Dermatoloji Nedir?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden Dermatoloji Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mynq
  Emekli
  Reklam

  Dermatoloji Nedir?

  Reklam  Dermatoloji Nedir?

  Forum Alev
  Dermatoloji

  Günümüzde alerjik deri hastalıkları modern yaşam biçimleri, değişen çevresel koşullar nedeniyle gittikçe artmaktadır. Atopik Ekzema, Kontak Ekzema, Ürtiker (Kurdeşen)gibi deri hastalıklarının nedenlerini bulmak; iç kaynaklı veya dış kaynaklı olup olmadığını anlamak ilk basamak tedavinin yanı sıra hastalıkların kronikleşmesini ve tekrarlamasını önlemek açısından çok önemlidir.

  Güneş ışınının deride bağışıklık sistemini baskılayıcı etkisine dayanan bu tedavi biçimi özellikle Psöriasis ( Sedef Hastalığı) , Vitiligo (beyaz lekeler), Parapsöriasis, Mikozis fungoides (deri lenfoması) gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren hastalıklarda yıllardır uygulanan etkin , ağızdan alınan immunsupresif ilaçlara göre yan etki olasılığı çok düşük olan çoğunlukla tedavide ilk seçilmesi gereken bir yöntemdir.

  PUVA, Re PUVA, Ultraviyole A, Ultraviyolet B ve el ayak PUVA tedavisi şeklinde modern tasarlanmış Fototerapi tedavileri uygulanmaktadır.

  Zührevi Hastalıklar

  Cinsel temasla bulaşan hastalıkların erken tanı ve tedavisi toplum sağlığı ve koruyucu tıp açısından çok önemlidir.

  Frengi (Sfiliz): Cinsel temasla deri ve mukozalardan bulaşan bu bakteriyel hastalık, ilk belirtilerini deri ve mukozalarda yara, döküntü, kızarıklık şeklinde gösterir.

  Bel Soğukluğu (Gonore): Üretra, rektum gibi cinsel temasın olduğu, mukozal bölgelerde temastan iki-dört gün sonra akıntı ile belirtilerini gösterebildiği gibi, çoğu hastalar, asemptomatik taşıyıcıdır. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dermatoloji Nedir?

  Reklam  Dermatoloji demek cildiye demektir.Yani deri ve cilt hastalıkları ve zührevi hastalıkların araştırıldığı bilim dalı olmaktadır.Bu branşın doktorlarına dermatolog yada cildiye uzmanı adı verilmektedir.+ Yorum Gönder
dermatolog nedir,  dermatolog nasıl olunur ,  Dermotolog nedir,  cildiye doktoru nasıl olunur,  dermatalog nedir
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi