Anne-babaların korkulu rüyası: Kolik

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Anne-babaların korkulu rüyası: Kolik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Uzak
  Üye
  Reklam

  Anne-babaların korkulu rüyası: Kolik

  Reklam  Anne-babaların korkulu rüyası: Kolik

  Forum Alev
  Bebeğinizin dünyaya gözlerini açmasıyla birlikte ilk çığlığını attı. Bundan sonra onun ağlaması ile yakından tanışacaksınız. Bebekler tüm ihtiyaçlarını ağlayarak bildirirler ve anne-babalar kısa sürede bebeğin niçin ağladığını anlar hale gelirler.
  Bazı bebekler diğerlerinden daha sıkıntılı olup daha çok ağlar, bu ağlamaları temel ihtiyaçlarının (beslenme, altının değiştirilmesi, kucağa alma vs.) karşılanması ile rahatlatılamaz. Bu bebekler ağrıları varmışçasına bacaklarını karınlarına çeker hatta bazen gaz çıkarırlar. Vücutlarını yay gibi gerer kıpkırmızı olurlar.
  Bazen gaz çıkardıktan sonra rahatladıklarını görürsünüz. Bir süre rahat eden bebeğiniz tekrar ağlama krizine girebilir. Bu tip sıkıntılara 'kolik' ya da gaz sancısı denir. Kolik sağlam yenidoğanların %10-20 sinde görülür. Haftanın en az 3 günü olan ve her gün en az 3 saat süren nedensiz ağlama krizleridir. Daha çok akşam üzeri görülmekle birlikte gün boyu her saatte olabilir. Genellikle başladığı gibi ani bir şekilde bebeğin uyuması ile biter. Kolik genellikle hayatın 2-3 haftasında başlar ve 3-4 ay civarında azalarak kaybolur. Bazı bebeklerde 6 aya kadar uzadığı olur.
  Koliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak beyin gelişimi ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca genel olarak uyaranlara duyarlı çocuklarda bu duruma daha sık rastlanmaktadır.

  Kolikle nasıl başa çıkabiliriz?

  Bebeğiniz durdurulamaz bir şekilde ağladığında her şeyden önce fiziksel bir rahatsızlığının olmadığına emin olmalısınız. Nadiren tırnak batması, göze yabancı cisim ya da kirpik kaçması, parmaklara saç dolanması, fıtık, reflü, idrar yolu ya da orta kulak enfeksiyonu bu tip ağlamaların nedeni olarak görülebilir. Bu nedenle bebeğinizde kolik olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doktorunuzla görüşün. Fiziksel bir rahatsızlığı yoksa bebeğiniz ağladığında bir dizi rahatlatma rutinine başlamanız iyi olacaktır. Öncelikle rahat olup olmadığına bakın, çok sıcaksa üstünü biraz açın, üşümüşse daha kalın giydirin. Beslemeyi deneyin. Altını değiştirin. Kucağa alın ya da kanguruda taşımayı deneyin. Hafifçe sallayın. Ninni söyleyin. Dizinizin üzerine yüzükoyun yatırıp sırtını okşayın. Bazı bebekler kollarının boşlukta kalmasından rahatsız olurlar. Bu bebeklerin kollarını sıkıca tutup onlara güven duygusu verebilirsiniz. Bir aylıktan büyük bebeklere emzik deneyebilirsiniz. Bazen bebeğinizi araba ile kısa süre gezdirmeniz yararlı olabilir. Gürültü, monoton sesler (çamaşır makinesi, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi) rahatlatıcı olabilir. Tipik bir kolik atağında tüm bu yöntemler kısa süreli etkili olur. Bebeğiniz tekrar ağlamaya başlarsa sıradaki yönteme geçin. Yeni bir yöntem denemeden önce en az 15 dakika sabredin. Hiçbir şey işe yaramıyorsa bir süre pes ederek kucağınızda tutup ağlamasına izin verdikten sonra ılık bir banyoya sokmak bazen ağlama ataklarına son verir ve iyi bir gece uykusu uyumasını sağlar.
  Bebeğinizi emziriyorsanız bir süre süt ürünlerine, kafeinli içeceklere ve gaz yapan gıdalara ara vermeyi deneyin. Eğer kolik bu gıdalara bağlı ise birkaç gün içinde kaybolacaktır. Ayrıca bebeğinizi inek sütünden hazırlanmış bir mama alıyorsa doktorunuz bunu değiştirmek isteyebilir.
  Bebeğin ilk ayları başlı başına zor zamanlar. Birde kolik olduğunda daha da yorulabilir, sıkılabilirsiniz. Bu nedenle zaman zaman kendinize zaman ayırmak, kısa süreli evden ayrılmak iyi gelecektir.
  Koliğin çoğunlukla 3-4'üncü aylarda azalıp kaybolacağını unutmayın. Biraz sabır ile bu zorluğu aşacaksınız. 2. 2
  gamzeeyldz
  Usta Üye

  --->: Anne-babaların korkulu rüyası: Kolik

  Reklam  Güncel bir teoriye göre ağlamak yeni doğmuş bebeğin olgunlaşmamış fizyolojisinden kaynaklanır. tüm bebekler ağlar ve kolik bu normal davranışın aşırı formudur. Başkaları da olgunIaşmamış sindirim sisteminin gaz geçerken aşırı kasıldığını ve kolik ağrısına neden olduğunu öne sürüyorlar. Üçüncü bir teoriye göre bebeğin vücudundaki progesteron düzeyi doğumdan sonra çok azaldığından ağrılı bağırsak spazmları görülür. Dördüncü bir açıklama ise bebeğin olgunIaşmamış sinir sisteminin istenmeyen bir davranış olan ağlamaya engel olamamasıdır.
  En mantıklı açıklama, çok fazla ağlamayan yenidoğan bebeklerde tüm uyaranlara karşı blokaj olmasıdır ancak birinci ayın sonunda bu mekanizma ortadan kalkar ve dışarıya karşı daha uyanık olurlar. Uyaran bombardımanı altındaki bebek akşam saatlerinde iyice gergin ve uyarılmış olur. Sonuçta nedensiz ağlamalar görülür. Beşinci ayın sonunda bebek bu uyaranlarla başa çıkmaya başlar ve kolik sona erer.
  Koliği artırıcı çevresel bir faktör olarak, nedeni tam olarak açıklanamasa da, evlerdeki si gara dumanı gösterilmiştir. Evde sigara kullanan kişi sayısı ne kadar fazlaysa bebekte kolik görülme olasılığı ve koliğin şiddeti artmaktadır.
  Kolik ve paroksismal ağlama konusunda sevindirici nokta bu bebeklerin fiziksel ve duygusal olarak yıpranmamasıdır (aynı şeyi anne-babaları için söylemek güçtür) ve sonradan gayet iyi gelişme gösterip, diğer çocuklara kıyasla davranış bozukluğu göstermezler. Bebekliklerinde canhıraş bir şekilde ağlayanların sessiz sakin ağlayanlara kıyasla ileride problemlerin çözümünde daha iyi oldukları gösterilmiştir. En rahatlatıcı olan yanı ise sonsuza kadar sürmeyecek olmasıdır
 3. 3
  tugce68
  Üye
  paylasım için tsk ederiz 4. 4
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Koliğin çoğunlukla 3-4'üncü aylarda azalıp kaybolacağını unutmayın

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi