Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?

  Reklam  Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?

  Forum Alev
  Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?
  Suların sertlik derecesini ölçülebilmesi için kullanılan en pratik yöntem "sabun solüsyonu yöntemi". Bu yöntemde; sertliği veren Ca ve Mg elementleri, sabundaki sodyum ve potasyumun yerine geçerek suda erimeyen bileşikler yapıyor. Sabun solüsyonu kullanarak suda devamlı bir köpük elde edilmeye çalışılıyor. Bu işlemde harcanan sabun solüsyonu miktarı genel sertlik hakkında bilgi veriyor. Su kaynatıldıktan sonra yine aynı yöntemle kalıcı sertlik ölçülebiliyor. "Geçici sertlik = Genel sertlik - Kalıcı sertlik" formülü kullanılarak hesaplanabiliyor.

  (Ek bilgi: Suda erimiş bütün anyonların ve dolayısıyla bunlarla birleşmiş olan katyonların verdiği sertlik "genel sertlik" olarak adlandırılırken, HCO3 (bikarbonatların) anyonlarının verdiği sertliğe de "geçici sertlik", SO4 (kalsiyum ve magnezyum sülfatların) anyonlarının verdiği sertliğe de "kalıcı sertlik" deniyor. Genel sertlik, geçici ve kalıcı sertliklerin toplamı olarak da ifade ediliyor. Sularda genel sertlik ve geçici sertlik ölçülebiliyor. Aradaki fark da kalıcı sertliği veriyor. Suyun sertliğini gidermek için toz halinde kireç ya da soda kullanılıyor. Kireç geçici sertliği soda kalıcı sertliği gideriyor. Bu amaçla evlerde ve sanayi kuruluşlarında içinde sodyum alüminyum bulunan vebolit, permutit gibi iyon değiştirme aygıtları kullanılıyor.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?

  Reklam  Biz suyun sertliği deyince aklımıza çamaşır makineleri gelmektedir.Çamaşır makinelerinde sert sular için çeşitli kimyasal maddeler kullanarak yumuşatmaya çalışırız.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi