Aliya İZZETBEGOVİÇ Kimdir

+ Yorum Gönder
Eğitim ve Biyografi Bölümünden Aliya İZZETBEGOVİÇ Kimdir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Hasan
  Özel Üye
  Reklam

  Aliya İZZETBEGOVİÇ Kimdir

  Reklam  Aliya İZZETBEGOVİÇ Kimdir

  Forum Alev
  Aliya İZZETBEGOVİÇ

  Aliya İzzetbegoviç (8 Ağustos 1925, Şamats - 19 Ekim 2003, Saraybosna), Boşnak lider. Bilge Kral lakabıyla tanınır.

  Aynı adı taşıyan dedesi Aliya İzzetbegoviç, Üsküdar'da askerlik yaparken tanıştığı Türk kızı Sıdıka Hanım ile evlenmiştir. Dede İzzetbegoviç, Sıdıka Hanım ile evlendikten sonra Şamats'a geri döner. Bu evlilikten beş erkek çocukları dünyaya gelir. Aliya'nın babası Mustafa da Şamats'ta doğmuştur.

  Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925'te Şamats'ta ( Bosanski Ūamac ) doğduktan 2 yıl sonra ailesi Saraybosna'ya ( Sarajevo ) taşınır. Aliya İzzetbegoviç anılarında, "6 yaşındayken Kur'an kursuna başladığını ve çocuk olmasına rağmen sabah namazlarını camide kıldığını" anlatır.

  II. Dünya Savaşı sırasında Genç Müslüman ( Mladi Muslimani ) birliğine katıldı. Bu birlik hem anti-komünist hem de anti-faşist bir yapıdaydı. Aynı zamanda Alman Nazi birliklerine ve komünist örgütlere karşı savaşıyordu. Bu eylemleri yüzünden, Komünist Parti başkanı Josip Broz Tito, Aliya'yı Yugoslavya devletinin kuruluşundan sonra, 1946 yılında 3 yıl sürgün hapsine gönderdi . Serbest kaldıktan sonra Saraybosna'da hukuk okumaya başladı ve siyasi faliyetlerini sürdürdü.

  Alyia İzzetbegoviç 1990`dan 1992'ye kadar Bosna-Hersek Eyalet Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanlık görevini üstlendi. 1992 yılında uluslararası tarafsız gözlemcilerin kontrolü altında yapılan bir serbest referandum sonucunda Bosna-Hersek Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etmiştir. 1992-2000 yılları arasında 7 kişilik Ortak Devlet Başkanlığı Konseyi'nin başkanlığını yaptı.

  Sevenleri tarafindan "Bilge Kral" lakabı verilen İzzetbegoviç, 24 yaşında iken komünist dönem Yugoslavyasında İslamcılık suçlaması nedeniyle 4 sene cezaevinde yatmıştı. Cezaevi yıllarının sağlık problemlerinin artmasına yol açtığı belirtiliyor.

  Aliya İzzetbegoviç Bosna Savaşı'nda (1992-1995) anahtar bir rol oynamıştır.

  14 Aralık 1995 – Aliya Îzzetbegoviç, Slobodan Milošević ve Franjo Tuđman, Dayton Antlaşmasını imzadılar. Bosna Savaşı sonuçlandı.

  Bazı eserleri
  Doğu ve Batı Arasında İslam
  İslâm Manifestosu Tam metni İngilizce (pdf)

  Boşnakça olarak eserleri [değiştir]Govori i pisma, Alija Izetbegović, SDA, 1994
  Rat i mir u Bosni i Hercegovini (Biblioteka Posebna izdanja), Alija Izetbegović, Vijece Kongresa bosnjackih intelektualaca, 1998
  Moj bijeg u slobodu: Biljeske iz zatvora 1983-1988 (Biblioteka Refleksi), Alija Izetbegović, Svjetlost, 1999
  Islamska deklaracija (Mala muslimanska biblioteka), Alija Izetbegović, Bosna, 1990


  Not:Aliya İZZETBEGOVİÇ,sürekli olarak "Ben Türk'üm" demiştir.İsmine Ümraniye/İstanbul'da bir kültür merkezei vardır.Ümraniye Belediye Başkanı Sn.Hasan CAN beyefendi bu kültür merkezinin aynısının Ümraniye'nin kardeş şehri olan Srebtenisa/Saraybosna yapılacağını söylemiştir.
 2. Alev
  Özel Üye

  Aliya İZZETBEGOVİÇ Kimdir Makalesine henüz yorum yazılmamış. ilk yorumu siz yapın


Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi