EGZAMA

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Cilt Hastalıkları Bölümünden EGZAMA ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kolera-rap
  Usta Üye
  Reklam

  EGZAMA

  Reklam  EGZAMA

  Forum Alev
  Egzema
  Tedavi gerektiren cilt lezyonlarindan yarısından fazlası bu grupta bulunur. Egzema ve dermatit terimleri birbiri yerine kullanilabilse de bazi doktorlar olayin nedeni biliniyorsa dermatit, bilinmiyorsa egzema deyimini kullanirlar. Egzema derinin iltihabi (enflamasyonu) anlamina gelir. Genellikle kasintilidir, belirgin derecede enflamasyon ve vesikül olusumu görülebilir. Bu görüntü, egzema kelimesinin türedigi ''kaynamak'' anlamindaki Yunanca sözcüge son derece uygundur.

  Başlıca Nedenleri

  • Temasa Bagli veya Dis Kaynakli

  • Iritan Kontakt Dermatit
  En çok rastlanan egzema türüdür. Ev kadinlarinda, çamasir ve bulasikla ugrasanlarda, sabunun , deterjanlarin ve diger kimyasal maddelerin asiri kullanimiyla ortaya çikar.

  • Allerjik Kontakt Dermatit
  Bitkiler, meyve ve sebzeler, kozmetikler gibi irritan olsun , olmasin bazi maddelere karsi allerjik yolla olusan egzemadir. Buna sebep olan madde kesin olarak bilinmiyorsa, test uygulanarak kesin karara varilabilinir.

  • Iç Kaynaklı

  • Atopik Egzema
  Genellikle saman nezlesi, astim gibi allerjik hastaliklar bulunan kisilerde ortaya çikar. Baslica diz ve dirseklerin yüzlerini, yüzü ve boynu tutar. Gövdeye de yerlesebilir.

  • Seboreik Egzema
  Saçli deride asiri kepeklenme, kasinti ve yaglanma , yer yer sulanti ve pullanmayla seyreden bir hastaliktir.

  • Liken Simpleks (Nörodermatitis)
  Asabi kimselerde ense,sirt, bilekler veya herhangi bir bölgede, net sinirli, zeminden kabarik, kuru, kasintili ve kirmizi-kahverengi alanlardan olusan plaklar seklinde görülür.

  • El-Ayak veya Avuç Içi Egzemasi
  Çok sik görülür. Bunun nedeni ellerde mekanik ve kimyasal travmalarla karsi karsiya kalinmasi, ayaklarda ise ayakkabi içerisindeki nemli ve sicak ortamdir. Simetrik, siddetli kasintili ve iltihapli bir tablo çizer.
  Egzema nasıl tedavi edilir?

  Kuru deri kaşınmaya yatkındır, bu nedenle sabunun en az miktarda kullanımı önerilir. Steroidli merhemler ve kremler kaşıntıyı ve enflamasyonu önlerler. Egzema enfekte olmuşsa (bakteriyel ya da fungal) antibiyotik ve antifungal kullanımı gerekebilir 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: EGZAMA

  Reklam  Çok sık görülen deri hastalıklarının başında gelmektedir.Nedenleri tam olarak bilinmemektedir.Fakat tedavisi oldukça kolay olan bu hastalığın zaman zaman tekrarlaması da söz konusu olabilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi