Bıcı bıcı yaparken

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bıcı bıcı yaparken ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  nefertiti
  Usta Üye
  Reklam

  Bıcı bıcı yaparken

  Reklam  Bıcı bıcı yaparken

  Forum Alev
  'Bebeğim ve Biz' dergisi son sayısında, bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktalara yer verdi: Bebekleri banyoda yalnız bırakmayın, suyun sıcaklığına dikkat edin, yumuşak dokulu havlular ve göz yakmayan şampuan kullanın.

  Çiçeği burnunda anne ve babaların en zorlandıkları durumlardan biri olan banyo faslını, tüm tehlikelerden uzak ve keyifli bir hale getirmek için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Bebeklerin asla banyoda yalnız bırakılmaması gerektiğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Yılmazbaş, bebeklere banyo yaptırırken atlanmaması gereken noktalar hakkında bilgiler verdi.

  * Bebekler 2 günlükten itibaren yıkanabilir. Göbeğin düşmemiş olması banyo yaptırmak için bir engel değildir. Ancak ıslanan göbek kordonu biraz daha geç düşebilir. Banyo sonrası göbek kordonunun etrafına alkollü pamuk sararak göbeğin kurumasını sağlayabilirsiniz.

  * Banyo yaptırmaya başlamadan önce banyo termometresi, yıkama filesi, havlu, göz yakmayan şampuan, pamuk, pişik kremi ve bebe yağı gibi malzemeleri yanınızda bulundurmanızda fayda var.  BAŞINI EN SONA BIRAKIN
  * Banyo yaptırılan odanın sıcaklığının 24, suyun ise 36-37 derece olmalıdır. Genelde bir kişi bebeği yıkarken diğer kişi ise bebeğin üşümemesi için su dökmelidir. Dikkat edilmesi gereken diğer önemli bir nokta ise bebeğinizi asla banyoda yalnız bırakmamak. Bebeğiniz oturur durumda olsa bile sırtından destekleyin.

  * Yıkamaya vücuttan başlayın, başını en sona bırakın. Başını haftada bir ya da iki kez temizlemeniz yeterlidir.

  * Banyo sırasında bebeklerin kulağına kolay kolay su kaçmaz. Ancak başını yıkarken suyu başının arkasından dökmeye özen gösterin.

  * Kurularken yumuşak dokulu iki havlu kullanın. İlk havluyla vücudunu kurulayın. Ardından da giydirene kadar üşümemesi için ikinci havluya sarılı tutun.


  KIVRIMLI YERLERE DİKKAT
  * Kulaklarının dış kısmını temizlemek için pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. İç kısımlarını ise temizlemeye çalışmayın çünkü zedeleyebilirsiniz. Kulak arkasında kepek gibi kabuklar oluşabilir. Bunları temizlemek için önce bebe yağına batırılıp yumuşatılmış ardından da sıcak suya batırılmış bir pamuk kullanabilirsiniz.

  * Bebeklerin tırnakları çabuk uzar. Bunları banyodan sonra çok rahat kesebilirsiniz. Tırnakları keserken her parmağı tek tek tutun ve parmak ucunun şeklini takip ederek kesin.

  * Bebeklerin vücudu genelde boğum boğum olur. Bu yüzden bacak ve boyun gibi kıvrımların aralarına giren kirleri çok iyi temizlemelisiniz. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: bıcı bıcı yaparken

  Reklam  Bebeklerin banyo yaptırılması önemlidir.Bebeklerin her zaman ortamın sıcaklığını dikkat etmek gerekir.Oda sıcaklığı düşük ise ilk önce odayı ısıtmak ve bebeğin üşümesini engellemek gerekmektedir.Suyun çok sıcak yada ılık olması da onu üşütecek yada canının yanmasına neden olacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi