Yeni kanuna göre öğrenci kredi sisteminde yapılan değişiklikler(öğrenim kredisi,burs)

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Yeni kanuna göre öğrenci kredi sisteminde yapılan değişiklikler(öğrenim kredisi,burs) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  WebStyle
  Özel Üye
  Reklam

  Yeni kanuna göre öğrenci kredi sisteminde yapılan değişiklikler(öğrenim kredisi,burs)

  Reklam  Yeni kanuna göre öğrenci kredi sisteminde yapılan değişiklikler(öğrenim kredisi,burs)

  Forum Alev
  TBMM Genel Kurulunda, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi (torba kanun teklifi) kabul edilerek, yasalaştı.

  Öğrenim kredileri, alındığı kadarki sürede ödenecek. 4 yıl kredi alan bir kişi, daha önce bu krediyi 2 yılda geri öderken, düzenlemeyle 4 yılda ödeyecek. Böylece, taksit sayısı arttığı için ödenen aylık miktar da yaklaşık yarıya inecek.

  Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler ise kredi borcunu mezuniyetten 3 yıl değil, 4 yıl sonra ödemeye başlayacak.

  Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan bir borçlu, talep ederse, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak ve birer yılla sınırlı olmak üzere geri ödemeye başlamasını uzattırabilecek.

  Kanun yürürlüğe girdiğinde kredi alanlar ile kredi ödemesi henüz başlamamış olanlar, borçlarını kredi aldıkları sürede ödeyecek. Kredi borç taksitlerini düzenli ödeyenler ise bakiye borçlarını kalan taksit süresinin 2 katı sürede ödeyebilecek.

  Sağlık nedenleri dışında, kendi isteğiyle yüksek öğretim kurumundan ayrılan ya da herhangi bir nedenle ilişiği kesilen öğrenci, bu tarihten 2 yıl sonra başlamak üzere, kredi aldığı sürede ve aylık dönem halinde kredi borcunu ödeyecek.

  Yurtiçindeki öğrencilerden kefil aranmazken, yurtdışında öğrenim gören öğrencilerden kefil veya diğer teminatlar alınacak.

  Yurtdışında öğrenim gören öğrencilere de burs, kredi ve nakdi yardımı verilecek. 2. 2
  GAZİBE
  Bayan Üye

  Cevap: Yeni kanuna göre öğrenci kredi sisteminde yapılan değişiklikler(öğrenim kredisi,burs)

  Reklam  Öğrencilere verilen burs ve kredi rakamları 2015 yılı için 330 Tl. olarak belirlenmiştir.Burs verem kurumların ve kuruluşların araştırılması çocukların daha iyi eğitim almalarını sağlamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi