Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük

  Reklam  Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük

  Forum Alev
  Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük


  Çocuklukta en sık rastlanan hastalık belirtisi öksürük, aslında boğaz ve göğüsteki solunum yollarını temizlemeye yarayan bir reflekstir.

  Çoğunlukla basit bir üşütme belirtisi olan öksürük bazen doktora gitmeyi gerektirecek kadar ısrarlı ve ürkütücü olabilir.Burundan akmak yerine boğaz gerisine doğru akan sümüksü salgı boğazı tahriş ederek öksürüğü başlatır.

  Amerikan Hastanesi’nin internet sitesinde verilen bilgilere göre; öksürük değişik hastalıklarda değişik özellikler gösterebilir. Nezleyle birlekte olan öksürük ıslak veya kuru özellik gösterebilir ve bir hafta kadar sürebilir. Öksürük nezlede genellikle en son kaybolan belirtidir. Ateş, burun akıntısı ve öksürük genellikle gribal bir enfeksiyon bulgusu olsada, 39 dereceyi aşan ateş ve sıkıntılı solunum zatürree gibi daha ciddi solunum yolu hastalığını da akla getirir.

  Öksürük öğme refleksini uyararak kusmaya neden olabilir

  Kusma devam etmedikçe bu korkulacak bir durum değildir. Özellikle yuvaya giden çocuklarda peş peşe gelen soğuk algınlığı, öksürüğün haftalarca sürmesine yol açabilir. Çocuğunuzun öksürüğü 1 ayı geçiyorsa astım, alerji, sinüzit gibi solunum yollarının aşırı duyarlılığından kaynaklanan durumlar akla gelmeli ve doktora danışılmalıdır.

  Öksürük başka hastalıkların da belirtisi olabilir

  Örneğin havlama tarzında öksürük krupta, iç çeker gibi öksürük boğmacada, göğüste ötmeyle birlikte öksürük astımda görülür.

  6 aydan küçük bebeklerde öksürük bebeği yorabilir

  Özellikle sonbahar-kış mevsiminde yaygınlaşan RSV (Respiratory syncythial virüs) daha büyük çocuklarda nezleye neden olurken, bebekler alt solunum yollarını ve akciğerlerin etkileyerek ciddi solunum zorluğuna yol açabilir.

  Öksürük şuruplarını kontrolsüz kullanmayın

  Genelde virüslerin yol açtığı nezle gibi enfeksiyonlarda antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. İçinde birkaç farklı etkin madde içeren öksürük şuruplarının kontrolsüzce kullanılması yanlıştır. Bazen öksürük refleksinin bu ilaçlarla baskılanması, solunum yollarının doğal temizlenme mekanizmasını engelleyerek durumu kötüleştirebilir. Bakterilerin neden olduğu zatürree gibi hastalıklarda antibiyotikler doktor denetiminde kullanılabilir. Zatürree, boğmaca, RSV gibi hastalıklar hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ciddi seyredebilir.
  alıntı
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebeklerde Öksürüğe Dikkat - Bebekte Öksürük ve Hastalık Belirtisi - Öksürük

  Reklam  Bebeklerde öksürük genellikle üşütmeler ve üst solunum yolları enfeksiyonları ile oluşmaktadır.Bunların haricinde astım bronşit gibi durumlarda da öksürük olmaktadır.Fakat alerjik durumların da öksürüğe sebep oldukları biliniyor.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi