Çocuklarda Orta Kulak İltihabı - Akut Otit Media - Nedir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocuklarda Orta Kulak İltihabı - Akut Otit Media - Nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocuklarda Orta Kulak İltihabı - Akut Otit Media - Nedir

  Reklam  Çocuklarda Orta Kulak İltihabı - Akut Otit Media - Nedir

  Forum Alev
  Korunma Yolları - Teşhis - Tedavisi - Belirtileri - Hakkında


  Özellikle küçük yaşta çocuğu olan aileler için orta kulak iltihabı ( tıbbi adıyla otit ) ne yazık ki, çok tanıdıktır. Küçük çocukları en sık doktora getiren enfeksiyon sebeplerinden biri orta kulak iltihabıdır. Ani ağlamalar, şiddetli kulak ağrısıyla aileyi de çocuğu da üzen bir tablodur.

  Neden Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Sık Görülür?

  Çocuklarda, özellikle 6 ay- 2 yaş arası, başka bir risk faktörü olmasa da anotomik olarak östaki tüpleri (genizden orta kulağa uzanan tüp), erişkindekine göre daha kısa ve yatay olduğu için, burun veya boğazdaki mikroplar kolayca orta kulağa kadar ilerleyebilmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemi henüz yeni gelişmekte olduğundan sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler, bu da orta kulak enfeksiyonuna zemin hazırlar.

  Diğer Risk Faktörleri Nelerdir?
  Sigara dumanına maruz kalmak

  Yatar pozisyonda biberonla beslenmek

  Yuva, kreş gibi kalabalık ortamlarda bulunmak

  Allerjik bünye- özellikle inek sütü, ev tozu allerjileri

  Kulağa Su Kaçması Orta Kulak Enfeksiyonuna Yol Açar mı?
  Hayır. Mikrop kulağa dışarıdan değil içeriden (boğazdan) gelip enfeksiyona yol açar. Annelerin, banyoda kulağına su kaçırıp kulağının iltihaplanmasına yol açtım diye üzülmesine gerek yoktur!

  Nasıl Anlaşılır?
  Derdini anlatabilen yaşta bir çocuksa, zaten kulak ağrısını tarif edecektir. Özellikle gece, yatınca artan veya aniden uykudan uyandıran bir ağrı görülebilir.

  Daha küçük çocuklarda ise, huzursuzluk, ağlama, uyuyamama kulak ağrısına işaret edebilir. Kulakla oynama, kulağı çekiştirme bebeklerde her zaman kulak iltihabı demek değildir. Çoğu bebek bunu sırf meraktan veya diş çıkarırken yapar. Gerçekten iltihap olduğunda ise, çoğu zaman kulağı ellemeyecek veya elletmek istemeyecektir.

  Ateş görülebilir.

  Kusma, ishal görülebilir.

  Bazen kulaktan kanlı veya iltihaplı akıntı görülebilir.

  Bu yakınmalarla doktora gittiğinizde, doktorunuz kulak muayenesi ile kesin tanıya ulaşacaktır.

  Otit Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavide temel amaç, ağrı kesiciyle çocuğu rahatlatmak ve antibiyotikle enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Tedavide doktorun önerdiği süre ve doza uymak önemlidir.

  Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

  Öncelikle dengeli beslenme, uygun aşılama ile çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlü tutmalısınız.

  Anne sütü alan bebeklerin, diğer pek çok enfeksiyon gibi orta kulak iltihabına karşı da korunaklı olduğunu unutmamalı, ilk 6 ay bebeğinizi sadece anne sütüyle beslemelisiniz.

  Bebeğe yatar pozisyonda biberon vermemelisiniz.

  Özellikle yuva gibi kalabalık ortamlarda bulunan çocuğa el yıkama alışkanlığı kazandırmalısınız.

  Bebek ve çocukları sigara dumanından uzak tutmalısınız. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Çocuklarda Orta Kulak İltihabı - Akut Otit Media - Nedir - Korunma Yolları - Teşhis - Tedavisi - Belirtileri - Hakkında

  Reklam  Çocuklarda kulak ağrıları sık olmaktadır.Fakat bu rahatsızlık olan bebeklerin çok fazla ağrıları olmaktadır.Bu nedenle bebekler durmadan ağlarlar.Bir KBB uzmanına götürüldüğü zaman anlaşılır.+ Yorum Gönder
otit nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi