Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil

  Reklam  Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil

  Forum Alev
  Ailenizde boy ortalaması uzun değil diye çocuğunuzun boyunun kısa kalmasına seyirci kalmayın. Doğru tedavi yöntemiyle bırakın uzasın!...
  Boyun normal veya kısa olup olmadığının belirlenmesi
  Anne-babalar çocuklarının boyunu yaşıtlarıyla karşılaştırarak veya kıyafetlerine göre değerlendirebilirler. Yıllık büyüme hızı, en hızlı olduğu dönemde yani, ilk bir yaş içinde 25 cm'dir. İkinci yaşta ise 12 cm, okul öncesi dönemde 6-8 cm, buluğ çağına kadar da ortalama 5- 6 cm olmalıdır. Ergenlik de hızlı büyüme dönemidir. Bir çocuk ergenlik öncesinde, yılda 5 cm'den az büyüyorsa, büyüme eğrisinde aynı çizgide devam edemiyor ve geride kalıyorsa; 'sorun var' diyebiliriz. Okulların açıldığı bu dönemde çocukların durumuna bakmak gerekir. Törenlerde sıraya girdiklerinde, bu yıl arkadaşlarına göre daha da kısa görünüyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.
  Kemik yaşı
  Esas biyolojik yaşı, kemik yaşıdır. Erişkinler için kemikleşme noktalarının kapanma sınırı; kız çocuklarda 18, erkek çocukta 19 yaştır. Kemik yaşı, el bilek kemiklerinin röntgeni çekilerek belirlenir.
  Anne-baba boyuna göre çocuk boyu hesaplanır
  Çocuğun cinsiyetine göre, ideal olarak kaç santim olacağını hesaplayabiliyoruz. Yine büyüme çizelgesine göre, kız çocuk için hedef boy; annenin boyu aynen yazılır, babanın boyundan 13 cm. çıkarılır ve çizelgenin 18 yaş hizasına bakılarak beklenen ideal boy söylenebilir. Erkek çocuk için; annenin boyuna 13 cm eklenir, babanın boyu aynen alınır ve yine çizelgede 18 yaş hizasına gelen noktaya bakılarak ideal boy söylenebilir.
  Büyüme hormonu eksikliğine bağlı kısalık
  Büyüme hormonu eksikliğinin tedavisi hem kolay hem de çok başarılı sonuçlar veriyor. Pahalı bir tedavi ama tedavi kurumları bunu karşılıyor. Günde bir kez enjeksiyon yapılıyor; iğneli enjektörlerle beraber iğnesiz enjektörler de kullanılıyor. Kalem şeklinde aletlerle, çocuklar da kendilerine bunu kolayca uygulayabiliyor. Önce aileyi ve çocuğu eğitiyoruz. Genellikle gece yatmadan önce tek doz şeklinde uygulanıyor. Uzun süreli bir tedavi. Çocuk nihai boya ulaşana kadar tedaviye devam ediyoruz.
  Bu tür sorunu bulunan çocuklar uzayabilir
  Çocuklarda büyüme hormonu eksikliğinin tedavisini devlet kurumları karşılıyor. Bu tedaviler günümüzde hem çok basit, hem de çok başarılı sonuçlar veriyor. Fakat daha uzama potansiyeli olmasına rağmen kız çocukları için 1.55, erkekler için ise 1.65 cm gibi bir sınır koyulmuş. Yani; boyu 1.55 cm'e ulaşmışsa, tedavi hakkı bitiyor. Halbuki, bizim üniversite kendi öğrencilerimiz arasında yaptığımız araştırma sonucuna göre; boy ortalaması kız çocukları için 1.62. Öyleyse bu çocuklar niye bu kadar uzama hakkına sahip olmasın? Gerçi 10 yıl önce 1.50 idi ama bugün 1.55 cm bile bugünkü jenerasyona göre az! Dünyada erişkin boyuna ulaşmış kabul edilme kriteri; büyüme hızının 2 cm'in altına düşmesi. Bizde ise büyüme hızı 5 cm'in altına düşmüş hastanın tedavisi kesiliyor. Hiç olmazsa 3 cm kabul edilebilir bir sınır olabilir.
  Ailelerin dikkat etmesi gerekenler
  * İdeal bir takip için en az iki ölçüm yapıp bir yıllık büyüme hızına bakın.
  * Yaşıtlarına göre karşılaştırma yapın.
  * Kıyafetlerinin ve ayakkabılarının küçülüp küçülmediğini izleyin.
  * Evde, duvarda oluşturulan basit bir boy çizelgesi ile büyümeyi takip edin.
  * 'Uzar nasılsa' diyerek beklerken, büyümeyle ilgili herhangi bir şüphe oluşması halinde mutlaka doktora başvurun.
  * Doktorun önerdiği tedaviden korkmayın. Hormon tedavileri, kısırlığa yol açmaz.
  Bir örnek...
  Beril Dinç, lise son sınıfta, 1.55 boyunda ve güzel bir genç kız. İlkokula 80 cm. boy ile başladığında cüce olduğunu düşünüyormuş. Ailesi, dört yaşından itibaren çok kısa olduğunu fark etmiş ve tedavi edilebileceğini Beril ancak 11 yaşına gelince keşfetmiş. İlk tetkiklerden sonra büyüme hormonu tedavisine başlanmış. İlk 4 ayda, 4 cm uzamış. Ama 6 ay sonra ergenliğe girdiği için tedavide sıkıntı yaşanmış. Vakit kazanmak için ilaç tedavisi ile 2.5 yıl ergenliği durdurulmuş. Zaman içinde büyüme hormonunun etkisiyle görünümü tamamen değişmiş; boyu uzarken zayıflamış. Ergenlik konusunda da, normal seyri kaçırmaması için iinekolojik takipleri yapılmış. Doğal gelişimini bozmamak için 2 yıl önce ergenliği erteleyen tedavi bırakılmış. Beril, 14 yaşında ergenliğe girdiğinde, artık boyu hedeflenen nortaya ulaşmış. 5 yılda tam 30 santim uzamış. Şu anda boyu 1.55 cm ve tedavisi bitmiş. Ancak doktorları, devlet izin verse ve ilaç tedavisi sürdürülse, 1.67'ye kadar uzayabileceğini söylüyor.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuğunuzun Boy Kısalığı Kaderi Değil

  Reklam  Çocukların boy ortalamaları genellikle aileden gelen genler ile olmaktadır.Bu nedenle bir çocuğun boy uzaması yalnızca fiziki şartlar değil genler ile de alakalı olmaktadır.Bu nednele çocukların spor yapmaları ve gelişme çağlarındaki aktivitelerin de etken olduğu gösterilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi