Çocukta cinsel gelişim ve eğitim

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukta cinsel gelişim ve eğitim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ZELAL
  Yeni Üye
  Reklam

  Çocukta cinsel gelişim ve eğitim

  Reklam  Çocukta cinsel gelişim ve eğitim

  Forum Alev

  Çocukta cinsel gelişim ve eğitim

  Gelenek ve göreneklerimiz nedeniyle cinsel konularda görülen yasak ve koşullandırmalar gençlerimizi karşı cinsle konuşmaktan bile alıkoyarken; zaman zaman kız kaçırma, ırza geçme, eşcinsellik gibi sapkınlıklara veya suça itebilmektedir...


  Sena Çelenk / 26.05.2005 13:22:28  Bu hafta çocuklarımızın cinsellik hakkında bilmeden sordukları sorular üzerine bir araştırma yaptım. Sanırım buna en büyük etken bebeğimin bana sormaya başladığı sorular. Başlarda yanıma oturtup basitçe anlatmaya çalıştım ama yine de içim rahat etmeyerek karıştırdım kitapları...

  Biliyorum bu ara köşem fazlaca boş kaldı ama kusuruma bakmayın.


  Küçük kuzularımız kendi bedenleriyle çok ilgilidirler. Okulöncesi çocuk, çevredeki dünya kadar kendi hakkında da bilgi sahibi olmaya güçlü bir istek duyar. 2 yada 3 yaşındaki çocuklar, bakma ve dokunmayla birçok şeyi öğrenirler ancak 5 yaş dolaylarına kadar yalnızca en yalın sözlü açıklamaları anlayabilirler.

  Doğumdan sonraki birinci yılda bebeğin ilk cinsel duyguları, yıkanma ve altını değiştirme sırasında ortaya çıkar. Bebek bezinin genital bölgedeki baskı ve hareketleri, bebeğin hoşlandığı haz verici duyumsamalardır. Erkek bebekler penislerini çekiştirirler, fakat kız bebekler cinsel organlarının gizli olması sebebiyle dokunmakta daha güçlük çekerler, kız bebeklerde cinsel organa dokunmak daha az görülür.

  Bazı anne babalar bu erken cinsel ilgiden rahatsız olurlar ve bunun anormal olduğundan endişelenirler. Oysa bebeklerin bu hareketleri tamamen normal ve sağlıklıdır. Anne ve babaların akıldan çıkarmamaları gereken konu şudur: Sizin tarafınızdan çocuğa, şaşırtıcı ve korkutucu olabilecek öfkeli bir tepkinin gelmesi duygusal gelişim açısından zararlıdır ve henüz ortaya çıkmamış mastürbasyon için engelleyici değildir.

  Eğer kuzularımız doğum, cinsiyet farkı, ana babanın rolü gibi konuları anne babasından öğrenmez ise başka kaynaklardan cevap aramaya başlayacaktır. O zaman sonuç hiçte istendiği gibi olmayacaktır. Çocuğun meraklarını yetkili bir kişi gidermezse ortaya çıkacak sonuçlardan hiçbir zaman emin olamayız.

  Çocukların cinsellikle ilgili sorularına eksik yada kaçamak cevaplar vermek neredeyse gelenekseldir. Çocuğa nereden geldiği konusundaki bilgi verme yasağı kimi zaman da susarak gösterilir. Bu yasak o kadar ağırdır ki; çocuk soru sormaması gerektiğini bilinçsizce hisseder.

  Sorusuna cevap aldığı kimi zaman ana babanın konuşma biçimi, esrarlı ses tonları bu konuyu açıklamakta serbest olmadıklarını ortaya koyar. Cinsel bilgi konusunda yardımsız kalan çocuk sonuçta doyumsuz bir merak edinir ve suçluluk duygusuyla yüklenir. En kötüsü, cinsel olayların pek güzel bir şey olmadığını, bu yüzden ilgilenilmemesi gerektiği sonucuna varır.

  Çocukta cinsiyet farkıyla ilgili sorular 2. yaşta, doğumla ilgili olanlar 3-4. yaşta başlar.

  Çocuklarımıza bu konulardan söz etmemiz yeri geldikçe olmalı; açık, basit, doğal, güzel bir anlatım tarzı benimsenmelidir. Yeterli cevap aldıklarında bunları sınıflandırır ve bu sayede kafaları karışmaz. Çocuklukta verilen açıklamalar çoğunlukla unutulur. Ancak bu, açıklamaların yararsız olduğu anlamına da gelmiyor tabii.

  Ülkemizde eskiden beri cinsel konulara tabu gözüyle bakılmış ve bu tür konuların anne ve babayla konuşulması gelenek ve göreneklerimizce yasaklanmıştır. Ben bu konuda kendimi oldukça şanslı görüyorum. Sevgili annemle her sorunumu rahatça paylaşır, merak ettiğim konular hakkında rahat bilgi alabilirdim. Zamanla bazı tabuların yıkıldığını daha fazla görebiliyorum. Anneme her şeyi sorabilsem de, yine de sormaya korktuğum konular vardı.

  Bizim çocuklarımız bu konuda, her konuda oldukları gibi daha şanslılar. Onlara çok daha fazla açık davrandığımızı düşünüyorum. Ancak bu her aile yapısında olan bir durum değil hala maalesef.

  Gelenek ve göreneklerimiz nedeniyle cinsel konularda görülen yasak ve koşullandırmalar gençlerimizi karşı cinsle konuşmaktan bile alıkoyarken; zaman zaman kız kaçırma, ırza geçme, eşcinsellik gibi sapkınlıklara veya suça itebilmektedir.

  Cinsel eğitim konusunda anne ve babaların yanlış tutumları arasında çocuklarını olmasını istedikleri cinsiyet doğrultusunda yönlendirmelerini sayabiliriz.

  Kitaptaki öneri; anne babaların ve öğretmenlerin çocukların gelişim düzeylerine uygun cinsel eğitim verebilmeleri için öncelikle kendilerinin yeterli ve doğru bilgilerle donatılmalıdır.

  Son yazımda 23 Nisan heyecanımızdan bahsetmiş ve sizlerle fotoğraflarımızı paylaşacağımı söylemiştim. Maalesef takip eden birkaç hafta sonu havaların yağmurlu olması nedeniyle kuzularımız çocuk bayramlarını kutlayamadı. Hevesimiz bir sonraki bahara kaldı.

 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocukta cinsel gelişim ve eğitim

  Reklam  Çocukların cinsel kimlikleri zaman içinde belli olmaya kendilerini ifade yöntemleri olarak ortaya çıkmaktadır.Çocukların eğilimleri yada hareketlerini ailelerin gözlemlemesi gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi