Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  digiuye
  Üye
  Reklam

  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Reklam  Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Forum Alev
  Tuvalet eğitimine çocuklarda 1,5-2,5 yaş arasında başlanmalıdır. Bu süreden erken bir tuvalet eğitimi vermek veya geç kalmak, çocuklarda genelde tuvalet alışkanlığı sorunlarına yol açar.

  Bu döneme gelen çocuk genelde tuvalet eğitimine hazır olduğunun bazı işaretlerini verir. Çocuk 1-2 saat kuru kalabilmekteyse, tuvalet zamanı geldiğinde bu durumun farkına vardığının işaretlerini vermekteyse, ara sıra gündüz uykularından kuru kalkmaya başlamış ve genel gelişim seviyesi olarak yaşında seyir izliyorsa; bu eğitimi almaya hazır olduğu düşünülmektedir.

  Genelde çocuğun tuvalet eğitimi, tuvalete girmeden önce dışarıda bir oturak aracılığı ile veya klozete eklenen bir adaptör yardımı ile olursa bu duruma alışması daha kolay olur. Çocuğun tuvaletinin geldiğini tahmin ettiğimiz bir zamanda oturağa veya klozete oturtulur. Tuvaletini yaptığında bu durum ödüllendirilir.

  Çocuğa bu konuda çok ısrarcı ve disiplinci olmamak gerekir. Uygun yönlendirme ile olayı doğal gidişine bırakmak gerekir. Çok katı ve titiz, aşırı disiplinli uygulamalar çocukların aileye öfke duyması sonucunda kendi özgüvenini kaybederek tuvalet alışkanlığı kazanmasını engeller. Aynı zamanda sürekli bez bağlamak ve çocuğa yaşına uygun davranmamak (bebeksi davranışları desteklemek) da tuvalet alışkanlığının gecikmesine neden olabilir.

  Bedensel ve genetik etkileri de unutmamak gerekir. Çocuk beş yaşa geldiği halde, bazı çabalara rağmen hala bu alışkanlığın kazanılamaması durumunda; bir çocuk doktoruna ve gerekirse çocuk psikiyatrisine başvurmak gerekmektedir.

  Altını ıslatma, anne babaların en çok karşı karşıya kaldıkları problemlerin başında gelir. Özellikle belli bir tuvalet eğitimini aldıktan ve tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra, çocuğun altını ıslatmaya başlaması idrar yolları veya psikolojik kaynaklı nedenleri akla getirir. Ancak çocuk bebekliğinden beri hiç tuvalet kontrolü sağlayamamışsa, o zaman genetik ve bedensel etkileri dışladıktan sonra psikolojik etkilere bakmak gerekir.

  Çocuğun altını ıslatmaya başlamasında anne babalar endişeye kapılmadan, çocuğun durumunu gözden geçirmelidirler. En önemlisi bu çocuğun üzerinde herhangi bir stres etkeni olup olmadığı (kardeş doğumu, anne baba geçimsizliği, arkadaş sorunları, okula veya kreşe başlama, göç, yakın kaybı, anne babadan ayrı kalma, kronik hastalıklar, doğal afetler vb.) değerlendirilmeli ve stres etkeni ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Anne babanın çocuğu aşırı cezalandırıcı ve suçlayıcı bir tavırdan kaçınması ve bu durumu çocukla konuşmaları uygun olur. Çocuğun altını ıslatmadığı zaman takdir ve övgü dolu sözler söylenmelidir.

  Ufak bir çizelge ile çocuğa bulut ve güneş çizdirmek de yardımcı olur. İdrar yolu infeksiyonlarında ve idrar kesesi fonksiyon bozukluklarında çocuğun idrarını tutamama durumu söz konusu olabilir. Bu durumu anne babaların göz ardı etmemeleri gerekir.

  Israr eden durumlarda altta yatan neden ve genel durumu değerlendirmek için doktor yardımı gerekebilir. Çocuğun yaşına uygun, normal psikososyal gelişimi için bu durumun tedavi edilmesi gereklidir. 2. 2
  gamzeeyldz
  Usta Üye

  --->: Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

  Reklam  TUVALET EĞİTİMİ
  Normal gelişen çocuk 12.ayda büyük, 18. ay dolaylarında da küçük tuvaletini söylemeye başlar. Bir kısmı ergenlik dönemine değin geceleri, bazen gündüzleri de altını ıslatmayı sürdürebilir.

  Çocukta tuvalet eğitiminde sabırlı olmak gerekir.

  1- Çocuğun hangi saatlerde kirlettiği çok iyi gözlenmeli ve hem o saatlerde hem de yemeklerden sonra tuvalete oturtulmalıdır.
  2- Çocuk tuvalete rahatlıkla ulaşabilmelidir. Çocuğa tuvalete gitmesi için direktifler verilmelidir.
  3- Giysilerini nasıl indirip kaldıracağı öğretilmelidir. Kolay giyip çıkarabileceği türden olmalıdır.
  4- Tuvalette gösterdiği her başarıdan sonra ödüllendirilmelidir.
  5- Çocuğa nasıl temizleneceği öğretilmeli, elleri her tuvalet sonrası yıkatılmalıdır.
  6- Gece kazalarını önlemek için 1 veya 2 kez tuvalete kaldırılmalıdır.


  Tuvalet ve temizlik eğitimi neşeli bir oyuna dönüştürülerek verilmelidir. Her yaptığı işlem hakkında mutlaka konuşulmalıdır. Örneğin "Şimdi ellerimizi ıslatalım, şimdi sabunlayalım, şimdi de havluya kurulayalım" gibi.
+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi