Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 13
  nüpelde
  Yeni Üye
  Reklam

  Re: Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi

  Reklam  vallahi yapn bende çok merak ettim malom adm hakında çok şey duyuyoruz neler yaptıklarınıbilsek cemaatte zaten anasına laf söyliyen söyliyene vala ben bunlardan hiç bişey anlmadım dindarız diyorlar amaaaaaa neyse yeri değil
  ForumAlev Re: Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi

 2. 14
  crazy kadir
  Üye
  kötü söz sahibine aittir sözünü hatırlatıp şidilik susuyorum bu konu hakkında 3. 15
  Toprak
  Özel Üye
  vallahi yapn bende çok merak ettim malom adm hakında çok şey duyuyoruz neler yaptıklarınıbilsek cemaatte zaten anasına laf söyliyen söyliyene vala ben bunlardan hiç bişey anlmadım dindarız diyorlar amaaaaaa neyse yeri değil
  Hiç bir zaman bir kişinin lafını tüm kişiye mal etme !!

  Cemaat hakkında bilgi almak istiyor iseniz bu yazıyı okuyun ..


  “Bu zaman, cemaat zamanıdır. Ferdî şahısların dehası, ne kadar hârika da olsalar, cemaatın şahs-ı manevîsinden gelen dehasına karşı mağlup düşebilir.” “Şahs-ı manevi” ve “şirket-i maneviye” terimlerini kısaca açıklar

  Şahs-ı manevî, kısaca, “aynı gaye için çalışan bir topluluğun manevî şahsiyeti”, şirket-i maneviye ise “manevî kâr için ortak çalışma yapan fertlerin kazanç müessesesi” şeklinde tarif edilebilir.

  “Bu zamanın cemaat zamanı olduğu,” gerçeğini hemen her yerde görmek, her levhada okumak mümkün. Şirket isimlerinde, parti, kulüp, dernek, örgüt isimlerinde hep şahs-ı manevînin ismi geçer. Fertler bu şahs-ı manevî içinde çalışır ve faaliyet gösterirler. Şahıslar gibi şahs-ı manevîlerin de iyileri yanında kötüleri, faydalıları yanında zararlıları da vardır.

  İman ve Kur’ân hizmetinin karşısına çıkan şahs-ı manevîlerin başında, masonluk ve komünistlik gelir. Bu şer odaklarının birer şahs-ı manevî hâlinde çalışarak insanları küfre, dalalete ve sefahate sürüklemeleri karşısında Üstadımız, iman ve hidayet cephesinde bir şahs-ı manevî meydana getirmenin zaruretini görmüş ve telif ettiği Nur Külliyatı etrafında bir iman ve ihlâs cephesi teşekkül ettirmiştir.

  Bu şahs-ı manevîye dahil olan fertler bir şirket-i manevî teşkil etmişlerdir. Bu şirketin sermayesi “ihlâs, sadakat ve muhabbet,” kazancı ise “rıza-i ilâhî ve sevaptır.” Bu manevî ortaklığa dahil olanların her biri, şirkete, tek kelimeyle “hizmet” diye özetlenen birtakım katkılarda bulunurlar. Bunların tümünden hasıl olan sevap ve nur, “iştirak-i âmâl” düsturuyla, herkesin amel defterine, bölünmeden ve eksilmeden aynen geçer. Bu ise, bu fitne ve fesat asrının ağır şartları altında, büyük bir ticaret kapısıdır.

  “Cenâb-ı Hakk’ın rahmeti cemaat üzerinedir.” (Hadis-i şerif)

  Bunun en açık bir delili cemaatle kılınan namazlara yirmi yedi kat fazla sevap verilmesidir. Üç kişi cemaat olmuşlarsa her birisine dokuz değil, yirmi yedi kat sevap verilir. Bunun sebebi, nur ve sevabın bölünmeyi kabul etmemesidir. Nitekim okuduğumuz bir fatihayı yahut bir hatm-i şerifi bin kişiye bağışlasak, sevap bine bölünmez, her birine aynı sevap verilir.

  “İhlâs Risalesinde” bu hakikat şu misâlle çok güzel aydınlatılır:

  “Nasıl ki dört beş adamdan iştirak niyetiyle biri gazyağı, biri fitil, biri lâmba, biri şişe, biri kibrit getirip lâmbayı yaktılar. Her biri tam bir lâmbaya mâlik oluyor. O iştirak edenlerin her birinin bir duvarda büyük bir âyinesi varsa, her birinin noksansız, parçalanmadan birer lâmba oda ile beraber âyinesine girer.” (Lem’alar)

  İslâm’a yalnız başına hizmet eden bir kimsenin kârı bir ise, bu hizmeti cemaatle yapanın kazancı binlere, milyonlara varır. Şu var ki, şahs-ı manevînin hizmetlerinden hasıl olan umum nurun her şahsın amel defterine bölünmeksizin gireceği müjdelenmekle birlikte, şöyle bir kayıt da getirilir:

  “Risale-i Nur dairesinde sadakat ve hizmet ve takva ve içtinab-ı kebair derecesiyle o ulvî ve küllî ubudiyete sahib olur.” (Kastamonu Lahikası)

  Hem sevapta bölünme olmayacak, hem de toplam hizmetten herkes farklı derecede istifade edecektir. İlk bakışta birbirine zıt gibi görünen bu iki hükmü bağdaştıracak ip ucunu, yine yukarıda naklettiğimiz “lâmba misalinde” bulmak mümkündür.

  “O iştirak edenlerin her birinin bir duvarda büyük bir âyinesi varsa, her birinin noksansız, parçalanmadan birer lâmba oda ile beraber âyinesine girer.” (Lem’alar)

  Lâmbanın görüntüsü, herkesin aynasına bölünmeden, parçalanmadan girecektir, ama herkesin aynası gerek büyüklük ve küçüklük itibariyle, gerek parlaklık ve solgunluk yönünden farklı olabilir. Bu yüzden aynalardaki lâmba görüntülerinin verdikleri ışıklar farklılık gösterir.

  İşte bu farklılığın dört sebepten ileri geldiği vurgulanıyor “Sadakat,” “hizmet,” “takva,” “içtinab-ı kebair.”

  Dipnot:

  Ben her zaman bir cemaatin içinde bulundum ve ancak o zaman anladımki imanımı kurtarabilirim bu bana zarar vermedi ise kimseye zarar vermez
  ve unutmayalımki nefis bizi ancak tek kaldıgımız durumlarda yener birlik olupta cemaat olmakta hiç bir zaman zarar yoktur 4. 16
  DR.MATRİX
  Özel Üye
  Kardeşim zprunlu birşey yok zaten ortada:S Tartışmalar itmeyin konuyu lütfen ..

  büyük bir islam aliminin konusuda kapatılmasın

 5. 17
  garcia_20
  Emekli
  Alıntı YapRock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İslam Konusunda İyi Bir Alim ..Ama Ben Cemaat Olayına Karşıyım ; Dinimi İçimde Yaşamayı Seviyorum ..

  superr alimdir kendisi :D allah basınızdan eksık etmesın :S:S:mad:

 6. 18
  murti
  Usta Üye
  Alıntı DR.MATRİX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Kardeşim zprunlu birşey yok zaten ortada:S Tartışmalar itmeyin konuyu lütfen ..

  büyük bir islam aliminin konusuda kapatılmasın

  anladım dr. matrix konuyuda tarışmaya itmeye çalıştığım yok yani benim bilmediğim çok şey varmış ne bakımdan olduğunu sormuştum arkadaşa ortada tartışcak bi durum yok
  ALLAHA emanet olun
  iyi forumlar

 7. 19
  serenimo
  Emekli
  Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografiFethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografiFethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi

 8. 20
  fecr
  Özel Üye
  Alıntı Toprak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  “Cenâb-ı Hakk’ın rahmeti cemaat üzerinedir.” (Hadis-i şerif)

  Dipnot:Ben her zaman bir cemaatin içinde bulundum ve ancak o zaman anladımki imanımı kurtarabilirim bu bana zarar vermedi ise kimseye zarar vermez ve unutmayalımki nefis bizi ancak tek kaldıgımız durumlarda yener birlik olupta cemaat olmakta hiç bir zaman zarar yoktur

  Allah Razı Olsun.

  Mürşidi Olmayanın Mürşidi Şeytandır.


  Konu ile yoruma gelince.

  Fetullah Gülen'e karşı sempatim yoktur açıkçası.

  Eleştirebilceğim çok yönü ve sevdiğim yönleride var başında bulunduğu cemaatin.


 9. 21
  Börtecine
  Emekli

  --->: Fethullah Gülen kimdir, Fethullah Gülen biyografi

  Reklam  Fethullah Gülen; Aslında eleştirebileceğim yönleride var fakat yaptıklarıda görünmeyen nitelikte değil, SamanyoluTv de okullarını izlerken(ben öyle düşünüyorum en azından Türkiyede izin vermediler dışa açıldı) beni bir hüzün kaplıyor dünyanın bilmem neresinde Türkçe konuşan ve Türk olmayan insanları gördükçe, göğsümde kabarıyor.Olaya dini açıdan bakarsak iyi bir düşünür..

 10. 22
  Fasa Fiso
  Emekli
  türk ismini dünya'ya en ii şekilde duyuran kişi
  Burda bir hatayı düzeltmek isterim Türk adını dünyaya kazıyan kişi feto değil M.Kemal ATATÜRK'tür... İyi forumlar....

 11. 23
  ORKUN
  Usta Üye
  Burda bir hatayı düzeltmek isterim Türk adını dünyaya kazıyan kişi feto değil MKemal ATATÜRK'tür İyi forumlar
  Uyarınızda haklısınız ama hata dediğiniz fikir,bir üye tarafından yapılan yorumdur,tanımda yer almıyor zaten.

 12. 24
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  Uyarısında Haklı Olsa Ne Farkeder ?

  Feto Diye Hitap Etmiş .

  Tartışma Çıkarmaya Yönelik Cevap Yazmayın Lütfen .

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi