Çevre Dostu Otobüs Geliştiriliyor

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Çevre Dostu Otobüs Geliştiriliyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Çevre Dostu Otobüs Geliştiriliyor

  Reklam  Çevre Dostu Otobüs Geliştiriliyor

  Forum Alev
  TÜBİTAK'ın üzerinde çalıştığı yakıt tasarrufu sağlayan ve gürültüsüz çalışan hibrid araçlar yıl sonunda sanayinin beğenisine sunulacak. Yeni araçlar özellikle toplu taşımada kullanılacak.

  TÜBİTAK, toplu taşıma araçlarında yakıt tasarrufu sağlayan, sera gazını azaltan ve gürültüsüz çalışan elektrik destekli "hibrid araç" geliştiriyor. Otobüs olarak tasarlanan yeni hibrid araçlar, yıl sonunda sanayinin beğenisine sunulacak.
  TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Enerji Enstitüsü uzman araştırmacılarından Hamdi Uçarol, "ulaştırma sektöründe sera gazı azaltımı" projesi ile çevreye katkı sunacaklarını söyledi.
  Hibrid ve elektrikli araçların, konvansiyonel içten yanmalı motorlu araçlara alternatif olarak geliştirildiğini anlatan Uçarol, özellikle büyük şehirlerde trafik sıkışıklıklarında konvansiyonel içten yanmalı motorların çeşitli dezavantajlarının bulunduğunu anlattı.
  Elektrikli ve hibrid araçların elektrik motoru ve bataryaları sayesinde trafikte bekleme anlarında enerji harcamadığını, frenleme sırasında ve yokuş aşağı yollarda da enerji depoladığını kaydeden Uçarol, böylece araçların enerji veriminin arttığını söyledi.
  ÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü bünyesinde elektrikli ve hibrid araçların elektrik motoru, batarya, hibrid araç kontrol ünitesi, yakıt pili gibi alt sistemlerini yerli imkânlarla üretmek için çalışmaların sürdürüldüğünü bildiren Uçarol, prototiplerini oluşturdukları çeşitli sistemlerin de ticarileşme aşamasında olduğunu dile getirdi.

  Sera gazı azaltılacak
  Uçarol, hibrid araçlar konusunda 2 yıl önce TÜBİTAK desteğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi ile ortak başlattıkları ulaştırma sektöründe sera gazı azaltımı projesinde, şehiriçi emisyon haritasının çıkarıldığını ve hibrid elektrikli otobüs yapılmaya başlandığını anımsattı.
  Projede hibrid hale dönüştürülen araçlarla büyük oranda enerji tasarrufunun sağlanacağını vurgulayan Uçarol, böylece normal araçlara göre sera gazı emisyonunun azalacağını ve çevre gürültüsünün önleneceğini ifade etti.
  Şehir içinde toplu taşımacılıkta, otobüsler, minibüsler ve midibüslerin büyük şehirlerin en önemli problemleri arasında bulunduğunu kaydeden Uçarol, "Projenin aşamaları arasında, araç konfigürasyonu, aracın içerisindeki alt sistemlerin entegrasyonu ve hibrid otobüsün şehir içindeki testleri bulunuyor" dedi ve ekledi: "Ortaya çıkacak hibrid otobüsteki testler sonucunda, otobüsün başlangıçtaki hali ile karşılaştırması yapılarak yakıt tüketiminde ve egzoz gazı salınımındaki iyileştirmenin miktarı ortaya çıkacak ve bunun şehir taşımacılığındaki toplam etkisi modellenmiş olacak."

  TOPLU TAŞIMADA KULLANILIYOR
  Hibrid ve elektrikli araçların özellikle şehiriçi kullanımlarda, binek araçlar, toplu taşıma araçları, hafif ticari araçlar ve ağır vasıtalarda kullanım alanı bulunuyor. Hibrid araçlar, toplu taşıma ve ağır vasıta olarak ABD, Japonya ve Avrupa'da kısıtlı da olsa kullanım alanı buluyor. TÜBİTAK "ulaştırma sektöründe sera gazı azaltımı" projesi ile Türkiye'de bu alanda söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Projenin yıl sonunda tamamlanması ve geliştirilecek ilk ticari ürünün sanayi kuruluşlarının kullanımına sunulması bekleniyor.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Çevre Dostu Otobüs Geliştiriliyor

  Reklam  aslında hep olması gereken bu sokaklarda kornasız herkesin kuralları bildiği egzos dumanının olmadığı sağlıklı araçlar ama nerdee büyük ülkeler gene petrol için savaşacak gene savaşacak+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi