Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları...

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları...

  Reklam  Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları...

  Forum Alev
  Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları...
  Yazar Çiğdem Berber Pazartesi,
  2-6 yaşları çocukların enfeksiyonlara ve mikrobik hastalıklara sık olarak yakalandıkları bir dönem. Birbirinden farklı birçok hastalığın çocukları tehdit ettiği bu dönemde, ilaç kullanımı konusunda bilinçli davranmak çok önemli
  Çocukların, çocukluk çağında daha sık hastalandıkları bir gerçek. Sürekli olarak birbirlerine hastalık bulaştıran çocukların aileleri de bu durum karşısında tedirgin oluyorlar. Çocukların fazla hasta olmaması için öncelikli olarak bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Özel Eskişehir Sakarya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Uzm. Dr. Coşkun Minnet; bulaşıcı hastalıkların yayılmaması konusunda anaokullarına bazı görevler düştüğünü belirterek alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor: "Güncel aşı kayıtları da dâhil olmak üzere, çocuklar ve çalışanların aşı kartlarının incelenmelidir. Çocuklara tuvalet kullanımı ve tuvalet eğitiminde hijyenik temiz işlemleri benimsetilmelidir. Enfeksiyondan korunmada en önemli unsur olan el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ortam temizliği ve çocuklar ile görevlilerin kişisel hijyeni sağlanmalıdır. Yiyecekler temiz şekilde bulundurulmalıdır. Bulaşıcı hastalıklar sıkı bir şekilde izlenmeli ve ailelere bildirilmelidir."

  Sık görülen hastalıklar ve tedavileriÇocuklarda üst solunum yolu (soğuk algınlığı veya nezle, grip, akut boğaz enfeksiyonu, krup, kulak iltihabı, öksürüklü hastalık) enfeksiyonları en sık karşılaşılan hastalıkların başında geliyor. Dr. MİNNET bu hastalıklar konusunda şu bilgileri veriyor:

  Grip
  Gripte birden başlayan ve çoğunlukla üşüme-titreme ile birlikte olan ateş, baş ağrısı, halsizlik, yaygın kas ağrıları ve balgamsız bir öksürük görülüyor. Daha sonra boğaz ağrısı, burunda tıkanıklık ve akıntı ile öksürükten oluşan solunum yolu bulguları ortaya çıkıyor. Sık ya da ağır grip sorunu olan ya da ciddi hastalığı olan çocuklarda grip aşısı yapılmalıdır. Gribin tedavisinde ise kesinlikle antibiyotiklere yer yok. Bol sıvı alınması, istirahat ve burun tıkanıklığını ve akıntısını hafifletecek; serum fizyolojik veya okyanus suyu spreyleri kullanılması tavsiye ediliyor. Ateş ve ağrı eşlik ediyorsa ilaçlar hekim kontrolünde kullanılabiliyor.

  Soğuk algınlığı-nezle:Soğuk algınlığı, gripten farklı olarak daha hafif seyirli bir tablo çiziyor. Soğuk algınlığına çoğu zaman koyu kıvamlı bir burun akıntısı görülüyor. Tedavide grip ile aynı yaklaşım uygulanıyor.

  Boğaz enfeksiyonu (Akut farenjit):
  En sık A grubu streptokok enfeksiyonları olarak görülen bu hastalıklar çocukluk yaş grubunda özellikle önem taşıyor ve bu bakterinin yol açtığı klinik durumların başında akut farenjit (boğaz enfeksiyonu) ve bademcik iltihabı geliyor. Bazı hastalarda, özellikle de tedavi edilmeyenlerde kulak iltihabı, sinüzit, bademcik apsesi ve boyundaki lenf bezlerinin iltihabı gibi komplikasyonlar gelişmesi mümkün. Ancak streptokok üst solunum yolu hastalığının en büyük tehlikesi, tedavi edilmediğinde akut eklem-kalp romatizması ve akut glomerulonefrit adı verilen böbrek hastalığının sonradan ortaya çıkabiliyor. Dr. MİNNET bu önemli hastalığın tedavisiyle ilgili şunları söylüyor: "A grubu streptokok farenjit tanısı koyarken, klinik bulguların yanında uygun laboratuar testlerinin (boğaz kültürü vb.) de yapılması gerekir. A grubu streptokoklara bağlı farenjit tedavisinde penisilin ilk kullanılacak ilaç olmayı sürdürmektedir. Hastalık taşıyan çocuklar uygun tedaviye başlandıktan en az 24 saat sonrasına kadar okul ya da bakımevinden uzak tutulmalıdır."

  Kulak iltihabı (Otitis media)Büyük çocuklarda ateş, kulak ağrısı, soğuk algınlığı bulguları görülürken, küçük çocuklarda ateş, huzursuzluk, iştahsızlık, kulak ile oynama bulgular veriyor. Kesin tanı için kesinlikle doktora gidilmesi gerekiyor.

  Sinüzit
  10-14 gün süreyle düzelme görülmeyen burun akıntısı ve gece öksürükleri, ateş, baş ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Beraberinde geniz eti sorunu olup olmaması da takip açısından önemlidir. Tedavide uzun süreli antibiyotik kullanılıyor.

  İshal (Gastroenterit):
  Günde üçten fazla ya da alışılmış düzeninden fazla sayıda sulu dışkılama, ateş, bulantı-kusma, halsizlik, iştahsızlık ile belirtileriyle görülüyor. En sık virüsler olmak üzere, bakteri ve parazitler ishal etkeni arasında yer alıyor. İshal ile karşılaşıldığında, sıvı kaybının olup olmadığına bakılmalı ve bol sıvı tüketilmeli. Ağız kuru, gözyaşı azalmış ve aşırı halsizlik saptanırsa, ağızdan sıvı verilemiyorsa acilen doktora başvurulması gerekiyor. Dışkı analizine göre ishalde nadiren antibiyotik tedavisi uygulanıyor.
  Tedbir olarak eller çok iyi yıkanmalı, çocuk alt bezleri özel poşetlere sarılarak atılmalı, klozet kullanıyorsa, çamaşır suyu ile her defasında klozet temizlenmeli.

  Antibiyotik kullanıma dikkat!

  Çocuklukta görülen birçok hastalığın tedavisinde antibiyotik sık başvurulan bir yol olmayabilir. Oysa aileler çoğu kez çocuk her rahatsızlığında antibiyotiğe sarılıyor. Dr. MİNNET, Sık antibiyotik alan çocukların dirençli bakterilerin taşıyıcısı olma olasılıkları yüksektir. diyerek ailelere şu uyarılarda bulunuyor: "Dirençli bir bakterinin taşıyıcısı olup, o bakteriye bağlı enfeksiyon geçirenlerde antibiyotik tedavisinin başarılı olma şansı düşüktür. Bu nedenle pek çok basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında (soğuk algınlığı ve öksürük gibi) antibiyotiğe başlamadan, hastayı sık kontrollere çağırmak tercih edilmelidir. Aynı zamanda kullanılan antibiyotikler; nadiren ishal, mantar enfeksiyonu, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında geçici bozukluklar yapabilmektedir. Unutmamalıdır ki , önemli olan doğru endikasyon ile, yeterli dozda ve sürede antibiyotik kullanımıdır. 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çocukluk Çağının Sık Görülen Hastalıkları...

  Reklam  Çocukların bünyeleri hassas olduğundan çok sık bulaşan hastalıklara yakalanırlar. Genel olarak görülen hastalıklar; boğaz ağrıları, girip, sünizit gibi hastalıklardır.+ Yorum Gönder
cocukluk cagi hastaliklari,  çocukluk çağı hastalıkları,  cocukluk doneminde gorulen hastaliklar,  cocuk cagi hastaliklari
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi