Mehmetçiğe yerli yapımı piyade tüfeği

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Mehmetçiğe yerli yapımı piyade tüfeği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Mehmetçiğe yerli yapımı piyade tüfeği

  Reklam



  Mehmetçiğe yerli yapımı piyade tüfeği

  Forum Alev
  Türk Silahlı Kuvvetlerine alınacak yeni modern Piyade Tüfekleri'nin yapım sözleşmesi Kırıkkale MKE ile Savunma Bakanlığı tarafından sözleşme imzalandı


  TSK'nın kullanacağı 7.62mm Milli Modern Piyade Tüfeği 'Tasarım ve Geliştirme' projesi sözleşmesi Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MKE ve alt yüklenici Kalekalıp Makina A.Ş. arasında Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün katılımı ile Kırıkkale'de imzalandı.

  TSK'ya alınacak yeni modern piyade tüfeklerinin üretimi 30 ayda tamamlanacağı açıklanırken, Silahlı Kuvvetlerine kazandırılacak yeni silahlar tanıtıldı.

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve teknik istek özelliklerini taşıyan, muharebe ortamında, gece ve gündüz her türlü arazi ve hava şartlarında hizmet edecek 7,62 mm Milli Modern Piyade Tüfeği tamamen milli imkanlar dahilinde yapılacak. MKE Kurumunun ana yükleniciliğini üstlendiği projede Kalekalıp Makina Kalıp San.A.Ş ise alt yükleniciliğini yapacak. Silahın tasarlanması ve üretilmesine yönelik Proje, 'Tasarım ve Geliştirme' ile 'Seri Üretim' olmak üzere iki dönemde gerçekleştirilecek.

  Proje tamamen yerli kaynak ve imkanlar dahilinde yurt içi geliştirme yoluyla gerçekleştirilecek. Yeni silah 'Tasarım ve Geliştirme Dönemi'nde Piyade Tüfeğinin tasarım, prototip üretimi ve kalifikasyon testleri icra edilecek. Kalifıkasyon testlerinin başarı ile tamamlanmasını ardından üretim 30 ayda tamamlanacak.

  Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, müsteşarlığın yasadan aldığı görevler çerçevesinde, Ar-Ge faaliyetlerinin desteklenmesi, savunma sanayi ürünlerinin ihracatı, silahlı kuvvetlerimizin en gelişmiş silah, araç ve gereçle donatılması yönünde yürüttüğü faaliyetler ile Türk Savunma Sanayine yön verdiğini söyledi.

  Bayar, "Bugün kendi tasarımlarımızı yapma ve silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını yurtiçi geliştirme ile karşılama aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Yürütülen bu çalışmalar neticesinde, 2007 yılı sonu itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri savunma teçhizat ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı yüzde 42'ye yükselmiş bulunmaktadır. Bu oranı yüzde 50 seviyesine çıkartmayı hedefliyoruz" diye konuştu

  Sözleşme töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, tarihi bir gün yaşanıldığını belirterek, yapılan gayretlerin sonucunda TSK'ya yerli piyade tüfeği kazandırıldığını söyledi.

  Bakan Gönül, "Projenin finansmanını Savunma Sanayi Müsteşarlığı karşılıyor. Bu törenin Savunma Sanayi Müsteşarlığında yapılması gerekirdi ancak, Kırıkkale ile MKE ayrılmaz bir bütün ve bu proje Kırıkkale açısından önemli. Bu nedenle töreni burada yapmayı uygun gördük. MKE Türkiye'de büyük şirketler içinde MKE 121. sıradan 81. sıraya yükselmiş bulunmaktadır" diye konuştu.

  Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Aile bütünlüğü prensibi çerçevesinde modül tüfek ve otomatik bomba atar projelerinin de yine yurt içi tasarım geliştirme modeli ile yakın dönemde hayata geçirilecek olması yurt içi karşılama oranını artırmak oranında stratejik hedefe önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Türk Silahlı kuvvetlerimiz için Mili Tüfeği tasarlayıp mal etmeyi gurur verici bir büyük adım olarak görmekteyiz. Piyade Tüfeği güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak süresi ile ihracat potansiyeli olarak değerlendirmekteyiz. Bu noktada beklenen başarıya kısa zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Ülkemize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olsun" dedi.

  MKE Destek tesislerinde gerçekleştirilen sözleşme töreninde MKE'nin ürettiği yeni silahların tanıtımı yapıldı. Program sonrası verilen yemeğin ardından Bakan Gönül ve beraberindeki heyet birlikte hatıra fotoğrafı çekindi.
  Törene Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi Müsteşarı Murat Bayar, Korgeneral Engin Alan, Korgeneral Hasan Kemal Yardımcı, Tuğgeneral Nevzat Kılınç, Vali Yardımcısı Hüseyin Kılözü, MKE Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu, MKE Genel Müdür Yardımcısı İsmail Tohumcu, Kırıkkale Milletvekili Turan Kıratlı ve Mustafa Özbayrak, Belediye Başkan Vekili Ali Danış, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Murat Çakmak, Kalekalıp LTD. ŞTİ. Müdürü Osman Okyay, Tıp Fakültesi Dekanı Sedat Kaygusuz ve çok sayıda davetli katıldı.




 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Mehmetçiğe yerli yapımı piyade tüfeği

  Reklam



  zaten yerli yapım olmalı artık ya rus malı keleş ya değişik silahlar türkiye artık gemisini yaparken silahını yapamazmı tabiki yapabilir







+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi