Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?

  Reklam  Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?

  Forum Alev
  Bilim adamlarının 2036'da Dünya'ya çarpma olasılığı olduğunu belirttiği "Apophis" göktaşı hızla yaklaşıyor. Göktaşını takibe almak ve dünyaya çarpıp çarpmayacağı konusunda kesin fikir sahibi olmak için tasarlanan uzay aracının tasarımı bitti.


  Bu amaçla merkezi Pasadena'da bulunan ve amacı uzay çalışmalarını desteklemek olan sivil toplum örgütü The Planetery Society tarafından geçen yıl açılan 50 bin dolarlık "Apophis Mission Tasarım Yarışması"nı SpaceWork Mühendislik şirketi kazandı. Apophis'i 300 gün süreyle izleyecek projeyle Dünya'ya 2029'da yaklaşacak ve 2036'da az da olsa çarpma olasılığı bulunan 300 metre çapındaki göktaşının yörüngesi kesin olarak belirlenecek ve Dünya'ya çarpıp çarpmayacağı anlaşılacak.
  ÇARPMAYA KARŞI HAZIR OLMALIYIZ
  Tasarım yarışmasını açan Planetary Society Başkanı Dan Geraci, Apophis'in bir bilim kurgu hikayesi ya da kapalı gişe oynayan bir Hollywood yapımı değil, bir gerçek olduğunu belirterek, "Göktaşının etiketleneceği elektronik izleme sayesinde, şimdi, 2017, 2029 ve 2036 arasındaki zaman diliminde uzun vadede odaklanma olanağı bulabileceğiz. Bu sayede çarpma riskine en iyi şekilde hazırlanma ve bir plan oluşturma imkanı elde edebileceğiz" diye konuştu. Apophis'in Dünya'ya çarpıp çarpmayacağını anlayabilmek için doğru bir izleme ve eğer gerekiyorsa yörüngesini değiştirmek için bir yöntem bulmak gerekiyor.
  Yarışma kurallarına göre, göktaşını elektronik olarak izlemeyi öngören tasarımın, 2017'ye dek göktaşının yörüngesini değiştirmek için insanlı bir sefer düzenlenmesinin gerekli olup olmadığı bilgisini en kısa sürede sağlaması gerekiyor.

  MISIR KÖTÜLÜK TANRISI APOPHIS

  Adını Mısır mitolojisindeki kötülük tanrısı Apophis'den alan ve Haziran 2005'te keşfedildikten sonra incelemeye alınan Apophis'in, Dünya'ya çarpması durumunda, 1945'de Hiroşima'ya atılan atom bombasından 100 bin kat daha fazla bir güç yaratacağı tahmin ediliyor. Bu etkinin binlerce kilometrekarelik bir alan üzerinde yaşayan tüm canlıları etkileyeceğini söyleyen bilim adamları, çarpışmayla atmosfere yayılacak toz bulutunun tüm dünyayı kaplayabileceğini belirtiyorlar.
  NASA: DURUM CİDDİ
  NASA, bu çarpmanın yönünü değiştirmenin ve göktaşından korunma stratejisinin planlama, deneme ve uygulama aşamalarının yıllar alacağını ifade ederek, bir an önce çalışmalara başlanmasının şart olduğunu açıklamıştı. NASA'nın geçen yıl, saatte 48 bin kilometre hızla yol alan ve 2029'da Dünya için olası tehdit olarak tanımlanan "Apophis" adlı göktaşına astronot indirmeyi planladığı bildirilmişti.
  Space.com internet sitesindeki habere göre, plan konusunda son derece ciddi olan NASA yetkililerinden, Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nden Chris McKay, insanlığın asteroid sorununun çözüldüğünü görmek istediğini belirtmiş, “Oraya astronot göndermek ve asteroidin yönünü değiştirebilmek, bilimsel açıdan olduğu kadar insanlığın neler yapabileceğini göstermek açısından da çok değerli olur” demişti.
  VURMAK YERİNE YÖRÜNGESİ DEĞİŞTİRİLMELİ
  Bilim adamları, Dünya için tehdit yaratan göktaşlarını nükleer başlıklı silahla vurarak, aynı rotada binlerce küçük cisim oluşmasına yol açacağından, göktaşının hafifçe yönünün değiştirilmeye çalışılmasının en iyi yaklaşım olduğunu düşünüyorlar. Uzmanlar, küçük bir otomobilin itme gücünün 1 milyar ton ağırlığında bir göktaşını yalnızca 75 günde güvenli bir rotaya çevirmeye yetebileceğini belirtiyorlar.
  Bu konuda bir başka yaklaşım da Amerikalı aktör Bruce Willis'in Hollywood yapımı Aramgeddon filminde Dünya'yı felaketten kurtardığı gibi, göktaşının üzerine delici bir makine indirerek, asteroidi başka yöne itebilmeye yetecek materyalin gökcisminden çıkmasını sağlamak.
  BİR ÖNERİ DE İSKOÇYA'DAN
  Göktaşının yörüngesini değiştirmek için yapılan bütün önerilerin ötesinde bir öneri İskoçya'dan geldi. Glasgow Üniversitesi uzmanları bu güne kadar binlerce kıyamet senaryosu üretilen göktaşını durdurmanın en iyi yolunun ne nükleer ne de uzay gemisi olduğunu, dünya yörüngesine yerleştirilecek aynalarla bu işin çözüleceğini iddia etti. Göktaşı üzerine 9 farklı senaryoyu ele alan uzmanlar, en iyi ve güvenli yolun aynalar olduğunu tespit etti. Yörüngeye yerleştirilecek 50 santim ile 1,5 metre genişliğindeki 5 bin adet ayna güneşten gelen sıcaklığı göktaşına yansıtacak. Göktaşının yüzeyini 2100 dereceye kadar ısıtıp patlatacak ve dünyaya çarpması engellenecek. Uzmanlara göre bu yöntem nükleer bomba gibi büyük bir risk taşımıyor hem de bombadan daha ekonomik.
  DÜNYAYA ÇARPMA İHTİMALİ YÜZDE 3
  Rus bilim adamlarının hesaplarına göre göktaşının dünyaya çarpma ihtimali yüzde 3 civarında. Uzay boşluğunda çok büyük olan bu ihtimal gerçekleşirse meydana gelecek yıkımın boyutları, tahminlerin çok ötesinde olacak. Rusya'nın Sibirya bölgesinde meydana gelen benzer bir astroit basıncının etkisi ile 2 bin 150 km2 lik alan etkilenmiş ve büyük Sibirya ormanlarında 80 milyon ağaç yok olmuştu.
  DÜNYAYA EN SON 1908'DE GÖKTAŞI DÜŞTÜ
  Ender de olsa dünyaya çarpan göktaşları 65 milyon yıl önce dinazorları yok etmişti. Dünya'ya son olarak 1908'de büyük bir göktaşı çarpmıştı. 2 bin kilometrekarelik bir ormanı küle çeviren göktaşı araziyi de dümdüz etmişti.
 2. 2
  bluecloud
  Usta Üye

  --->: Dev göktaşı Dünya'ya çarpacak mı?

  Reklam  way beeee ama bilim çok gelişio bunada kesin bi çözüm bulurlar ya...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi