Çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur

  Reklam  Çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur

  Forum Alev
  çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur

  Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatr Dr. Hüdaverdi Derman, zihinsel bir bozukluğu olmayan, normal zeka seviyesindeki bir çocuğun başarısızlığının sadece kendi suçu olmadığını belirtti. Derman, çocuğun bu duruma gelmesinin nedenleri tespit edilerek, sorunun kökünden çözülebileceğini kaydetti.

  Konya Numune Hastanesi’nde görevli Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatr Dr. Hüdaverdi Derman, Türkiye’de ilköğretim çağındaki milyonlarca çocuğun, yaklaşık 20 gün süren yarı yıl tatilinin ardından ders başı yapacağını anımsattı. Bu yeni dönemin, karnesi nasıl olursa olsun tüm öğrenciler için yepyeni bir başlangıç anlamı taşıdığını vurgulayan Derman, şöyle dedi:


  “Özellikle karnesinde kırık notu olan çocuklarda, genel olarak okuldan soğuma, kendini diğer arkadaşlarından daha yeteneksiz görme gibi olumsuz düşünceler ortaya çıkmaktadır. Çocuğun içinde bulunduğu bu zor durumu aşabilmesinde en büyük görev, ailesine ve öğretmenlere düşmektedir.”

  Ailelerin, karnesinde zayıf notu olan çocuklarının başarılı olması için genellikle “çocuğu daha fazla sıkıştırma” yolunu seçtiğini belirten Derman, şunları kaydetti: “Karnesinde kırık olan çocuklara baskı yapmak yerine, tembelliğin kendisi için bir kader olmadığını, sadece yeteri kadar ders çalışmadığı için başarılı olamadığı düşüncesi aşılanmalıdır.

  Çünkü zihinsel bir bozukluğu olmayan, normal zeka seviyesindeki bir çocuğunun başarısız olması, sadece kendi suçu değildir. Çocuğun bu duruma gelmesine neden olan faktörler tespit edilerek, sorun kökünden halledilmelidir.”

  DURUMU KANIKSAMA RİSKİ

  Derman, yaşıtlarından olumsuz yönde farklı olduğunu düşünerek, bu durumu kanıksama noktasına gelen çocuklarda derslerindeki başarısızlığın devam edeceğini, bu sorunun devam etmesi durumunda çocuğu, çok daha ciddi boyutlarda psikolojik rahatsızlıkların beklediğini söyledi.


  alıntı
 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: çocukta okul başarısızlığı - tembellik nedir - çocuk neden okulda başarısız olur

  Reklam  Çocukların okulda başarısız olmalarına nedenlerinin araştırılmasında ailelerin çocuklara olan ilgisizlikleri ve çocuğun çevre şartlarından etkilendikleri gözlemlenmektedir.Fakat bunların dışında çocukların ilgi alanlarının farklı olmaları da etken olmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi