Battani Kimdir?

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Battani Kimdir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Battani Kimdir?

  Reklam  Battani Kimdir?

  Forum Alev
  Devrinin en önemli astronomlarından ve matematikçilerinden olan Battâni (858-929), Sâbit ibn Kurrâ gibi, Urfa'nın Harran Bölgesi'ndendir ve yıldızlara tapan Sabii Dini'ne mensuptur.

  Rakka'da özel bir gözlemevi kurmuş ve burada 887-918 tarihleri arasında son derece önemli gözlemler yapmıştır. Güneş, Ay ve gezegenlerin hareketlerini gözlemlemiş, yörüngelerini doğru bir biçimde belirlemeye çalışmıştır. Güneş ve Ay tutulmaları ile ilgilenmiş, mevsimlerin süresini büyük bir doğrulukla hesaplamıştır. Ayrıca, ekliptiğin eğimini de dakik olarak belirlemeyi başarmıştır.

  Aynı zamanda matematikçi de olan Battâni, bu alanda da son derece önemli çalışmalar yapmıştır. Sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant, sekant ve kosekantı gerçek anlamda ilk defa kullanan bilim adamının Battâni olduğu söylenmektedir. Battâni, çalışmaları sırasında bazı temel trigonometrik bağıntılara ulaşmış ve bunları astronomik hesaplamalarda kullanmıştır.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Battani Kimdir?

  Reklam  asıl adı Ebu Abdullah Muhammed bin Cabir bin Sinan er-Rekki es-Sabi el-Battani oldukça uzun adı vardır uzay bilimi ile ilgileniyodu hatta yıldızlara tapıyordu aslında yaradana yaklaşmış ama yıldızlarında ötesi olduğunu keşfedememiştir.ayrıca çok faydalı ilimsel çalışmaları vadır+ Yorum Gönder
el battani kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi