Emzirme nasıl olmalıdır

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Çocuk Sağlığı ve Bakımı Bölümünden Emzirme nasıl olmalıdır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  digiuye
  Üye
  Reklam

  Emzirme nasıl olmalıdır

  Reklam  Emzirme nasıl olmalıdır

  Forum Alev
  NE ZAMANA KADAR EMZİRELİM?
  Uzmanlar bebeklerin bir yıl boyunca emzirilmelerini uygun buluyorlar. Bebekler 6 aylık iken katı yiyeceklerle tanışmaya hazır oluyorlar ancak emdikleri müddetçe emzirilmeleri, uzmanlarca sağlık açısından yararlı bulunmakta.
  EMZİRME SIKLIĞI
  Her bebek farklıdır, bazıları sürekli emzirilmek isterken bazıları da iki emzirme arasındaki süreyi uzatırlar. Siz bebeğinizin isteklerine uyun, bebek ne istediğini bilir ve sizi yönlendirir. Neye ihtiyacı varsa onu alır. Eğer bebeğinizi 24 saatlik bir periyotta 8-12 kez emziriyorsanız, bebeğiniz emzirilme zamanına karar verebilir, ancak bu sayının altına düşüyorsanız bebeğinizi uyandırmanız gerekebilir. Emzirirken bebeğinizin isteği doğrultusunda hareket etmekten çekinmeyin, istediği göğüsten istediği kadar emmesine izin verin. Emzirme sayısı arttıkça sütün kalitesi ve miktarı artacaktır. Fazla emzirmek, olası süt kanalı tıkanmalarını, yetersiz süt oluşumunu ve kalitesiz süt oluşumunu da engeller, bebeğinizin hızla ve sağlıkla gelişmesine yardımcı olur. Yapılan bazı çalışmalar, annenin emzirme aralığını uzattığında, memede daha az süt yapıldığını ve yağ miktarının da azaldığını ortaya koymuştur. Bunun sonucunda da yeterli kaloriyi almamış ve ağlayan bir bebektir.

  Anne sütü çok kolay sindirilen bir yapıya sahiptir, yaklaşık 90 dakikada sindirilir. Bu nedenle annenin bebeğini günde 8-12 kez emzirmesi Amerikan Pediatrisler Akademisi'nce gerekli görülmektedir. Ayrıca annnenin bebeğinin aç olup olmamasını sık sık kontrol etmesini ve emzirme aralığının 3 saati aşmamasını istemektedirler. Bunun 2 temel sebebi var; annenin yeterli sütü yapması ve bebeğin yeterli sütü, sıvıyı alarak sussuzluktan korunması.

  ANNE HASTA İSE EMZİRME
  Hasta iken emzirmenin hiçbir sakıncası yoktur, anne rahatsızlığının belirtilerini fark etmeden onlar zaten bebeğe geçerler. Anne vücudunun hastalığa karşı oluşturduğu antikorlar sütüyle birlikte bebeğe geçer ve bebeğin hastalığa karşı savunmasını sağlarlar.Basit sağlık problemleriniz dışında doktorunuza danışarak beslenmeyi sürdürünüz. Ancak bazı hastalıkların gerektirdiği tedaviler (radioaktiv, narkotik ilaçlar) emzirme ile uygun düşmezler. Bu hallerde emzirme kesilmelidir. Alınan bütün ilaç kana geçtiği gibi süte de geçebilir ve bebeğiniz için aşırı dozlara ulaşabilir. En basit ilaç bile beklenmeyen bir etki yapabilir.

  AĞRILI EMZİRME
  İlk defa emzirecek bir anne için bu yeni deneyim hafif ağrılı olabilir. Ancak bu duyguya hemen alışılır. Emzirme sırasında ağrı olması veya göğsün ağrılı olması süt kanallarındaki tıkanıklığın veya bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Süt kanallarındaki tıkaçlar, sütün kanallar boyunca rahat akamadığı durumlarda oluşur ve kanallar şişer. Eğer bu tıkanan kanallar açılmazsa enfeksiyon gelişir. Böyle bir durumda anne, memede hassas ve gergin bir kitle fark eder. Bu bölgede kırmızılık da olabilir. Ayrıca genel bir kırgınlık hali, ateş de bu tabloya katılabilir. İster kanallarda tıkaç olsun isterse de enfeksiyon bunun tedavisi kolaydır. Sık sık emzirmek, memeye nemli sıcak uygulanması, emzirme öncesi göğüse uygulanacak masajla daha kolay boşalmasının sağlanması ve iyi bir meme ucu bakımı tedaviyi oluşturur. Tabii ki burda belirtiğimiz tedavi sadece basit olgular içindir ve zaten uygulanması gereken kurallardır. Böyle bir durumdan şüphelendiğiniz durumlarda veya yukardaki tedbirlere rağmen 24 saati aşan sorunlarınızda doktorunuza danışmadan bir tedavi uygulamayınız . Enfeksiyon nedeni ile çocuğunuzun, anne sütündeki koruyucu maddelerce hastalıklardan korunacağını da burada hatırlatalım. Bu arada iyice dinlenmeniz gerekir. Eşiniz veya size yardımcı olan bir kişi yatak dışı ihtiyaçlarınızın karşılanmasında size yardım etmeli ve mümkün oldukça sizin yatarak dinlenmenizi sağlamalıdır. Tabii ki bebeğiniz de sizinle birlikte yatacaktır. Uygun bir sütyenin kullanılması da kanalların tıkanmaması için gereklidir. Rahat sıkı olmayan, önden kopçalı sütyenleri tercih etmelisiniz. Ağır taşımak da yine süt kanallarına olumsuz etki eden bir faktördür 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: emzirme nasıl olmalıdır

  Reklam  Bebeklerin emzirilmesi ve beslenmesine çok dikkat etmek gerekmketedir.Bu nedenle annelerin yapması gereken ilk önce memelerin temiz ve hijyene uygun olmasını yapmak ve uygun şekil ve pozisyonlarda yapmak gerekmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi