Bebeğim Iyi Besleniyor Mu?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeğim Iyi Besleniyor Mu? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  dost2005
  Yeni Üye
  Reklam

  Bebeğim Iyi Besleniyor Mu?

  Reklam  Bebeğim Iyi Besleniyor Mu?

  Forum Alev
  NASIL BİLMELİ ?
  Çocuğa bakarak, onu tartarak ve kakasını inceleyerek bunu anlayabilirsiniz. Meme emen çocukların derisi pembe,gergin sivilcesiz ve eti sıkı olur.Memeden sonra rahat ve memnun bir şekilde uyur.

  KİLOSU :
  İlk 3 ay günde ortalama 25-28 gr. alır. Diğer aylarda bu artış günde 20-25 gr. dır.

  KAKASI :
  Meme emen çocukların kakası altın sarısı rengindedir.Hava ile temas edince yeşil bir renk alır. (ilk günlerde kakası siyah gri renktedir.Bu mekonyum denen sıvı nedeniyle olur 3-4 gün sonunda mekonyum yerini sütün meydana getirdiği kakaya bırakır.) Çalkalanmış yumurta görünüşündedir. Kokusu çok kötü değildir. Çocuk günde 3-6 kez kaka yapar.Başlarda her emzirmede yaptığı halde 3. ve 6. aylar arasında günde 2-3 kez yapar. Genel durumu yarı sıvı haldedir.Kaka gerçekten sıvı karakterinde olsa bile,kilo kaybı olmadan merak etmeniz yersizdir,meme emen çocuklarda normal bir isal görülür.Ancak meme emenlerde kabızlık enderdir.Kabızlık annenin yanlış rejim uygulamasından meydana gelir.

  SONUÇ :
   Görünüşü,sağlığı,kakası ve kilosu belirtilen hususlara uyan bebekler iyi beslenmiş olanlardır.

   Buna karşılık ,bebek emzirmeden sonra hala aç görünüyorsa –memeyi arar,boş boş emer,ağlar-uyurken güçlük çekiyorsa bir iki saat sonra uyanıyorsa ve gereken kiloyu alamıyorsa iyi beslenemiyor demektir.

   Bu durumda kusmalar ve daha fazla içmek çabasından dolayı yuttuğu hava nedeniyle hıçkırıklar görülür.

   İyi beslenemeyen çocuklar için hemen annesinin sütü yaramadı diye bir şey söylenemez,bu çok enderdir.En çok görülen husus anne sütünün yetersizliğidir.
   Kontrol için 2-3 gün bütün emzirmelerden sonra çocuğu tartmak gereklidir.
   Bazen bebek aşırı beslenir,fakat bu emme emen bebeklerde çok ender görülür,çünkü annede süt ne kadar bol olsa da bebek doyduktan sonra emmez. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeğim Iyi Besleniyor Mu?

  Reklam  Bebeklerin beslenmelerinde annelerin önemi fazla olmaktadır.Annelerin sütleri bebeklerin beslenmesi ve gelişimlerinde önemi ortaya çıkmaktadır.Sütü yetmeyen annelerin ek olarak verecekleri mamaların doktorun tavsiye ettikleri olması gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi