Bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur

  Reklam  Bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur

  Forum Alev
  bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur  Bebekler ne zaman konuşur? Sürekli sorulan bu sorunun cevabı nedir? Bebek sağlığı temel alındığında, aslında bebekler kendilerini doğduktan kısa bir süre sonra ifade etmeye başlarlar. Bu ifade şekli genelde acılara ve onlara göre sıra dışı gelen şeylere karşı verilen tepkilerle sınırlıdır. Konuşma dediğimiz olay kişinin bulunduğu ortamdaki hal, hareket ve duygularını harf, hece ve kelimelerle ifade etmesidir. Genelde konuşma gelişimi üç yıl gibi kısa bir sürede oturur fakat ses ve hecelerin çıkarılması zaman alır. 3 yıldan sonraki gelişmeler pratik sürecidir ve kişi ölene kadar devam eder.

  NOT: Bu yazılanlar kişiden kişi ye değişebilir. Yine bu yazılanlar bu makalenin yazarının yarı bilimsel gözlemlerini yansıtmaktadır.

  Birinci Sene

  Çocuklar konuşmaya başlamadan çok daha önce kendilerini ifade etmeyi bilirler. Doğuştan itibaren anne-babalarının seslerini dinler, bundan güven ve huzur içinde zevk alırlar. İkinci aydan itibaren bazı sesler çıkartmaya başlarlar. Altıncı aydan itibaren ‘’ba ‘’, ‘’de’’ , ‘’ ma ‘’ gibi heceleri söyleyebilmeye başlarlar. Birçoğu birinci yılın sonunda basit birkaç kelime, deyim ve emri anlayıp hiç olmazsa bir kelimeyi doğru düzgün söylemeyi öğrenmiştir.

  İkinci Sene

  İkinci yılın ortasına doğru çocuğun kelime hazinesi iyice gelişmiştir, ama konuşması hala bebek sesleri iledir, yavaş yavaş isimlerin ve eşyaların yanına ‘’anne gel ‘’ gibi emir takıları koymaya başlar. Bu dönemde söylenenlerin büyük kısmını da anlar. Konuşmalarından daha anlaşılmasa da kelime hazineleri gelişir, dilbilgisinin temel öğelerini öğrenmeye başlarlar.

  Üçüncü Sene

  Üçüncü yılda çocuklar ikinci yılda öğrendikleri kelimeleri birleştirmeye başlarlar. Gördükleri şeylerin isimlerini ve neye yaradıklarını, devamlı sorarak hem kelime hazinelerini genişletirler hem de kelimeleri güvenle kullanırlar. Bu yılın sonunda çok zor veya soyut olmamak şartıyla büyüklerin her söylediğini anlarlar, isteklerini ve düşüncelerini anlatabilir, ilgi duydukları güncel konular üzerinde konuşabilirler.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: bebekler ne zaman konuşmaya başlar - bebeklerde konuşmanın gelişimi nasıl olur

  Reklam  Bebeklerin konuşma yaşları bir birlerinden farklı olmakla beraber genellikle 18 aydan sonra yavaş yavaş konuşmaya başlarlar.Baba anne gibi kelimeler genellikle 1 yaşından sonra söylenmeye başlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi