Güneşin Dünyaya Uzaklığı

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Güneşin Dünyaya Uzaklığı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Güneşin Dünyaya Uzaklığı

  Reklam  Güneşin Dünyaya Uzaklığı

  Forum Alev
  Güneşin Dünyaya Uzaklığı nekadardır?

  Güneşin Çapı 1.4 milyon km dir.Yaşı ise 5 milyar olduğu tahmin edilen , ışık ısı ve enerji kaynağıdır. Yapısının tamamına yakını Helyum ve Hidrojen gazları oluşmaktadır. Hacmi dünyadan 1.3 milyon kat daha fazladır ve ağırlığı dünyanın 332.000 katıdır. Dünyaya en yakın yıldızdır ve dünyadan uzaklığı 149.500.000 km’dir. Güneş kendi etrafında 70.000 km hızla hareket eder ve bir turunu 25 günde tamamlıyor.
  Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniye de 600 milyon ton hidrojen, helyuma dönüşmektedir. Bu dönüşüm sırasında kırmızımsı bir alev 15-20 bin km ilerler.Biz bu olayı güneş fırtınası diye adlandırıyoruz. Güneşin ısısı 6000 °C ve merkezindeki ısı ise 1.5 milyon °C tır. Güneş ışınları 8 dakikada yeryüzüne varmaktadır ve güneşin üç günde yaydığı enerji dünyadaki tüm enerjilerin toplamından fazladır.
  Çoğu kişi Güneş’in bitmeyeceğini zanneder.Taa ki büyük sona kadar… Büyük sonun başlangıcı işte bu olabilir.Bilim insanları güneşin sıcaklıklarını araştırdıklarında şu sonucu bulmuşlardır. Güneş’in yüzey sıcaklığı yaklasik 6000 °C , merkez sıcaklığı ise en az 15 milyon derecedir.Dünya nasıl güneşten kopup soğudu ise güneşinde sonu birgün böyle olabilir.Sonuç olarak güneşimiz eriyor ve bir gün bu kaynakta bitebilir.

  Yazan:Emre SALMAN 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Güneşin Dünyaya Uzaklığı

  Reklam  Güneşin dünyaya uzaklığı bir metre bile değişse bir sürü doğa olayları gerçekleşir.Uzak olsa soğuklar kar fırtınaları buzul bir dünya ,yakın olsa kavurucu sıcaklar.Herşey nizam içindedir.+ Yorum Gönder
güneşin dünyaya uzaklığı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi