Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri

  Reklam  Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri

  Forum Alev
  Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri


  1.Esneklik Potansiyel Enerjisi
  Yaylardaki esneklikten yararlanılarak yapılan iştir. Yay ne kadar çok sıkıştırılırsa Esneklik Potansiyel Enerjisi o miktara eşit bir şekilde artar.
  2.Çekim Potansiyel Enerjisi
  Yerden belli yükseklikte bulunan cisme etkileyen yer çekim kuvvetinin enerjisine denir.
  3.Yer çekimi Potansiyel Enerjisi
  4.Elektrik Potansiyel Enerjisi
  5.Manyetik Potansiyel Enerjisi
  6.Isı Potansiyel Enerjisi
  7.Kimyasal Potansiyel Enerjisi
  8.Elastik Potansiyel Enerjisi
  9.Nükleer Potansiyel Enerjisi 2. 2
  pınar sürel
  Yeni Üye

  Cevap: Potansiyel enerji çeşitleri ve örnekleri

  Reklam  Potansiyel enerji, cisimlerin bir alanda bulundukları fiziksel durumlardan ötürü depoladığı kabul edilen enerjidir. Örneğin yükseğe kaldırılan bir cisim, barajlarda biriken su, sıkıştırılan veya gerilen yay potansiyel enerji depolar. Potansiyel enerji mecut alandaki konuma veya cisimdeki değişikliğe bağlıdır. EP ya da U ile gösterilir. Birimi diğer enerjiler gibi Joule'dür. (J)
  Potansiyel enerji terimi ilk kez İskoç mühendis ve fizikçi William Rankine tarafından kullanılmıştır.[1][2]
  Genel bakış

  Potansiyel enerji bir cismin düşük potansiyelden yüksek potansiyele geçtiğinde biriken enerjidir. Örneğin bir cisim yerden yükseğe çıkarıldığında yüksek bölge daha yüksek potansiyele sahip olduğundan cisimde potansiyel enerji birikir. Bir elektrik yükü yüksek potansiyelden alçak potansiyele gitmek isteyecektir çünkü bu yüke etki eden bir geri çağırıcı kuvvet vardır.
  Bir cismi yüksek potansiyele taşımak için yapılan iş cismin kazandığı potansiyel enerjiye eşittir. Yani potansiyel enerji değişimi korunumlu kuvvet tarafından yapılan işe eşittir:
  W: yapılan iş, ΔU: potansiyel enerjideki değişim
  Örneğin m kütleli bir cismi yerçekimi ivmesinin g olduğu bir yerde, yerden h kadar yukarı çıkardığımızı düşünelim. Kaldırmak için gereken kuvvet cismin ağırlığına eşit olacaktır. Yani F=mg cismi h kadar yukarı çıkardığımız için yaptığımız iş W=mgh olacaktır. Bu da cismin h kadar yukarı çıktığı için kazandığı potansiyel enerjiye eşittir.
  Yerçekimi potansiyel enerjisi


  Yer Çekimi Gücü Uyduları Güneş Sistemi yörüngesinde tutar.


  Bir cismin, başka bir cismin (genellikle çok büyük kütleli cisimler, örn.Dünya, Güneş) kütleçekimi etkisinde kalarak kazandığı potansiyel enerjidir. Bu enerji, cismin kütlesiyle ve çekici kütlenin büyüklüğüyle doğru orantılıdır. Çekici kütlenin büyüklüğü yerçekimi ivmesini oluşturur. Bu ivme Dünya için yaklaşık 9,8 m/s2'dir.
  Yerçekimi potansiyel enerjisi, hidroelektrik santrali kullanılarak elektrik enerjisine çevrilir.
  Esneklik potansiyel enerjisi

  Esneklik potansiyel enerjisi, esnek cisimlerin (örn. yay) sahip olduğu enerjidir. Bir yay sıkıştırıldığında potansiyel enerji depolar ve serbest bırakaldığında bu enerjiyi kinetik enerjiye dönüştürür.
  Hesaplanması

  Yayda biriken enerji yayı sıkıştırmak için yapılan işe eşit olduğundan bu iş hesapalanarak enerji bulunur. F kuvvetiyle (F kuvvetinin büyüklüğü yay sıkıştırıldıkça artar) x kadar sıkışmış bir yay için:
  yayda, Hooke yasası gereği:
  Yapılan iş ve biriken potansiyel enerji:
  Elektrik potansiyel enerjisi

  Bir elektrik alanda bulunan elektrik yüküne Coulomb kuvveti etki eder. Etki eden bu kuvvet nedeniyle yük, potansiyel enerji kazanır.+ Yorum Gönder
esneklik potansiyel enerjisine örnekler,  potansiyel enerji örnekleri,  esneklik potansiyel enerjisi ile ilgili örnekler,  çekim potansiyel enerjisi örnekleri,  çekim potansiyel enerjisine örnekler
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi