İranlı Mucit Kadınlar

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden İranlı Mucit Kadınlar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İranlı Mucit Kadınlar

  Reklam  İranlı Mucit Kadınlar

  Forum Alev
  İranlı Mucit Kadınlar  Yaşadığımız günün şartlarında ilim o kadar hızlı ilerleyip bilinmeyenleri aydınlığa kavuşturup çözüyor ki ona ayak uydurmakta biraz geç kalındığında karşılanması zor olan birçok zarara uğruyoruz.

  Çağımızda İran İslam Cumhuriyetinin en büyük iftiharlarından biri İranlı kadınların ilim teknoloji eğitim ve araştırma saflarında en ön sırada yer almasıdır. Ülkenin çeşitli alanlarında oluşturulan fırsatlar başarılı uzman ve imanlı kadınların vatanlarının gelişme sürecine katılarak hızlandırılmasına sebep olurken gelecek kuşakların yetiştirilmesinde büyük paya sahip olmalarına imkân sağlıyor. Hali hazırda İran üniversitelerindeki eğitim kadrosu dekan ve rektörlerin büyük bir bölümü kadınlardan oluşurken uzman kadınlar sanayi ve teknolojinin geniş bir alanında faaliyetlerine devam ediyorlar. Bir süre önce İran sanayi ve maden bakanlığından bir yetkili yaptığı açıklamada şimdiye kadar 35 mucit bayanın 198 yeni buluşun patentini alarak İranlı kadınların sanayi alanındaki başarılarını gözler önüne serdiklerini açıladı.

  Uluslararası kadın mucitler yarışmasının ilki geçtiğimiz günlerde Güney Kore'de düzenlendi. Yarışmaya Fransa Avustralya İsviçre Japonya ve Romanya'nın da aralarında bulunan 25 ülkeden 400'ü aşkın icatları ile çeşitli alanlarda mucitler katıldı. Bu yarışmada İranlı kadınlar 12 altın 5 gümüş ve 6 bronz madalya kazanarak yarışmaya damgalarını vurdular.  Güney Kore yarışmasında dereceye girenlerin isimleri açıklanırken törende hazır bulunanların alkışları ile birlikte tüm TV kameraları ve fotoğrafçıların objektifleri görünümü herkesten farklı olan bir hanıma çevrildi. Tesettürlü ve metin bir hanım dünyanın en başarılı mucit bayan olarak İranlı bayanların adını hafızlara kazdı. Mutlu ve kararlı duruşu ile altın madalyayı boynuna astığında yüce Allah'a şükranlarını sundu. Söz konusu başarılı mucit tesettürün onun ilmi ve teknoloji alanlarında kendine engel oluşturmadığı tam tersine kişiliği ve hüviyetini koruyarak saygılı bakışları toplamasına neden olduğunu belirtti. Bu İranlı mucit Meryem İslami'dir.  Bayan Meryem İslami daha önce de 2008 yılında 36. düzenlenen Cenevre teknoloji ve icatlar yarışmasında Dünya Düşünce telif Hakkı teşkilatı WIPO ( World Intellectual Property Organization ) tarafından en iyi kadın mucit unvanını kendine ihtisas etti. Ayrıca Güney Kore'de düzenlenen Uluslararası kadın mucitler yarışmasında da bir kez daha Dünya Düşünce telif Hakkı teşkilatı WIPO tarafından 2008 yılı en iyi kadın mucit seçilirken altın madalya başarı diploması ve özel ödüle layık görüldü. Söz konusu ödüllerin yanı sıra Sırbistan temsilcisi tarafından da Meryem İslami'ye altın madalya ve başarı diploması verildi. Şiraz kentinde doğan İranlı genç mucit tıp bölümünün 5. yıl öğrencisidir. 26 yaşındaki Meryem İslami kültürel bir ailede yetişti. Eğitimi ile ilgili endişeleri onu diğer öğrencilerden farklı olmasına Dünya Düşünce telif Hakkı teşkilatı WIPO'nun özel ödülünü almasına ve en iyi mucit olarak seçilmesine neden oldu.  Meryem İslami çeşitli kemik kırıkları eğilimleri ve kaynamamasını tedavi eden ayrıca kemik tümörlerin alınmasından sonra kemik durumunu sabilleştiren ve kemikleri 5 cm'e kadar uzatabilen bir alet icat etmiştir. Söz konusu aletin eski yöntemlere nazaran 31 konuda üstünlüğü bulunuyor ve şimdiye kadar bir çok hastanın tedavisinde kullanılmıştır. Tedavi edilenler çok iyi durumda yaşamlarını sürdürürken günlük ihtiyaçlarını en doğal yollarla gidermekteler.

  Genç İranlı bayanın telifi olan Kemiklerin onarılması ve iyileşmesindeki hayret verici olaylar adlı kitap tıp dalında eşsiz bir eser olarak dalında önemli uzman ortopedistlerin özel ilgisini çekmiştir. Meryem İslami'nin uluslararası alanda 10'u aşkın makalesi bulunuyor.  Meryem İslami şöyle diyor: Ben bir Müslüman kadın olarak tek boyutlu olmamaya çalıştım. Zira bir kadının kabiliyetli bir insan olarak aynı anda bir kaç alanda faaliyet yapabileceğini düşünüyorum. Kadınlar yüksek kapasiteleri nedeni ile bir kaç işi beraber yürütebilirler. Bu yüzden de ben şahsen resim hattatlık nakış ve spor dallarında faaliyet yapıyor ev işlerini de eşimle birlikte yapıyorum.

  İranlı bayan sözlerine şöyle devam ediyor: İstatistiklere göre İranlı bayanlar bir çok alanda ilerleme kaydetmiş çeşitli ilmi ve sosyal alan ve çevrede bir çok sandalye kazanmışlar. Fakat ne yazık ki onların bu ilerlemeleri yeteri kadar basına yansımıyor. Bu örnekleri gündeme getirebilirsek Müslüman kadının gerçek konumu dünyada daha da aydınlığa kavuşacaktır.  Meryem İslami elde ettiği başarıları yüce Allah'ın lütfu ve kendi iradesine borçlu olduğunu belirtirken İranlı kadınlar ve kızlardan özellikle İslam inkılabı ardından oluşan fırsatları iyi değerlendirmelerini zira kendi tabirine göre: Zirveye kadar uçmak gerektiğini çünkü uçmanın güzel olduğunu söylüyor.  Kuzey Kore'de düzenlenen yarışmada diğer İranlı bayan mucitler de ödüller kazandılar. Dünya icatlar federasyonu genel sekreteri İ.İ.C. takımının şampiyonluğunu tebrik ederken kabiliyet deha ve yenilikçiliğin İranlıların özünde bulunduğunu belirtirken İran takımının şampiyonluğunu çalışma yenilikçilik zengin kültür ve İranlı gençlerin din ve ahlaka olan bağlılıklarının neticesi olduğunu söyledi.  Gerçek şu ki insanlar kadın veya erkek her zaman yeni bir şeyler öğrenmek için çalışmalıdırlar ve her zaman sırf başkalarının ilmi getirilerini kullanmamalıdırlar. Yenilikçi olmalı ve gericilikten hatta duraksamaktan bile kaçınmalı. İlim sadece başkalarını taklit etmekten ibaret değildir; yaratıcılık ve yenilikçilik güç ve ilmi cesaret ile birlikte olmalı. İlmin iman ve marifet ile birlikte olduğu takdirde büyük mucizeler gerçekleşiyor. İslam inkılâbı rehberinin tabirine göre İslam ve Kuran'ın öğretileri insanın ilim ve bilgi kazanmak için en güçlü teşvik kaynağıdır. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: İranlı Mucit Kadınlar

  Reklam  kadınların toplumda yeri olmayınca söz hakkı pek olmayınca kendilerini bu tip işlere vermiş olabilirler iranlı kadınların diğer kadınlara göre zeki olduğuna dair bir tez yok+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi