Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler

  Reklam  Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler

  Forum Alev
  bulunduğumuz yerde Güneş’in doğduğu taraf Doğu’dur. Sağ kolumuzu Doğu’ya doğru uzatırsak, solumuz Batı, önümüz Kuzey ve arkamız Güney yönünü gösterir. Yönlerimiz bu şekilde belirlenmiştir. Diğer belli başlı yön bulma yöntemleri ise şunlardır :


  Pusula Yardımı İle

  Yönümüzü en kolay pusula yardımı ile saptıyabiliriz.Pusula ibresinin koyu renkli ucu manyetik kuzeyi gösterir.Kuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra,hangi yöne gidecek isek o yönde yer alan bir cismi (örneğin ağaç,iri kayalar gibi)hedef alıp oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz yönde yeni bir cisim saptamak gerekir.Bu yöntemle mümkün olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir.

  Kutup Yıldızı İle

  Dünyamızın kutup noktalarından geçen hayali eksen çizgisi kutup yıldızının çok yakınından geçmektedir.Bu nedenle geceleyin yıldızlar ve gezegenler hareket halinde iken(dünyanın kendi etrafında dönüşünden dolayı)kutup yıldızı sabit kalır.Doğada herhangi bir yıldızı hedef alıp yürür iseniz,yıldızın hareketinden dolayı düz bir çizgide yürüyemezsiniz.
  Dünyanın dönüşünden ötürü kutup yıldızı çevresinde diğer yıldızların dönüşü.”Görüntü fotoğraf filminin uzun pozlandırılması ile elde edilmiş.(Corbis.com)”

  Bu nedenle gökyüzünde yanlızca kutup yıldızını bularak onun kuzeyi gösterdiğini bilerek,amaçladığınız yönde yürüyebilirsiniz.Kutup yıldızını bulmak için belirgin bazı yıldız guruplarını bilmek zorundasınız.(Bu bilgiler kuzey yarım küresinde geçerlidir)
  Büyük Ayı yıldız gurubu 7 yıldızdan oluşur.Görünümü eğik duran kahve cezvesine benzer.Sapın karşısında yer alan kenarın uzunluğunu 5 le çarptığımızda ve kenar yönünde kutup yıldızını buluruz.Kutup yıldızını doğru bulduğumuzdan emin olmak için yan yatmış ve beş yıldızdan oluşan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yıldız gurubunu kullanırız.Büyük W nun ortasındaki yıldız, kutup yıldızı doğrultusundadır.


  Güneş İle Yön Bulma

  Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir.Sopanın gölgesi işaretlenir.Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir.Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru S – N eksenidir.Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.  Saat Yardımı İle Yön Tayini

  Güneşli bir günde bileğimizdeki saat yardımı ile yön tayin edebiliriz.Saatin akrebi güneşe döndürülür.Saatin 12 rakkamı ile akrebin oluşturduğu açının açı ortayı Güney-Kuzey Hattıdır.Güneş tarafı güney yönüdür. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler

  Reklam  Yön bulma yöntemleri nelerdir kısaca açıklaması
  Yön çeşitli yollarla bulunmaktadır.Gelişen teknoloji ile artık cep telefonlarımızda yüklü olan programlar sayesinde uydudan yerimizi tespit etmekteyiz.Fakat en eski ve güvenli araç pusuladır. 3. 3
  Ziyaretçi
  çok güzel olmuş sağolun 4. 4
  Ziyaretçi
  çok gzel 100 aldımmm

 5. 5
  Ziyaretçi
  Harika çok güzel olmuş saol forum. Alev

 6. 6
  Ziyaretçi
  parlak güneşli işaretlenir. Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu

 7. 7
  Ziyaretçi
  saolun çok güzel olmuş

 8. 8
  Ziyaretçi
  Yönümüzü ağaç dalları, minareler, karınca yuvaları, kutup yıldızı, güneş ile buluruz

 9. 9
  Ziyaretçi
  Çokkk sağolll.Allah razı olsun.

 10. 10
  Ziyaretçi
  Bencede harika👍👍👍

 11. 11
  Ziyaretçi

  Cevap: Yön bulma yöntemleri nelerdir açıklamalı bilgiler

  Reklam  Çok teşekkürler

 12. 12
  Ziyaretçi
  Tesekurler sagolun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
yön bulma yöntemleri ve açıklamaları,  yön bulma yöntemleri maddeler halinde,  yön bulma yöntemleri açıklamalı,  yön bulma yöntemleri açıklamaları,  yön bulma yöntemleri ve açıklaması
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi