Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaştır

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaştır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaştır

  Reklam  Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaştır

  Forum Alev
  Koyun: Ülkemizde en çok beslenen küçükbaş hayvandır. İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerindeki koyun sayısı ülke genelinin yarısına yakındır.

  Güneydoğu Anadolu, İç Ege ve Güney Marmara çevresinde de beslenmektedir. Karadeniz ve Akdeniz kıyılarında çok azdır. Türkiye’de, kıvırcık, dağlıç, karaman, merinos ve sakız gibi çeşitli ırklara ait koyunlar bulunur.

  Keçi: Koyuna göre daha dayanıklı olan, engebeli arazilerde yayılabilen ve süt üretimi iyi olan küçükbaş hayvan türüdür. Kıl keçisi ve tiftik keçisi gibi türleri vardır. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Küçükbaş hayvancılık nedir hangi hayvanlar küçükbaştır

  Reklam  Bizim koyun ve keçi dediğimiz hayvanlara küçük baş hayvanlar denmektedir.Küçük baş hayvanların üretimi ve tüketimi bizim ülkemizde çok yaygındır.Özellikle kurban bayramında çok sayıda küçük baş hayvan kurban edilmektedir. 3. 3
  Ziyaretçi
  keçi koyun bukadar 4. 4
  Ziyaretçi
  Küçükbaş hayvancılığı; koyunculuk, keçicilik, tavşan ve kürk hayvanı yetiştiriciliğini kapsayan hayvancılık dalıdır.

  Yurdumuzda değişik bölgelerde yani Karadeniz'de yetiştirilen koyun ırkları birbirinden farklılık gösterir. Batı Anadolu ve sahil bölgelerinde genellikle ince kuyruklu yerli koyunlar; Orta Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yağlı kuyruklu yerli koyunlar yetiştirilmektedir.

  Keçi varlığımızı ise, bugün Orta Anadolu'da yok olma sınırında olan Tiftik keçisi (Ankara keçisi) ile Türkiye'nin dağlık, ormanlık ve çalılık bölgelerinde daha çok yetiştirilen Kara keçi oluşturur. Çeşitli yörelerimizde az miktarda süt keçisi göze çarpar.

  Türkiye'de hüküm süren kurak iklim ve buna bağlı yetersiz otlaklar, gelir düzeyi çok iyi olmayan halkın elindeki hayvanların yetersiz beslenmesi nedeniyle, hayvanların çoğunluğunu, küçük yapılı, düşük verimli olmasına neden olmuştur.

+ Yorum Gönder
küçükbaş hayvancılık nedir,  küçükbaş hayvanlar hangileridir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi