Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri

  Reklam  Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri

  Forum Alev
  Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri
  Anne-babanın çocuğu sürekli eleştiriyor olması çocuğu çekingen yapar.

  Çocuk attığı her adımda yanlış yapma korkusu içindedir. Duygularına ve isteklerini önem verilmediğini görerek, bunları içinde tutmaya çalışır. Duygu ve düşüncelerini içine atarak onları bastırır. Çocukla anne baba arasındaki iletişim daima yüksek gerilim hattı gibidir.

  Çocuğun oyundan birkaç dakika geç gelmesi yemeği üzerine damlatması vs. gibi küçük olaylar bile büyük çatışmalara sebep olur.
  Çoğu kez çocuk kendisinden bekleneni ailesine veremez. Çocuğun bir yandan içinden gelen doğal çocukluk eğilimleri ve diğer yandan bunlara zıt aile kalıpları varsa çocuk iki eğilim arasında sıkışıp kalmaktadır.

  Bütün bu yaptırımlar, zorlamalar çocuğu kıskaç gibi sıkar. Kurtulmak için çeşitli çareler aramasına neden olur. Çocuğun her çare arama girişimi çoğu kez ailenin yeni ve daha ağır baskılarıyla cevap bulur. Yeni çareler... yeni cezalar... yeni azarlar... ve giderek daha da şiddetlenerek artmaktadır.

  Bütün bunların sonunda çocuk kendi iç dengesini yitirir. Ya tümüyle çığırından çıkar ve ele avuca sığmaz yada tamamen renksiz, kişiliksiz, varlığı yokluğu belli olmayan birisi haline gelir.

  Çekingendir. Başkasının etkisinde kolaylıkla kalabilir. Kim nereye çekerse o tarafa yönelir. Çünkü artık kendisine ait bir şey kalmamıştır. İnsanlar tarafından kolay kandırılır, kullanılır. Aşırı hassas, kırılgan ve hastalıklı bir kişilik yapısı görülebilir. Aşağılık duyguları gelişmiştir.

  Suçlayan, cezalandıran, sürekli çocuğun her yaptığına karışan anne babanın çocukları kolayca ağlayan çocuklardır
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Baskıcı, Otoriter ve Katı Anne Baba Tutumunun Çocuğun Kişilik Gelişimine Etkileri

  Reklam  Çocukların kişiliklerinde aile ortamı çok önemlidir.Çocuklara karşı fazla otorite ters tepmekte ve onları inatçı ve huysuz kimseler haline getirmektedir.Onlar ile iletişim kurarken büyük insanlar gibi olmak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi