Televizyon izlerken kotayı yemeyin

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden Televizyon izlerken kotayı yemeyin ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Televizyon izlerken kotayı yemeyin

  Reklam  Televizyon izlerken kotayı yemeyin

  Forum Alev
  İnternet üzerinden televizyon seyretmeyi, yayını durdurma, geri sarma, kaydetme gibi özelliklerle interaktif hale getiren Web TV, data kullanımını da katlayacak. Gazete Habertürk'ün haberine göre; Kotasına dikkat etmeyen tüketici, ay sonunda sürpriz faturalarla karşılaşabilir.
  İnternet ile televizyonu birleştiren Web TV, hem internet hem de TV koliklerin hayatını değiştirecek yeniliklerle geliyor. Digiturk’ün Web TV aracılığıyla sunduğu TV paketlerinin ardından TTNET’in internet ile televizyonu birleştiren Web TV uygulaması Tivibu da bu hafta yayın hayatına başlayacak. İnternet üzerinden izlenebileceği gibi bilgisayara indirilen bir yazılım aracılığıyla da takip edilebilecek olan Web TV uygulaması, 50’den fazla kanalı ADSL aracılığıyla sanal ortama taşıyacak. TV, internet ve telefon hizmetinin tek bir noktadan verilmesini amaçlayan uygulama ile genişbant internetteki data kullanımı da katlanacak. Örneğin Web TV üzerinden 1 saatlik bir film izleme, ADSL kullanıcısının kotasından ortalama 450 MB, 90 dakikalık canlı bir maç yayını izlemek ise yaklaşık 700 MB harcayacak. Diğer bir deyişle, 4 GB’lik bir standart ADSL paketi olan abone, kotasını aşmak istemiyorsa, ayda maksimum 9 saatlik film veya 6 futbol maçı seyredebilecek. Bu data kullanımın üzerinde ise her 1 GB’lik kota aşımı için ekstra 9.5 TL ödemek durumunda olacak.
  TOPLAM MALİYET ESAS ALINMALI
  Bunun önüne geçmek için Web TV paketi aboneliğinde, kullanıcının toplam maliyeti dikkate alması gerekiyor. Web TV paketinin yanı sıra ADSL erişiminin aylık ücreti ve internet üzerinden TV izleme süresine bağlı olarak kota aşım ücretinin de hesap edilmesi, tüketicinin ay sonun da beklenmedik faturalarla karşılaşması için kritik öneme sahip.
  NELERE DİKKAT EDİLMELİ
  - MSN başta olmak üzere anlık görüntülü sohbet uygulamaları kotaya ciddi oranda yansıyor. Saniyede 64 Kbit veri indirme gerektiren görüntülü sohbette, günlük yarım saatini görüntülü chat yaparak geçiren için ADSL kotasından 425 MB düşüyor.
  - Türkiye’de yasaklardan kurtulamayanYoutube başta olmak üzere video paylaşım siteleri kotayı en çok düşürenlerden. Günde ortalama 5 dakikalık bir video klip izleme aylık kotaya 300 MB olarak yansıyor.
  - İnternetten radyo 64 Kbit, TV yayınlarının 256 Kbit üzerinden yapıldığı dikkate alındığında internetten 1 saatlik radyo dinleme 28 MB, TV seyretmede ise yaklaşık 120 MB kotanızdan düşüyor.
  KOTAYI EN ÇOK NE ETKİLİYOR?
  DivX formatında bir film indirme 700 MB
  1 saatlik TV seyretme 120 MB
  5 dakikalık video dosyası indirme 50 MB
  1 saatlik görüntülü chat yapma 30 MB
  1 saatlik radyo dinleme 28 MB
  5 dakikalık video seyretme 10 MB
  3 dakikalık bir şarkı indirme 1 MB
  Yüksek çözünürlüklü bir resim indirme 1 MB 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Televizyon izlerken kotayı yemeyin

  Reklam  evde tv varken telefondan yada internet üzerinden tv izlemek saçmalık zaten internette kota dolduran veriler belli bunu herkes yaşarak görmüştür video ses ve data sıralaması geçerlidir+ Yorum Gönder
internet yemeyen tv,  kota yemeden tv izle,  kota yemeyen tv,  internet yemeden tv izleme
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi