Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye
  Reklam

  Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir

  Reklam  Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir

  Forum Alev
  Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir

  Çocuk, yemek alışkanlığını 4 yaşına kadar kazanır. Anne babayı model alan çocuk, onların yemediği besinleri yemez ve bu besinlere karşı direnç geliştirir. Yemediğiniz bir besini çocuğunuzun tüketmesini beklemek doğru olmaz.

  İştah, bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesidir. Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel bir rahatsızlığın var olup olmadığı gelmelidir.  Yemek seçen çocuklar için öneriler

  Çocuğunuz acıktığını hissetmeli

  Siz acıktığınızda değil çocuk acıktığında ihtiyacını karşılamanız, çocuğun verdiğiniz yemeyi daha iştahlı kabul etmesini sağlar. Ayrıca zorla yedirmek yerine çocuğa zaman tanımak ve yiyebileceği miktarda yemeği onun tüketmesini sağlamak çözümü kolaylaştırır.

  Küçük porsiyonlar verin

  Çocuk tabağındaki yemeği bitirmek ister. Ona küçük porsiyonlarla yemek verip arzu ettiğinde yeniden almasını sağlarsanız yemek yemekten keyif alır. Aynı zamanda çocuğunuzun çiğneyemeyeceği büyüklükte besin, yine çocuğun besin seçmesine neden olacağından yemekleri tabağa küçük parçalar halinde koymalısınız.

  Tercihler zamanla alışkanlığa dönüşür

  Daha çok şekerli ve yağlı besinlerin yanı sıra katkı maddelerini tüketmeyi seven çocukların bu besin tercihleri, zaman içinde tüketim alışkanlıklarına dönüşür. Bu alışkanlıklar da kilo sorununun yanında tansiyon, kalp ve şeker hastalığını tetikler. Bu noktada çocukların besin tercihlerini alışkanlığa dönüştürmemek gerekir.

  Dikkat dağıtarak besini yedirebilirsiniz

  Süte karşı direnç gösteren çocuklarınıza kakaolu veya meyveli süt hazırlayarak sütü içerebilir ya da sütü renkli bir bardağa koyup pipet vererek dikkatini dağıtabilirsiniz. Siz içerken ona da bir bardak vermek işe yarar bir yöntem olur.

  Meyve yediremiyorsanız sunumu ilgi çekici yapın

  Meyve sevmeyen çocuğa meyveleri küçük parçalar haline getirip vermek çekici gelebilir. Tüketmesi zor ve sert olan armut, elma, ayva gibi meyveleri rendelemek ve kaşıkla tüketmesini sağlamak yine ilgi çekici bir sunum olur. Ayrıca yaz aylarında dondurma ile meyveyi karıştırmak da yiyeceği zevkli hale getirir. Her akşam yemekten iki saat sonra soyulup, doğranıp hazırlanmış meyve tabaklarını tüm aile bireylerinin tüketmesi de çocuğun bu meyveleri yemesini destekler.

  Sebze yediremiyorsanız baharatlarla tatlandırın

  Sebze yemekten kaçınan çocukların en sevmediği sebzeler içinde kükürtlü bileşikler bulunan karnabahar, lahana ve pırasadır. Bunun en büyük sebebi bu sebzelerin bünyesinde kükürtlü bileşikler bulunmasıdır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bu sebzelerin çocuklar tarafından tüketilmesi şarttır. Yine bu sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayıp baharat ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bu besinlerin daha sık sofrada bulunması ve aile bireyleri tarafından sıklıkla tüketilmesi çocuğun da o besine olan eğilimini zaman içerisinde artırır ve besine karşı oluşan direnci kırar. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Yemek seçen çocuğa nasıl yaklaşmak ne yapmak gerekir

  Reklam  Çocuklarda ceza ve ödül sistemini geliştirmek ve ona gerekli disiplini sağlamak için bazı yeni yöntemleri denemek gerekmektedir.Bu çocuğun yapısına göre seçilmelidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi