Çocukta Gastroenterit ve Tedavisi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukta Gastroenterit ve Tedavisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Çocukta Gastroenterit ve Tedavisi

  Reklam  Çocukta Gastroenterit ve Tedavisi

  Forum Alev
  Çocukta Gastroenterit

  Tanım:Sindirim yolunun enfeksiyonu veya irritasyonudur. Bazı durumlarda bulaşıcıdır. Mide, incebarsaklar ve kalınbarsaklar etkilenir. Her yaşta çocuğu etkileyebilir.

  Bulgu ve Belirtiler:Kusma, ishal, huzursuzluk, iştahsızlık, ateş.

  Sebepler:Virüs, bakteriyel enfeksiyonlar, barsak parazitleri.

  Risk Faktörleri:Yetersiz beslenme, çocuğun direncini düşüren hastalıklar, kalabalık ve sağlık açısından uygunsuz ortamlarda yaşama.

  Komplikasyoları ve Tekrarları Önlemek:Çocuk beslenmesinden ve bakımından once eller ılık su ve sabunla yıkanmalıdır.

  Tıbbi Testler:Belirtiler hakkında kendi gözlemleriniz önemlidir. Doktorunuzun alacağı tıbbi öykü ve fizik muayene labaratuvarda yapılacak kan ve dışkı testleri.

  Komplikaasyonlar:Bir günde 10 ya da üzeri sayıda bol sulu dışkılama su kaybına neden olabilir. Çocuğun durgunlaşması, gözlerin çökmesi, ağız kkuruluğu, bıngıldakta çökme, derinin buruşması, idrar yapmanın azalması su kaybı işaretleridir.

  Sonuç:Genelde 48 saat içinde şikayetler azalır. Eğer ishal veya kusma çok şiddetli deavm dederse ciddi sıvı kaybına neden olabilir.

  Tedavi

  Ev Bakımı: Günde bir veya iki kez makattan ateşi ölçün. Çocukta sıvı kaybı belirtilerini gözleyin. Çocuğunuzun bakımından sonra veya yiyecek hazırlanmadan once ellerinizi yıkayın.

  İlaçlar:Doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

  Aktivite:İyileşene kadar çocuğunuzun aktivitelerini kısıtlayın. Kusmanın durmasını izleyen yirmidört saatten sonra çocuk normal aktivitesini genellikle yeniden kazanacaktır.

  Diyet:
  •Sıvı alımı çok önemlidir, fakat bağırsakların da dinlenmeye ihtiyacı vardır.
  •Biberonla veya anne sütü ile beslenen bebeklerde doktorunuz ile bebeğin diyetini konuşun.
  •Daha büyük çocuklarda su, meyva suları, ayran bitkisel çaylar verin.
  •Doktorunuz size eczanelerden temin edebileceğiniz toz halinde hazırlanmış tuz ve şeker karışımını önerebilir. Bu karışım tarife göre sulandırılarak kullanılabilir.
  •Bir yaşın altında her yirmi dakikada bir çocuğunuz istedikçe bir kez bu karışımdan diğer kezde sade suyu yaklaşık 15 ml. kadar verin. Bir yaşın üzerinde 30 dakikada bir vermeyi deneyebilirsiniz. Bu arada inek sütü vermeyin ve katı gıda için zorlamayın.
  •İshal sayısı azaldığında şu gıdalardan herhangi biri verilebilir; elma püresi, muz, ekmek, havuç püresi, haşlanmış patates, yağsız et, pirinç, makarna, şeftali.
  •Katı gıda verilmesini izleyen iki saat içinde ishal tekrarlanmıyorsa yirmidört saat daha bu gıdalara devam edin. Daha sonra normal diyete kademeli bir şekilde geçin.

  Okula, Yuvaya Dönüş:
  Şikayetler tam olarak geçtikten sonra dönülebilir. Bazı gastroenteritler diğer çocuklara kolayca bulaşabilir.

  Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?
  •Rektal derecede 39.4C’I aşarsa.
  •Komplikasyonlar kısmında değinilen sıvı kaybı belirtileri ortaya çıkarsa.
  •Çocuğun şikayetlerinde 48 saatte bir düzelme görülmezse.
  •Çocuğunuz iki ayın altında ise. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocukta Gastroenterit ve Tedavisi

  Reklam  İshal her zaman bebekler için tehlikeli olmaktadır.Bu nedenle hafife almamak ve vakit geçirmeden bir hastaneye götürmek gerekmektedir.Bebeklerin hassas olmaları nedeni ile su kayıpları telafi edilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi