde yaşayan milyonlarca insan için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bugün ekonomik zorluklar yaşayan Akdeniz ülkeleri, büyük ölçekli, yıkıcı iklim felaketlerinin, yüksek ve önceden kestirilemeyecek maliyetleriyle başa çıkmak açısından da en az beceriye sahip ülkelerdir.

  Isınmanın nedeni; son yüzyılda ciddi bir artış gösterdiği belirtilen küresel ısınmanın en önemli nedeni, seragazlarının (GHG) sanayileşmeyle birlikte insanoğlunun faaliyetleri sonucu atmosfer içindeki emisyonlarının çook önemli oranlarda artmasıdır.

  İklim değişikliğine neden olan başlıca altı tane seragazı vardır. Bunların içinde en önemlisi CO2 gazıdır ve toplam seragazı miktarı içindeki payı % 80 civarındadır. Diğer seragazları ise büyüklük sırasına göre Metan (CH4), Azotoksit (N2O), Hidroflorokarbon (HFC), Perflorokarbon (PFC) ve KükürtHekzaFlorid (SF6) olarak sıralanabilir.

  Seragazları içinde en önemlisi olan CO2 gazı salımı, çook önemli oranda ekonominin her sektöründe kullanılan fosil yakıtların (kömür, petrol, doğal gaz) yakılması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle enerji politikaları ve çevre ilişkisi, seragazı salımlarının azatlımı açısından büyük önem arzetmektedir.

  Alıntı... 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Buzulların erime nedenleri nelerdir?

  Reklam  Özellikle küresel ısınma ile beraber yer kabuğu aşırı sıcaklıklara maruz kalmaktadır.Küresel ısınmaya neden olan olaylar arasında sera gazı salınımı ilk sırada yer almaktadır.Tüm dünyada ısı artışı olduğu için buzullarda erimeye başlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi