Counter-Strike Terimleri ve Anlamları

+ Yorum Gönder
Online Oyunlar ve CS Online Bölümünden Counter-Strike Terimleri ve Anlamları ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Counter-Strike Terimleri ve Anlamları

  Reklam  Counter-Strike Terimleri ve Anlamları

  Forum Alev
  Counter-Strike sözlüğü insanların CS oynarken sıkça kullandığı, bununla beraber yeni başlayanların alışık olmadığı ve anlamakta güçlük çekebileceği sözcüklerin ve kısaltmaların açıklamalarını içerir. Yeni başlayanlara CS terimleri ve kısaltmalarıyla güçlük çekmemeleri için hazırlanmıştır.

  Ban
  Bir oyun sunucusuna girmenizin yasaklanması, sürekli olarak atılmanız

  Bunny
  Bunny Jumping veya Bunny Hopping olarak da geçer. Half-Life'ın bir bug'ından yararlanarak oyuncunun normalde gidebileceği hızdan çok daha hızlı olarak bir tavşan gibi sağa sola zıplayarak gitmesi. Counter-Strike 1.3 sürümünde kaldırıldı.

  Camper
  Sotecinin ingilizcesi

  CS
  Counter-Strike'ın kısaltmasıdır

  CT
  Counter-Terrorist'in kısaltmasıdır
  FPS
  Frames Per Second'ın kısaltmasıdır. Yüksek olması avantajınızadır, düşük FPS lag'e benzer, oynamanızı ve crosshairi çevirmenizi güçleştirir, okunun akıcılığı kaybolur. Bir de quake, unreal, hl gibi oyun türleri için kullanılan "fps" ibaresi vardır. Bu da, "First Person Shooter" anl..... gelir.

  Headshot, HS
  Birisini kafasından vurmak ve kafasının parçalanarak ölmesine neden olmaktır

  Lag
  Sunucuyla aranızda oluşan kısa süreli bağlantı kopması durumlarıdır. Zaman zaman uzun süreli lagler de yaşanabilir; hatta bağlantı sorununda dolayı oyundan düşebilirsiniz. Çoğu kişi bunu pingle karıştırır ve pingi yüksekse "lagim çok yüksek" gibi ifadeler kullanır. Veya o an oynanmakta olan haritada performans sorunu yaşıyorsa "bu harita çok lagli" diyebilir, fakat lagin haritayla alakası yoktur.

  Lamer
  Oyun dünyasında kullanımı diğer kişileri rahatsız edici olgunlaşmamış davranışlar sergileyen kişilere verilen ad şeklindedir. Bu terim de anlamı dışında çokca kullanılmaktadır. Kısaca, insanlar hoşlarına gitmeyen davranışlar sergileyen kişilere lamer denmeye başlamıştır

  Loss
  Packet Loss'un kısa söylenişidir, asıl kısaltması PL'dir. Türkçe'ye paket kaybı olarak tercüme edilebilir. Sunucuyla aranızda gidip gelen veri paketlerinin kaçının adresine ulaşmadığını gösterir. Oyunu kesik kesik oynamanıza neden olabilir. Loss miktarınızı console'da net_graph 3 yazarak öğrenebilirsiniz. İdeal durum, 0 olmasıdır

  Kick
  Bir oyun sunucusundan atılma durumu

  Ping
  Bilgisayarınızdan yollanan veri paketlerinin karşı tarafa ulaşıp dönme süresinin milisaniye cinsinden ölçümüdür. Pinginiz ne kadar düşük olursa o kadar rahat oynarsınız.

  Reload
  Merminiz bittiğinde veya azaldığında silahınızın şarjörünü değiştirmek

  Rush
  Takım halinde hızlıca hücum yapmak

  Skin
  Oyun sırasındaki dış görünüşünüz.

  Sniper
  Dürbünlü bir sniper silahı ile uzak mesafedeki kişileri vurmaya çalışan keskin nişancı

  Sote
  Bir kişinin bir yerde saklanmak suretiyle oyun boyunca oradan geçecek birisini vurmayı beklemesine denir

  Spectator
  Seyirci olarak tercüme edilebilir. CS'de öldüğünüz zaman diğer round başlayana kadar spectator olursunuz. Ayrıca bir sunucuya bağlandığınızda da oynamak yerine spectator, yani izleyici olabilirsiniz

  Strafe
  Seyirci olarak tercüme edilebilir. CS'de öldüğünüz zaman diğer round başlayana kadar spectator olursunuz. Ayrıca bir sunucuya bağlandığınızda da oynamak yerine spectator, yani izleyici olabilirsiniz

  Strafe
  Sağa sola doğru yan yan gitme

  Pusu
  Düşman gördüğünüz veya farkettiğinizde onu vurmak için saklanmak, tuzak kurmaktır. Sote ile farkı iyi anlaşılmalıdır

  Pro
  Son zamanlarda oyuncuların de_prodigy adlı harita için kullandığı kısaltma

  T
  Terrorist'in kısaltmasıdır
 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Counter-Strike Terimleri ve Anlamları

  Reklam  TK
  Team Killer'ın kısaltmasıdır, FF (Friendly Fire) açık olan sunucularda takım arkadaşını öldüren kişilere verilen addır. Team Kill olarak da kullanılabilir, bu da takım arkadaşını vurmak demektir.

  FPS Yükseltmek

  FPS Nedir?
  FPS bilgisayarınızın ekran kartı, ram, işlemci vs. gibi parçalarına bağlı olarak değişen bir değerdir. Frames Per Second yani saniyede kare yakalama hızı olarak tanımlanabilir.

  FPS neye bağlı olarak değişir?
  FPS en önce ekran kartınıza bakar. Ekran kartınız ne kadar yeni teknolojiyle geliştirilmişse ve ramleri ne kadar çoksa fps'niz o kadar çok olur. Mesela 32 mb sdram teknolojisi ile geliştirilmiş bir TNT2'niz varsa (asus hariç) maximum fps'niz 30 civarındadır. Tabi hiç bi ayarla oynamazsanız... Ama öteyandan DDR ram kullanan 32 mb bir GeForce'unuz varsa fps'niz 100'e kadar çıkabilir ve oyunda hiç bi sorun yaşamazsınız. Örneğin karşınıza 4-5 adam çıksa bile bilgisayar hiç bir takılmaya uğramadan oyuna devam eder. Tabi yine FPS ramlerinizden anakartınıza, bilgisayarınızın yük durumuna (hard diskiniz tıka basa doluysa çok iyi bir performans beklemeyin) kadar bir çok şeye bağlıdır. Ama öncelik ekran kartı ve ramlerde! Paranız varsa Asus mainboard üzerine en az 32 mb Geforce almaktan kaçınmayın.

  FPS ne işe yarar?
  Fps adından da anlaşılacağı gibi oyunlarda ekranda gördüğünüz kareleri algılama hızıdır. Fps'niz ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, çünkü düşük FPS ile oynarken oyunun akıcılığının kaybolması, yavaşlama gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

  FPS'mi Counter-Strike'da arttırabilirmiyim?
  Evet. Örneğin ayarlarla biraz oynayarak CS'de ufak da olsa artışlar sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız kaplamaların (silahlar, haritalar ve modeller için) boyutu ne kadar küçük olursa yine fps'nizi o kadar yükseltme şansınız olur. Tabi boyut düştükçe kalitenin de düştüğünü bilmenizde fayda var Rahat bir oyun için fps'niz en az 30 olmalıdır...

  Counter-Strike'da FPS arttırmak..

  Aşağıdaki öneriler ekran kartınız ve bilgisayarınızla ilgilidir:

  Öneri 1--------> Eğer ekran kartınızın 3D özelliği varsa en iyi performansı 800*600 çözünürlükte alırsınız.

  Öneri 2--------> Ekran kartınızdan maksimum performansı almak için öncelikle sürücülerinizi güncelleyin. Çünkü eski sürümlerdeki buglar yeni sürümlerde düzeltilir. Tasarımcılar yeni geliştirdikleri her teknololiyi yeni sürümlere uygularlar. Sorunsuz bir kart ve daha yüksek bir fps için mutlaka ekran kartınızın son sürücülerini yükleyin. Sürücülerin son versiyolarını ekran kartınızın sitesinde rahatlıkla bulabilirsiniz örneğin TNT, TNT2 ekran kartlarının son sürücülerini [Bu Linki Görüntüleyebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor]'da bulabilirsiniz.

  Öneri 3--------> Ekran kartınız voodoo2, banshee, voodoo3, voodoo4, voodoo5 ise 3DFX'in MiniGL teknolojisini değiştiren WickedGL teknolojisiyle tanışmanızı istiyorum. Fps'nizde %200'e varan inanılmaz rakamlarda artış sağlıyor. Daha ayrıntılı bilgi ve programı download etmek için tıklayın. Yapmanız gereken tek şey programı indirdikten sonra oyunu ve oyunun yüklü olduğu klasörü seçmek. Gerisini WickedGL hallediyo. Tabiki CS içinde Video Modes'dan MiniGL'yi seçmeyi de unutmayı.

  Öneri 4 --------> Eğer sürücüleriniz son versiyon ise ve yinede ekran kartınızdan istediğiniz performansı alamıyorsanız bunun ilk nedeni ekran kartınızdır. Ne kadar yeni teknoloji bir kart satın alırsanız performansınız o kadar yüksek olur dolayısıyla fps'nizde yükselir.
  Fps'nizin düşük olmasının 2. sebebi ramlerinizdir. 32MB Geforce ekran kartıyla 32mb rame sahip olmak pek de akıllıca değil sanırım. Hem ekran kartı performansı hemde oyunun akışı için ramlerinizi olabildiğince yüksek tutun. Benim size önerim minimum 128 mb ram'iniz olsun.

  Öneri 5-------> Hard diskiniz ne kadar dağınık ve ne kadar çok dosya yüklü ise bilgisayarınızın işlem hızı o kadar düşer. Bu da dolaylı olarak bir fps düşmesine sebep olur. Kurtulmanın tek yolu her 1 yada 2 ayda bir format atmak ve her ay (en az) Windostaki "Disk Defragmenter" (Başlat/Programlar/Donatılar/Sistem Araçları) yardımıyla hard diskinizdeki dosyaları düzenlemek. Disk Defragmenterin görevi hard diskinizdeki dosyaları daha kolay ulaşılabilir hale getirmektir. Böylece istenilen bilgiye daha çabuk ulaşılır ve bilgisayar hantallıktan kurtulmuş olur.

  Öneri 6-------> Bilgisayarınıza bir dolu dosya yüklemekten kaçının. Özellikle Windosta çalışan programlar Windowsu hantallaştırır. Oyun demolarından kaçının...

  Hücum Setleri

  Klan maçlarında hücum ederken uygulanan taktikler aslında çok karmaşık olmayıp; belli standart setlerden oluşurlar. Taktiğin başarılı olması, karmaşıklığı değil, clan içi uyum ve doğru zamanlamalar ile gerçekleşir. Bunun için de bol bol maç yapmanız gerektiğini bilmem söylememe gerek varmı Her an takım arkadaşınızın ne yapıyor olabiliceğini tahmin edebilmeniz ve gereken zamanda sizin de görevinizi yapabilmeniz lazım. Her haritaya uygun, standart hücum setlerini kısaca anlatmak gerekirse:

  I-) Rush
  Bunun ne anlama geldiğini herkes biliyor olsa gerek Yalnız karıştırılmaması gereken nokta, rush yapmak demek, haldır huldur ölüme koşmak değildir. Tam tersine, büyük uyum ve hızlı düşünme yeteneği gerektiren bir hücum setidir bu. CS 1.3 zamanında tüm maçı rush yaparak geçirebilirken, 1.4'ten sonraki versiyonlarda daha çok beklenmedik anda şaşırtmak için kullanmanızı tavsiye ederim. Zıplama sınırlandığından dolayı, artık sabit ve yerine yerleşmiş rakibinize karşı rush yapmak oldukça zorlaştı çünkü.

  5'erden yapılan klan maçlarında, ct yerleşmeleri genellikle; a base 2 kişi, b base 2 kişi ve arada backup görevini üstlenen bir kişi şeklinde olur. Yani rush yaptığınız anda sizin hücum ettiğiniz bölgeyi tutan 2 kişiye karşı 5 kişi hücum edip çabuk şekilde oraya c4'ü yerleştirme avantajını elde ediyorsunuz.

  Rush yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar, birbirinize olabildiğince yakın olmak, aranızı fazla açmamak ve aynı noktaya ateş edip vurulacak şekilde tek sıra oluşturmamaktır. Bomb base'lere girerken mutlaka en öndeki adamlar flash atıp öyle girilmeli. Arkadan atılınca, flashı kendi adamlarınız yiyecektir çünkü Bir diğer önemli nokta da sotelere dikkat etmek. CTler, muhtemelen bir rushta ölmemek için basede kendilerini saklayıp zaman zaman sizin bombayı koyma anınıza kadar kendilerini göstermeyebilirler. Muhtemel sote yerlerine mutlaka mermi sıkın ve kontrol edin; yarış atı gibi dümdüz koşmayın.

  II-) 3+2
  Özellikle maxrounds kurallarıyla oynanan maçlarda en çok kullanılan ve nerdeyse tüm haritalara uyan bir hücum setidir. 3 kişi bir taraftan, 2 kişi diğer taraftan gidip, belirlenen bomba üssünde buluşurlar. C4, 3 kişilik grupta olur. Bilindiği üzere ciddi turnuvalarda oynanan haritaların hepsinde 2 bomb base ve izlenecek 3 ayrı yol vardır. Bunlardan ikisi direkman birer bomb base'e gider. 3. yol ise ya iki base'e de çıkmaktadır ya da base'lerden biri için alternatif yoldur. Yani kısacası; bölünürken, belli bir base'e giden 2 ayrı yolda bölünmelisiniz.

  Bu sette zamanlama çok önemli. Aynı zamanda iki grup da hazır olana kadar diğer grubun kendini öldürmemesi lazım. Kendinizi saklayarak flash veya smokelarla oyalayın. Kutu arkaları ve duvarlardan mermi sıkın ve gelebilecek bombalara dikkat edin.

  III-) 4+1 (fake)
  Bu da oldukça sık kullanılan bir hücum seti. C4, 4lü grupta ve bu gurup kesinlikle kendini göstermeden ve sessizce ilerliyor. 1 kişi ise diğer taraftan kendini gösterip ordan geldiğiniz izlenimini veriyor. Veya bu şekilde yanıltamasa bile, canlı kaldığı ve orda olduğunu belli ettiği sürece, orayı tutan ctler yerlerini bırakıp diğer tarafa yardıma gidemiyorlar.
 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  IV-) Secure+go
  Takım olarak belli bir alana yerleşip beklersiniz ve kendinizi göstermezsiniz. Amaç, üstünüze gelebilicek sabırsız ctleri öldürerek karşı takımı eksiltmek veya en azından bir süre hiç ses çıkarmadan bekleyerek boş boş bekleyen ctlerin konsantrasyonunu dağıtmaktır. Ardından sessiz ve kontrollü ilerleyerek veya duruma göre müsait olan yerden hızlıca giderek bombayı yerleştirmeye çalışırsınız. Yani olayın mantığı ctlerin açıklarını kollamaktır.

  V-) 2+2+1
  En dikkatli oynanması gereken ve takım içindeki uyumu en çok ön plana çıkaran hücum setidir. Düzgün oynanabilirse, en etkili taktiklerden biridir. 1 kişi 4+1 taktiğinde olduğu gibi bomb base'lerden birine fake atar. Diğer 4 kişi ise sessizce ilerler ve diğer bomba base'e 2 taraftan hücum edicek şekilde ayrılır. Bu iki grup, aynı anda veya mesafeye bağlı olarak belli bir gecikmeyle bomba base'e iki taraftan girerler ve orayı tutan ctler, siz iki taraftan gelkinc etkisiz kalırlar.

  Önemli nokta, fake atan oyuncunun ölmemesidir. Diğer taraflarda kayıp verme olasığı yüksek olduğundan dolayı, fake atan oyuncu bomba yerleştirildikten hemen sonra uygun bir yere sote yapıp oraya yardıma giden ctleri rahatça vurabilir.

  VI-) Serbest Stil
  Örneklerini özellikle CAL maç demolarında görebileceğiniz bu stil aslında haldır huldur kafanıza göre dalmak anl..... gelmemekte, tam tersine takımınızla çok iyi bir uyum ve iletişim gerektirmektedir. Kısaca açıklamak gerekirse, oyun planı içerisinde aynı ctyken yaptığınız gibi gruplara bölünüp belli bölgeleri kontrol altına alırsınız. Sabırlı ve kontrollü ilerleyerek karşı takımdan adam eksiltemeye çalışırsınız. Karşı takımdan 1-2 adam eksilttikten sonra duruma göre ya eksilen taraftan veya oraya yardım gelmiş olabilceğini düşünerek zayıf kalan diğer taraftan girip bombayı yerleştirirsiniz.

  Bu şekilde oynadığınızda en önemlisi bireysel yetenek olarak karşı takımdan adam eksiltebilecek seviyede olmanız, sabırlı davranmanız ve sürekli sesli iletişimden birbirinizi bilgilendirmenizdir. Bir aksaklık olup da kayıp verirseniz paniğe kapılmamalısınız.

  Bu taktik özellikle önden ve hareketli savunma yapan, hatta 1-2 kişiyi arkanızdan dolaştırmaya çalılan ctlere karşı son derece etkili olacaktır. Onlar sizi avlamaya çalışırken tam tersine gafil avlanan kendileri olup takımlarını eksik bırakılar. İki base tarafından da birilerinin görünüp oradaki ctleri oyalaması taktiğinizi çözmelerine, birbirlerine yardıma gitmelerine engel olur ve yerlerinde çakılıp kalırlar.

  VII-) Base Savunma
  Özellikle pistol round'u (ilk round) aldıktan sonra ctlerin sizi şaşırtıp gafil avlamak için usp ve bombalarla rush yapması olasıdır. Bu yüzden açılmadan basede bekleyip hepsini gayet rahat öldürebilirsiniz. Eğer round başında belli bir süre beklemeden haritaya yayılmaya başlarsanız rush karşısında gafil avlanabilir ve ölüp silahını kaptıran adamlarınız yüzünden roundu verebilirsiniz.

  Bir başka uygulama alanı da pistol roundu kaybettiğinizde eko yaparken veya ilk roundu almanın zor olduğu bir haritada bir round boyunca basede beklemektir. Haritanın ilk roundu boyunca birşey almadan basede beklerseniz ve ctler sizi vurmaya gelmezse o zaman kritik bir karar vermek zorundasınız. Ya armor almadan mp5ler ile (veya deagle+kevlar ile) rush yapacak ve durumu 1-1'e getirmek için riske gireceksiniz. Veya daha güvenilir silahlar almak için bir roundu daha feda edeceksiniz. İlk roundu sizle çatışmaya girmeden sürenin bitmesi sonucu kazanan ctler az para kazanacağından bir sonraki round ellerinde olabilicek en güçlü silah mp5 olacaktır. Ancak armorsız mp5le hücum ettiğinizde bombalar size çok hasar verecektir. Deagle aldığınızda ise mp5e karşı 7şer memilik deagle'lar ile zorlanabilirsiniz.

  Tasarım

  Özellikle clan maçlarında kullanmak üzere herhangi bir harita için taktik tasarlamak için gerekli & faydalı araçlar şunlar: CS 2D Harita imajlarını buradan çekip, print edip üzerinde taktiklerinizi çizebilirsiniz. Veya herhangi bir imaj editörüyle üstünde oynayarak arkadaşlarınıza o haritadaki taktiğinizi yollayabilirsiniz.

  SatStrat SatStrat,
  2 boyutlu harita resimleri üzerinde kolay taktik hazırlayabilmenizi sağlayan bir program. Bu program sayesinde internet üstünden aynı anda birden fazla kişi birbirinze bağlanabiliyor ve taktiğinizi birlikte hazırlayabiliyorsunuz. Daha sonra hazırladığınız taktiği bmp dosyası olarak kaydedip diğer arkadaşlarınıza da yollayabilirsiniz.

  Map Overview CS 2D imajları yerine, taktik hazırlamak için haritaların kuşbakışı görüntülerini de kullanabilirsiniz. Bu görüntülere Cstrike\overviews\ klasörünüzde ulaşabilirsiniz. Demolar Klanınız için kalıcı bir taktik hazırlamak biraz da deneyim meselesi tabi. Eğer klan maçlarında yeniyseniz, diğer klanların demolarını izleyerek taktikleri kendinize uyarlamanız daha rahat olacaktır. Hatta, büyük organizasyon ve turnuvalarda kaydedilmiş demolar, deneyimli oyuncuların ve klanların bile çok işine yarıyor.

  Maç Kuralları Klan maçlarında uygulanan ana kurallar 3 çeşittir. Oyun taktiğinizi de şüpheniz buna göre ayarlamalısınız. Çünkü hepsinin kendine özgü oyun şekilleri var. Winlimit: Eskiden en popüler oyun şekli buydu. Artık neredeyse kimse bu kurallarla oynamıyor. Takımlardan biri belli sayıda round kazanınca devre biter. Genellikle mp_winlimit 15 şeklinde oynanır. Maçın sonucu değerlendirirlirken, her iki takımın da aldığı toplam round sayısı değerlendirilir. Bu şekilde oynanan maçlarda teröristken yapılacak organize rushlar her zaman çok iyi bir taktiktir.

  Tabanca roundunu da alabilirseniz, rakibinizi toplanmaya ve karşı taktik geliştirmeye zamanı kalmadan kısa sürede çökertebilirsiniz. Rush işe yaramazsa, base secure, fake ve sessiz hücum da denenebilir. Aldığınız toplam roundlar hesaplandığından dolayı, terörken veya ctyken gösterdiğiniz kötü performansı sonraki devrede telafi edebilirsiniz. Timelimit: Zamanın çok kısıtlı olduğu turnuvalarda maçların fazla uzamasını engellemek için bu şekilde oynanır maçlar.

  Maç 20 veya 30'ar dakkalık 2 devreden oluşur. Maçın sonucu alınan hücum eden takım (terörist) roundlarına bakarak değerlendirilir. Bu şekilde oynanan maçlarda, süre ct olan takımın lehine geçtiği için teröristler oldukça hızlı oynamaya çalışır. Alınan terörist roundları sayıldığından dolayı, teröristken o süre içinde alabileceğiniz kadar roundu almaya çalışmalısınız.

  Örneğin sona kalan teröristin 5 ct karşısında şansını denemesi pek de akıllıca bir taktik değil bu tür oyunlarda. Organize ve etkili rush yapmak çok önemlidir. Para avantajını kaybederseniz eko round oynayıp(hiçbirşey almadan glock ile hücum edip) para biriktirmeniz gerekebilir. Maxrounds: Artık neredeyse tüm maçlar böyle oynanıyor. Genellikle maxrounds 12 (CAL, CPL, ESL) veya maxrounds 15 (Clanbase, UGS) şeklinde oynanır ve aldığınız toplam roundlar sayılır. Bir devre boyu oynanan roundların sayısı 12'dir (mr 12 için). Bu oyun tarzında, alınan ve verilen her roundun önemi çok büyük olduğundan dolayı; diğer kurallara nazaran çok daha kontrollü bir oyun oynanır. Sessiz ve yavaş hücum, karşı tarafı yoklayıp açıklarını kollayarak hücum etmek etkili bir taktik olur.
 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  ..::::..KOMUTLAR..::::..

  Aşağıda Counter-Strike oynarken kullanabileceğiniz bazı console komutları yer alıyor. Bu komutları genelde klavyenin en solundaki é tuşuna basarak açılan "console"a yazarak aktif hale getirebilirsiniz. Eğer bir komutu sürekli kullanmak isterseniz, bu komutu autoexec.cfg (yoksa cstrike dizinine yaratın) adlı dosyaya eklemenizi öneririz. Yazıda kullanılan # işaretleri yerine bir sayı girmeniz gerekiyor.

  /scr_centertime #.##/adjust_crosshair
  Counter-Strike oynarken kullanılan default crosshairin rengini değiştirir. Fakat bu değişiklik zoomlu silahları (aug, commando, awp, scout)etkilemez. Karanlık haritalarda sarı rengi kullanmanız tavsiye edilir.

  /net_graph 3
  LAN veya Internet ortamında oynarken o andaki bağlantı durumunu (ping, loss, choke) gösterir.

  /cl_showfps 1
  FPS'nizi ekranın sol-üst köşesinde gösterir

  /scr_conspeed ####
  Konsolun açılış hızını değiştirir.En yüksek "mantıklı değer "9999"dur.Ne kadar yüksek değer yazarsanız konsolunuz o kadar hızlı açılır.

  /scr_centertime #.##
  Oyun esnasında ekrana gelen "Player dropped the bomb" türünden yazıların ekranda kaç saniye kalacağını belirler.

  /hud_centerid 1
  Silahınızı bir oyuncuya doğrulttuğunuzda o oyuncunun nicki ekranın sol alt köşesinde yerine tam ortasında gösterilmesini sağlar.

  /hud_saytext_time #.##
  Ekranın sol-alt köşesinden akan yazıların her bir satırının kaç saniye boyunca görüntüleceğini belirler.

  /hud_fastswitch 1
  Herhangi bir slottaki silahı hızlı seçmek için kullanılır

  /hud_deathnotice_time #.##
  Ekranın sağ üst köşesindeki kimin öldüğüne dair frag ikonlarının ve yazıların kaç saniye ekranda kalacağını belirler

  /con_color "### ### ###"
  Konsol ve ekranda akan yazıların rengini değiştirmek için kullanılır.
  "Red Green Blue" (RGB) formatında bir değer vermeniz gerekiyor. Hangi değerlerin hangi renge tekabül ettiğini anlamak için Paint programını kullanın. Örnek: /con_color "94 255 255" Oyundayken " işaretini çıkarmak için Shift+i kombinasyonunu kullanın veya direk config.cfg dosyasının içinden editleyin.

  /condump
  Console'da görünen bütün yazıları cstrike dizininize condump.txt adındaki bir dosyaya yazıp kaydeder.

  /brightness #.#
  /gamma #.#
  Default olarak gelen parlaklığı az buluyorsanız bu değerleri yükseltebilirsiniz. Örnek: gamma 4.5 brightness 8.9

  /hideradar
  Radarı kapatır. (Tavsiye edilmez!)

  /drawradar
  Radarı açar.

  /setinfo "ah" "0"
  Counter-Strike'ın yeniler için olan autohelp özelliği dahilinde ekranda çıkan yazıları artık görmek istemiyorsanız bu komutu kullanabilirsiniz.

  /setinfo "vgui_menus" "0"
  Silah alımını daha hızlı bir hale getirmek için VGUI menülerini kapamak isteyebilirsiniz.


 5. 5
  KAPLAN
  Usta Üye
  Eline Sağlık . Bilglendirme Guzel olmus Kardes....

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi