Çocuklarda dikkat eksikliği

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda dikkat eksikliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye
  Reklam

  Çocuklarda dikkat eksikliği

  Reklam  Çocuklarda dikkat eksikliği

  Forum Alev

  Dünya genelinde her 10 erkek çocuktan birinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu görüldüğü bildirildi.


  Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Yasemen Işık Taner, yaptığı açıklamada, "dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun sık görülen yıkıcı davranış bozukluğu olduğunu" söyledi.

  Daha çok erkek çocuklarda var
  Taner, dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalığı ile daha çok erkek çocuklarında karşılaştıklarını belirterek, "Hastalık, dünya genelinde yaklaşık 10 erkek çocuğun birinde, genel toplumda da ergen ve çocuklarda yüzde 5-10 arasında görülüyor" dedi.

  Hastalığın, 7 yaşından önce başladığını ve bu kişilerin yarısında bozukluğun erişkinlik döneminde de devam ettiğini ifade eden Taner, her yüz erişkinden 4'ünde dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile karşılaşıldığını kaydetti.

  Dikkat eksikliği
  Taner, hastalığın, "dikkat eksikliği", "hiperaktivite" ve "dürtüsellik" olmak üzere 3 alt grupta belirtisi olduğunu söyledi.

  Hastalığın, kendini öncelikle dikkat eksikliği ile gösterebileceğini anlatan Taner, ''Çocukların dikkatini sürdürmede sıkıntısı oluyor, ince dikkat isteyen işlere dikkatlerini veremiyorlar'' diye konuştu.

  Öğrenilen çabuk unutuluyor
  Taner, çocukların, dikkat eksikliğine bağlı olarak, sınavlarda ve verilen ev ödevlerinde çok fazla hata yaptıklarını belirterek, "Çocukların, öğrenmede genelde bir sıkıntıları olmuyor ancak öğrendiklerini çok çabuk unutuyorlar. Sıklıkla yönergeleri takip edemiyorlar, verilen ödevleri bitiremiyorlar. Konuştuğunuzda, sizi dinlemiyorlar gibi gözüküyorlar, görev ve aktivitelerini organize etmekte güçlük çekiyorlar" dedi.

  Çocuğun devamlı kıpır kıpır olmasının hiperaktivite belirtisi olduğunu dile getiren Taner, şunları söyledi: "Sınıf gibi oturulması gereken yerlerde oturamama, sınıf içinde çöpe bir şey atma bahanesiyle kalkma, arkadaşlarıyla konuşma, onları rahatsız etme, yerinde kıpırdanma, silgi kalem düşürerek onları almak için hareket etme, düz duvara tırmanıyor ve motor takılmış gibi davranma, çok ve yüksek sesle konuşma, sessiz oyun oynayamama gibi eylemler hiperaktivitenin en önemli göstergeleridir."

  Belirtiler muhtelif
  Taner, dürtüsellik boyutunda ise çocuğun sırasını beklemekte güçlük çektiğini belirterek, "Soru sorulduğunda, daha soru tamamlanmadan cevap vermeye çalışma, diğer insanların konuşmalarında araya girme ve oyunlarını kesme gibi belirtiler görülür" diye konuştu.

  Hastalık için, bu üç gruptaki belirtilerin hepsinin görülmesinin gerekli olmadığını ifade eden Taner, kimisinde sadece dürtüsellik ve hiperaktivite, kimisinde dikkat eksikliği, kimisinde ise hepsinin bir arada görülebildiğini söyledi.

  Genetik bir bozukluk
  Taner, dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalığının, ailenin hatalı davranış biçimi sonucu ortaya çıkmadığını, daha çok genetik ve organik bir bozukluk olduğunu kaydetti.

  Dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin, tümör ve epilepsi gibi kendini çok rahat gösterilebilen bir hastalık olmadığını anlatan Taner, ''Muhtemelen beynin oluşması sırasında bir takım mikro anormalliklerden kaynaklanan bir bozukluk'' dedi.

  "Tedavi edilmesi şart"
  Hastalığın, mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirten Taner, "Tedavi edilmediğinde, ilerleyen yaşlarda yalan söyleme, başkasının parasını alma, okuldan kaçma, kavgalara karışma, trafik kazası yapma, sık iş ve eş değiştirme, yasalara karşı çıkma, depresyon ve kaygı bozukluğu gibi problemlerle karşılaşılabilir" dedi.

  Aile eğitilmeli
  Taner, dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalığının tedavisinde, öncelikle çocuğa yakın kişiler olan aile ve öğretmenin, hastalık hakkında eğitilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi. Aile bireylerinin, çocuğun bu tür davranışları özellikle yaptığı yönünde bir söylem içine girmemesi gerektiğini anlatan Taner, aile bireylerine mutlaka psiko eğitim verilmesi önerisinde bulundu.

  Taner, anne-babanın sabırlı olması, çocuktan potansiyelinin üstünde başarı ve eylem beklememesi gerektiğini belirterek, "Ayrıca, çocuğa sınırları gösterilmeli, kurallar iyi oturtulmalı, kötü şeyler yaptırıma bağlanmalı, iyi şeyler ödüllendirilmeli" dedi.

  "İlaçlar bağımlılık yapmıyor"
  İlaç tedavisinin bu bozuklukta etkili bir yöntem olduğunu ifade eden Taner, tedavide kullanılan ilaçların bağımlılık yaptığı yönündeki haberlerin "gerçeği yansıtmadığını", aksine, tedavi görmeyen çocukların ileri dönemlerde alkol ve madde bağımlısı olabildiklerini ve davranış problemleri gösterdiklerini söyledi.

  Davranışa yönelik tedaviler de uyguladıklarını belirten Taner, "Dikkatini toplamakta güçlük çeken bir çocuğa, birebir ders ortamı, çalışma planı, ortam değişikliği gibi davranışsal önerilerde de bulunulması gereklidir" dedi.


 2. 2
  b_nadas
  Yeni Üye

  --->: Çocuklarda dikkat eksikliği

  Reklam  Merkezimiz, neurofeedback ve biofeedback sistemleri ile, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Bozukluk (DEHB) terapileri, sınavlara yönelik dikkat ve konsantrasyon arttırıcı sınav terapileri, strese karşı rahatlamayı ve gevşemeyi sağlayan nefes ve kalp hızı değişkennliği terapileri ve çeşitli terapiler uygulamaktadır.
  Biz, merkezimizde hiperaktif çocuklarımızın yaşadıkları dikkati tek bir noktaya odaklayamama ve organize olamama gibi sorunların çözümlenmesinde protokoller geliştirip uyguluyoruz. Çocuk zamanla odaklanmasını dengeleyip ilgisini tek bir noktaya vermeyi öğreniyor. Terapi sonucunda dikkatlerini yoğunlaştırmayı ve başladıkları işleri bitirmeyi öğreniyorlar. Yöntemle ders dinlemelerinde,yazıları tamamlamalarında ciddi değişimler sağlanıyor. Dinlemekte ya da direktiflere uymakta yaşanan zorluklar önemli ölçüde azaltılıyor. Dikkatlerini daha uzun sureli toplamaları sağlanıyor.
  Bu terapiler psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından seanslar halinde yapılmaktadır. Seanslarımız ortalama 30 dakikadır. Merkezimizde uygulanan bu seanslarda, kişiye hiçbir fiziksel ve kimyasal veya elektrik, ışık, ışın, ilaç ve bunun gibi maddeler verilmemekte, bunun yerine kişiden çeşitli fiziksel ve nörolojik verileri alarak kişiye geri yansıtmaktayız.

  Psikolog Burçin NADAS

  Ayrıntılı bilgi için;

  0232 421 40 70

  Şair Eşref Bulvarı 82/1 Şair Apt. D:2
  Alsancak/İZMİR+ Yorum Gönder
dikkat eksikliği forum
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi