Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocukları Bekleyen Tehlikeler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocukları Bekleyen Tehlikeler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocukları Bekleyen Tehlikeler

  Reklam  Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocukları Bekleyen Tehlikeler

  Forum Alev
  Yeterli ve dengeli enerji ve besin ögelerini tüketmeyen çocuk ve adölesanlarda büyüme geriliği, demir eksikliği anemisi, enfeksiyonlara eğilim, okul başarısında azalma ve psikososyal sorunlar görülebiliyor.

  Çocukluk yaşlarında hatalı beslenmekten kaynaklanan büyüme ve gelişme bozukluklarının erişkin dönemde osteoporoz, kalp damar hastalıkları ve bazı kanser gibi kronik hastalıklarla ilişkisi bulunuyor.

  Fazla tartı ve obezite çocuklarda sıklıkla ciddi sosyal ve psikolojik problemlere yol açıyor.

  Beslenme alışkanlıkları küçük yaşlarda gelişiyor. Okullar, beslenme eğitiminin ve uygulamasının birlikte yapılabileceği en önemli kurumlardır. Bireye böyle bir eğitimle doğru beslenme bilgi ve becerisi kazandırıldığında sağlık ve beslenme konusunda doğru seçimleri yapabilecek davranış kazanabilir.

  Yaşamın erken yıllarında çocukların ilk sosyal ve eğitim çevresi olarak adım attıkları oyun grupları; kreşler, yuvalar ilk ve orta öğretim kurumları ile birlikte evebeynler ve bakıcıların bu açıdan önemli katkısı bulunuyor.

  Okulda beslenme eğitiminin amacına ulaşabilmesi için eğiticilerin beslenme ve sağlık konusunda doğru, kesin, tartışma yaratmayacak, güncel beslenme önerilerini içeren bilgilere sahip olmaları gerekiyor.

  Beslenme eğitimi konusunda uygulanan eğitim modeli çocuğun bilgi beceri ve davranışında olumlu değişiklikler yapabilecek bir program olmalıdır.

  Okulda uygulanan beslenme programı verilen sağlık beslenme mesajlarıyla çelişki yaratmaması gerekiyor.

  Çocukların eğitimde aktif katılımları sağlanmalı öğrendiklerinin uygulamasını yapmalarına olanak verilmelidir.

  Aileler ve bakıcıların da programı katılımı başarıda önemlidir. Kurumlarda besin ve beslenme konusunda belirleyici ve yönlendirici etkin bir politikanın olması ve uygulanması bu konudaki başarıda kritik noktadır.

  Yazan: Prof. Dr. Gülden GÖKÇAY

  İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD Beslenme ve Metabolizma BD
 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocukları Bekleyen Tehlikeler

  Reklam  Yeterli ve Dengeli Beslenmeyen Çocuklar İlerde Sağlık Bozukluğuna Neden Olurlar. 3. 3
  Ziyaretçi
  Örnek olarak su içmeyen kişi ilerde böbrek yetmezliği hastalığına yakalanabilme riski vardır. Mazallah 4. 4
  Ziyaretçi
  iyidi sevdim çok güzel ve doğru anlatılmış.arkadaşlarımada önericem. sağolun

 5. 5
  Ziyaretçi
  cok saol ödevimde işe yaradı

+ Yorum Gönder
dengeli beslenmeyen insanlar hangi sağlık sorunlarıyla karşılaşır,  dengeli beslenmeyen insanların karşılaştığı sağlık sorunları,  dengeli beslenmeyen bir bireyin karşılaşabileceği sağlık sorunları,  dengeli beslenmeyen birinin karşılaştığı sorunlar,  dengeli beslenmeyen bir insan hangi sağlık sorunlarıyla karşılaşır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi