Hücrenin temel kısımları nelerdir

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Hücrenin temel kısımları nelerdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Hücrenin temel kısımları nelerdir

  Reklam  Hücrenin temel kısımları nelerdir

  Forum Alev
  Hücrenin temel kısımları :Hücre zarı, sitoplazma ve çekirdektir. Çekirdek içerisinde kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların vardır.


  Bilinen en küçük hücre, bakteridir. En büyük hücreye deve kuşu yumurtasının sarısı, en uzun hücreye de yaklaşık 1 m uzunluğunda olan sinir hücreleri örnek olarak verilebilir. Bazı ilkel hücrelerde ise çekirdek yoktur, kalıtsal özellikleri taşıyan yapıların sitoplazmada dağınık olarak bu ilkel canlılarda bulunur. Hücre organellerinden mitokondri, kloroplast ve kofulun sadece görevlerini bilmeniz yeterlidir.

  Ek Bilgi :

  Hücreler gelişmişlik düzeyine göre ikiye ayrılır:
  1-Prokaryot Hücreler: Bu hücrelerin zarlı organelleri ve belirgin bir zarla çevrili çekirdeği yoktur. Yalnızca hücre zarı, sitoplazma ve zarsız organel olan ribozom taşırlar. Kalıtım maddeleri (DNA) sitoplazmada bulunur. Örneğin bakteri, mavi- yeşil alg prokaryot hücrelidir.
  2- Ökaryot Hücreler: Bu tip hücrelerin zarla çevrili çekirdeği, zarla çevrili organelleri, hücre zarı ve sitoplazması vardır. Örneğin protistler, mantarlar, hayvanlar, bitkiler ökaryot hücrelidir.
  Ökaryot bir hücre dıştan içe doğru üç kısımdan oluşur:
  I- Hücre zarı II- Sitoplazma III- Çekirdek 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Hücrenin temel kısımları hakkıa bilgi

  Reklam  Çok küçük olan hücrelerin yapısı basit gibi görünse de çok karmaşıktır.Hücre çekirdek sitoplazma ve hücre zarından oluşmaktadır.DNA sitoplazmada bulunur. 3. 3
  Filiz
  Bayan Üye
  Hücre zarı çekirdek ve sitoplazma hücrenin temel kısımlarıdır.Bazı ilkel olarak adlandırılan hücrelerde iç çekirdek yoktur.Hücreler gelişmişlik bakımından iki çeşittir.+ Yorum Gönder
hücrenin temel kısımları nelerdir,  hucrede bulunan temel kısımlar bu kısımların gorevleri nelerdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi