Çocukta Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü - Çocuk Sünnet Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukta Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü - Çocuk Sünnet Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  naberya?
  Bayan Üye
  Reklam

  Çocukta Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü - Çocuk Sünnet Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  Reklam  Çocukta Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü - Çocuk Sünnet Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  Forum Alev
  Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü

  Sünnetten önce çocuğunuzu sağlık kontrolünden geçirtin
  Sünnet işleminin kutlamadan önce yapılması çocukların gerçekten eğlenebilmesi için önemli. Ayrıca 7 yaşından önceki çocukların toplu sünnet organizasyonlarına katılmaması daha iyi olur.
  Dünyada en çok gerçekleştirilen cerrahi işlem olan sünnet basit gibi görülse de gerekli sağlık şartlarına uyulmadığında ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Ali Osman Katrancı aileleri uyardı: Çocuğunuzu sünnet ettirmeden önce mutlaka sağlık kontrolünden geçirtin.

  Yaz aylarının gelmesi ile birlikte sünnet yapılma sayısında da artış yaşanmaya başladı. Dünyada en çok gerçekleştirilen cerrahi işlem olan sünnetin basit bir operasyon olmadığını belirten Çocuk Cerrahisi Op. Dr. Ali Osman Katrancı aileleri uyardı: Çocuğunuzu sünnet ettirmeden önce mutlaka sağlık kontrolünden geçirtin.
  Mehmet Aydın Araştırma ve Eğitim Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ali Osman Katrancı "Sünnet öncesi mutlaka genel ve genital muayene yapılması şarttır. Cerrahi işlem sırasında olumsuz bir durumla karşılaşmamak varsa gerekli önlemleri almak veya sünnet olmaması gerekiyorsa sünneti ertelemek veya engellemek için bu şarttır." diyerek uyarıda bulundu. Op. Dr. Ali Osman Katrancı doğuştan gelen genital bir anomali veya kanama pıhtılaşma ile ilgili bir hastalığın bu muayene sırasında tespit edilebileceğinin altını çizdi. "Ülkemiz şartlarında her çocuk uzman bir hekime sünnet olamayabilir ama her çocuk sünnet öncesi kolayca bir uzman hekime muayene olabilir." diyen Dr. Katrancı "Bu noktada aileler sünnete karar vermeden önce genel ve genital muayeneyi yaptırmalıdırlar." uyarısında bulundu.
  Özellikle 3-5 yaş döneminde psikolojik gelişme açısından sünneti önermeyen Op. Dr. Ali Osman Katrancı sünnet yaşı olarak 2 yaş öncesi ve 7 yaş sonrası olarak bilindiğine dikkat çekti. "Öncelikli tavsiyemiz çocuk bilinçlenmeden 2 yaş öncesidir. Yedi yaş sonrasında ise vurgulamamız gereken çocuğun istediği zamanda sünnet olmasıdır. Çocuk belli bir bilinçlenme düzeyine geldikten ve olayı kavradıktan sonra kendi karar vererek sünnet olması en idealidir. Çocuğun istemediği bir dönemde sırf aile ve çevre istiyor diye gerçekleştirilecek olan sünnet cerrahiyi zorlaştıracağı gibi çocukta da psikolojik travmaya yol açabilir." diyen Katrancı "Zararı yok bir sene sonra olsun iki sene sonra olsun ama çocuğun da rızasının olduğu bir dönemde olması ve erkek çocuklarının hayatında önemli olan sünneti güzel anılarla hatırlamaları hepimizin isteğidir. Normal şartlarda 8-9 yaşına gelmiş bir çocuk yapılacak işler anlatıldığında endişeleri giderildiğinde çevreden duyduğu yanlış şeyler düzeltildiğinde çok kolay karar verip işlemi kabullenebilir. Bu noktada çocuğa karşı dürüst olmak kesinlikle kandırma yoluna gitmemek gerekir. Özellikle kandırılıp sünnete getirilen çocuklarda olayın travması daha ağır olmaktadır." şeklinde konuştu.
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocukta Sünnet Öncesi Sağlık Kontrolü - Çocuk Sünnet Olduktan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir ?

  Reklam  Çocukların yaşları çok büyümeden sünnet edilmeleri gerekmektedir.Sünnet ettirmek hem sağlık yönünden faydalı hem de dinen gerekli olan bir durumdur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi