Elementler hakkında bilgi

+ Yorum Gönder
Öğretim ve Bilgiler Bölümünden Elementler hakkında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Elementler hakkında bilgi

  Reklam  Elementler hakkında bilgi

  Forum Alev
  elementler ne demek hakkında bilgi


  Elementler Hakkında ansiklopedik bilgi Bilgi

  Element Kimyasal metodlarla daha basit maddelere ayrışması mümkün olmayan basit madde. Örneğin su bir element değildir. Fakat suyun elektrolizinden elde edilen hidrojen ve oksijen birer elementtir. Saf şeker bir element değildir. Çünkü şekerden karbon, hidrojen ve oksijen çıkarılabilir.

  Element, aynı cins ve kimya tepkimelerinde bölünmeyen en küçük parçaların yığınıdır. Bu parçalara atom denir. Farklı atomların birleşmesinden yeni bir madde olan bileşik elde edilir. Su, oksijen ve hidrojenden elde edilir. Bir element, herhangi bir enerji kullanılarak (ısı, ışık, elektrik gibi) daha basit maddelere ayrıştırılamaz. Elementin diğer bir özelliği de bir bileşik vermek üzere kimyasal reaksiyona girdiği zaman ağırlığının değişmemesidir.

  Elementlerin özellikleri
  Elementlerin özellikleri, büyük ölçüde atomunun büyüklüğü ve elektronik yapısına bağlıdır. Bu yüzden her bir elementin özelliği diğerinden çok farklı olabilir. Mesela; helyumun erime noktası -271,4°C(29,6 atm’de), kaynama noktası ise -268,98°C’dir. Tungsten (volfram) elementinin ise erime noktası 3370°Cve kaynama noktası 5900°C’dir. Hidrojenin bir atmosfer basınçta ve 0°C’deki yoğunluğu 8,986.10-5 g/cm3 iken, iridyum ve osmiyumun yoğunluğu 22,8 g/cm3tür.

  Yani iridyumun yoğunluğu aynı şartlarda (basınç ve sıcaklıkta) hidrojenin yoğunluğunun yaklaşık 253.000 katıdır. Periyodik cetvelde aynı periyodda bulunan elementlerin özellikleri düzenli bir şekilde değişir. Mesela, erime noktası soldan sağa gidildikçe azalır. 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: elementler hakkında bilgi

  Reklam  elementler kimyasal yada fiziksel olarak ayrıştıralamayan tabiatta sağ halde bulunan kendine özgü kendi fiziksel özellikleri ve kimyasal yapıları bulunan insanlar tarafından tüm sektörlerde kullanılan maddelerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi