16 piksel göz

+ Yorum Gönder
Elektronik ve Bilim - Teknoloji Bölümünden 16 piksel göz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  KEM@L
  Emekli
  Reklam

  16 piksel göz

  Reklam  16 piksel göz

  Forum Alev
  16 piksel biyonik göz Amerikalı bilim adamları, görme engelliler için yeni bir "biyonik göz" geliştirdi. Yaşlılıkta çıkan "sarı nokta" hastalığı nedeniyle görme yetisini kaybedenlere, yapay retina ile görme duyusu kısmen kazandırılıyor. 16 piksellik görme imkanı sağlayan biyonik göz, altı görme engelliye başarıyla takıldı.  ABR’de geliştirilen yeni biyonik göz, milyonlarca hastaya kısmi görme olanağı sağlayabilecek. Bilim adamları, "akıllı protez" ya da "yapay retina" olarak da adlandırılan protezin hastalık ya da yaralanmalar sonucu kaybedilmiş görme fonksiyonlarını düzeltmek için, beyin ile sinir sistemi arasında bağlantı kurmaya yaradığını söyledi. Uzmanlar, yapay retinanın beyinde ışığı algılama ve işleme görevi üstlenen ışığa duyarlı alıcı sinir hücrelerinin yerini almak için tasarlandığını ifade etti.

  Güney California Üniversitesi’nden Prof. Mark Humayun, bu teknolojinin "sarı nokta" hastalığı (Retinit pigmentosa) nedeniyle görme yetisini kaybedenlere yardımcı olacağını kaydetti. 16 elektrotlu yapay retinanın ilk modelini 2002’den beri 6 hastada denediklerini ifade eden Prof. Humayun, "Protez beklenenden daha iyi sonuç verdi. Yıllardır kör olan kişiler, artık bardak, tabak ve bıçak gibi nesneleri ayırt edebiliyor" diye konuştu.

  Prof. Humayun ve arkadaşlarının yaptığı yeni modelde ise elektrot sayısı 60’a çıkarıldı, büyüklüğü de ilkinin dörtte birine indirilerek, 3 milimetreye kadar düşürüldü. Proteze bilgileri ileten bir çift cama monte edilen küçük bir kameradan oluşan yeni model protez, göz bebeğinin dışına yerleştiriliyor ve göz bebeğinin arkasındaki retinaya bir kablo ile bağlanıyor. Hastalar bellerine bağlanan vericiyle de protezi yönlendiriyor.

  Prof. Humayun, görüntülerin beyne ulaşması için yeni rota yaratma çalışmalarıyla tasarlanan yapay retinanın klinik çalışmaların başarıyla tamamlanmasından sonra, 2 yıl içinde piyasaya sunulabileceğini söyledi.

  Yaşlılarda çok sık rastlanan sarı nokta hastalığına yakalananların sayısının 30 milyon kadar olduğu tahmin ediliyor. 2. 2
  ceza&ayben
  Üye

  --->: 16 piksel göz

  Reklam  way be göze bak emeğine sağlık arkadaş 3. 3
  K@TLİ@M
  Üye
  güzel bir konuya değinmişsin arkadaş... 4. 4
  arse
  Üye
  inşallah diyer görme duygularını kaybedenlerede başarıylauygulanır

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi