Tilki ve Keklik (çocuk hikayesi)

+ Yorum Gönder
Çocuklarımız ve Çocuk Hikayeleri Bölümünden Tilki ve Keklik (çocuk hikayesi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Tilki ve Keklik (çocuk hikayesi)

  Reklam  Tilki ve Keklik (çocuk hikayesi)

  Forum Alev
  Bir tilki av için dolaşırken bir keklik görür ve karşısına geçip durur. Kekliği hayranlıkla seyre dalar. Tilkinin bu halini gören keklik:

  - Hey can dostu , ne gördün de böyle hayran bakarsın? Der. Tilki:

  - Ey güzeller şahı, şu senin şehla gözlerine yandım ve yaman bakışlarına kandım. , Çok güzelsin. Allah güzelliğini bağışlasın. Acaba gözlerini yumunca da böyle açık olduğu gibi güzel ve tatlı mısın? Lütfedip bir defa da öyle görünerek bir an da öyle seyrettirseniz. Keklik:

  - N’olacak! Deyip gafletle gözlerini yumar. Tilkinin, gözlerini seyredeceğini umar. Tilkinin maksadı onu avlamaktı, hemen şahin gibi sıçrayıp kekliği kavrar.

  Keklik neye uğradığını anlar. Sabredip bir kurtuluş yolu düşünmeye başlar. Tilkiye:

  - Ey bilgili avcı ve sihirli oyuncu! Sana yüzlerce aferin ve binlerce övgü. Bravo! Haberin olsun ki, ben şahlar lokması ve padişahlar yemeğiyim. Fakat Hak Teala beni sana kısmet etti. Evvela bu bu nimete şükret. Sonra iştahla ve huzurla ye, der. Tilki:

  - Evet, doğru olanı budur, deyip şükretmek için ağzını açar. Keklik hemen tilkinin ağzından kurtulup uçar. Tilkinin keyfi kaçıp:

  - Lanet olsun , nimeti yemeden şükredene! der. Keklik de:

  - Lanet olsun, uykusu gelmeden yumana! diye karşılık verir.
 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tilki ve Keklik (çocuk hikayesi)

  Reklam  Kıvrak zekası ile hareket edenler her zaman bir çıkış yolu bularak kaçmayı başarırlar. Keklik tilkinin hassas noktasını tahmin ederek kurtulmayı başarır.+ Yorum Gönder
keklik ve tilki hikayeleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi