Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar

  Reklam  Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar

  Forum Alev
  Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar

  Peroksizomlar çeşitli metabolik işlemler sırasında H2O2 oluşturur ve bunu yıkarlar

  Peroksizom tek bir zarla çevrili, özelleşmiş metabolik bölmedir.

  Peroksizomlar çeşitli substratlardan oksijene hidrojen aktararak, yan ürün olarak hidrojen peroksit oluşturan enzimler içerirler.

  Organelin adı oluşan peroksitten türetilmiştir.

  Bu tepkimeler çok farklı işlevlere sahip olabilirler, bazı peroksizomlar yağ asitlerini daha küçük moleküllere yıkmak için oksijen kullanırlar.Oluşturulan küçük moleküller hücre solunumuna yakıt oluşturmak için mitokondrilere gönderilir.

  Karaciğerdeki peroksizomlar ; alkol ve diğer zararlı bileşikleri detoksifiye eder; bunu zehirden oksijene hidrojen aktarımı yaparak işlevsel kılar.


  Peroksizom metabolizması ile oluşan h2o2 nin kendiside tok------; ancak bu organel h2o2 yi h2o (su) ya dönüştüren bir enzim içerir.


  Hidrojen peroksit üreten enzimle, bu toksiki uzaklaştıran enzimin aynı yerde bulunuyor olması , hücrenin bölmelere ayrılmış yapısının hücre işlevleri ,için ne kadar önemli olduğuna bir başka örnektir.

  Glioksizom adı verilen özelleşmiş peroksizomlar, bitki tohumlarının yağ depolayan dokularında yer alır.Bu organel yağ asitlerini şekere dönüştürmek için gereken başlangıç enzimlerinin içerir.

  Filizlenmekte olan tohum, oluşan bu şekeri enerji ve karbon kaynağı olarak kullanır.böylece filizlenmekte olan bitki , fotosentez ,ile kendi üretene kadar, bu depoyu kullanır.


  Lizozomların aksine peroksizomlar,iç zar sizteminden tomurcuklanma ile oluşmazlar.bu organel protein ve lipidlerin sitozolde bir araya gelmesiyle oluşur ve belli bir büyüklüğe ulaştığında ,ikiye atrılarak sayısını artırır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Peroksizomun Yapısı - Karaciğerdeki Peroksizomlar - Peroksizom Metabolizması - Glioksizomlar

  Reklam  Vücudumuzda kendini yenileyebilen tek organ kara ciğerdir.Karaciğerin yarısı alınsa bile yeniden kendini yenileyebilmektedir.Yeter ki hasar yani bir hastalık neticesinde görevini yerine getirebilmiş olsun.+ Yorum Gönder
glioksizom,  glioksizom nedir,  peroksizom yapısı,  peroksizomun yapısı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi