Ağaç Oymacılık Sanatı Dekorasyonu

+ Yorum Gönder
Her Telden ve Dekorasyon Bölümünden Ağaç Oymacılık Sanatı Dekorasyonu ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Kemal Bektaş
  Cezalı
  Reklam

  Ağaç Oymacılık Sanatı Dekorasyonu

  Reklam  Ağaç Oymacılık Sanatı Dekorasyonu

  Forum Alev
  AĞAÇ İŞİ EL OLMACILIĞI-2
  30. ŞİMŞİR AĞACI


  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Karadenizin doğusundan Kastamonu ve Zonguldak’a kadar uzanan bölgede yetişir.

  YAPISI:
  Şimşir, ogun odunlu ağaçlar grubundandır.dağınık gözenekli bir ağaçtır. Gözenekleri çıplak gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Yerli şimşirde öz ışınlar görünmez. Çok ince ve sık olan yıl halkaları belirli şekilde birbirlerinden ayrılmaz. Bu yüzden öz damar kesitinde canlı damar deseni yoktur.

  RENGİ:
  Şimşirin iç odunu ile dış odunu arasında belirli renk farkı yoktur. Rengi açık sarı ile koyu sarı arasında değişir.

  ÖZELLİKLERİ:
  Türkiye’de yetişen en sert ağaçlardan biridir. Çok sıkı yapılıdır. Bu iki sebepten zor işlenir. Fakat çok düzgün ve parlak yüzey verir. Bükülgendir. Zor yarılır. Basılma, vurulma, sürtünme, aşınma gibi fizik etkilere karşı büyük dayanımı gösterir. Değişik hava koşullarından az etkilenir. Kolay çürümez. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından kolay yıkımlanamaz. Az çalışır, az çeker. Boyanma ve verniklenme niteliği artar.

  AĞIRLIĞI:
  En ağır yerli ağaçlardandır. Hava kurusunun özgül ağırlığı yaklaşık olarak 0.95 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Küçük ölçülü fakat üstün nitelik isteyen işlerin yapımında şimşirden yararlanılır. Tornalı işlerde, müzik aletlerin küçük bölümlerinde, ders aletleri, mekik, makara, kaşık, tavla pulu, satranç taşı yapımında kullanılır. Kakmalı işlerde ve filata hazırlamada değerlendirilir.

  PİYASADA BULUNUŞU:
  Küçük bir ağaç olan şimşir büyük boy kereste vermez. Dal veya gövde halinde ve tartılarak, kilo ile satılır.  31. ABANOZ AĞACI (MAKASAR)


  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Siyah abonoz Seyhan, Samanta ve Bombayda, Kahverengi abonoz Makasar adasında yetişen abonoz ağacında siyaha yakın koy zeminde kırmızı kahverengi çizgiler bulunur. Abanoz ağacının bu türü daha çok makasar adı ile tanınır.

  YAPISI:
  Göbek odunludur. Dış odunu geniştir. İnce gözeneklidir. Gözenek çukurları kendine özgü bir madde ile doludur. Çok dekoratif çizgi ve damar desenleri yapar.

  RENGİ:
  Dış odunu pembe gri veya soluk kırmızı kahverengidir. İç odunu siyahtır. Üzerinde düzensiz, açık ve koyu renkli damarlar bulunur.

  ÖZELLİKLERİ:
  sert üretimine çok elverişlidir. Değişen hava koşullarında üstün dayanım özellikleri gösterir. Kururken çok çeker ve çatlar. Zımparalanırken çıkan tozlar göze ve solunum organlarını rahatsız eder.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu makasarın özgül ağırlığı 1.10 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Üstün değerli ve pahalı mobilyalarda, süsleme elemanlarının yapımında kullanılır. İçmimarlıkta da aynı amaçla değerlendirilir. Tornalı, kakmalı işlerde, müzik aletlerinde, mobilya ve kapı kulplarında, oymalı işlerde, bıçak saplarında özellikle aranır. Türkiye’de genellikle kaplama halinde kullanılır.

  PİYASADA BULUNUŞU:
  Abanoz ve makasarın masifi 20-40 kg lık parçalar halinde satılır. Türkiye’de bazen kaplama olarak satılır.


  32. PELESENK AĞACI;

  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Pelesenk ağacının yoğun olarak yetiştiği bölgeler Doğu Hindistan, Batı Hindistan , Cava, Seylan ve Brezilyadır.

  YAPISI:
  Göbek odunlu ağaçlar grubundandır. Dış odunu geniştir iri ve dağınık gözeneklidir. Çok ince ve belirsiz özışınları vardır. Damar kesitinde zengin damar desenleri bulunur. Yılhalkaları ince ve sıkı yapılıdır. İlkbahar ve sonbahar dokuları arasında belirli renk ve yapı farkı yoktur.

  RENGİ:
  Pelesenk ağacının dış odunu sarı, iç odunu çikolata kahverengi ile mor arasında değişir. Ayrıca iç odunda belirli siyah ve mor damarlar bulunur.

  ÖZELLİKLERİ:
  Pelesenk çok sert bir ağaçtır. Kururken az çeker, az kamburlaşır. Zor yarılır. Gevrek bir yapısı vardır. Zımpara tozları solunum organlarında rahatsızlık yapar. Basılma, ezilme, çizilme, aşınma gibi fizik etkilerine dayanımı iyidir. Değişik hava koşullarında üstün bir dayanım gücü gösterir. İyi işlenir. Çok boyar madde taşır. İyi verniklenir. Ancak polyester, poliüretan türünden kimyasal verniklerde olumsuz sonuçlar oluşturur.

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu pelesengin özgül ağırlığı 0.85 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Çok canlı görünüşü ve damar süsleri olan bir mobilya ağacıdır. İç mimarlıkta ve mobilyada kaplama olarak yaygın bir kullanılma alanı vardır. Tornalı işlerde, müzik âletlerinde, ağaçtan yapılan sanat eserlerinde de aranan bir gereçtir.

  PİYASADA BULUNUŞU:
  Türkiye’ye tomruk olarak getirilir. Kaplama halinde piyasaya sürülür. Kaplama üretiminden artan parçalar masif olarak satılır. B yüzden standart ölçülerde pelesenk kereste genellikle bulunmaz.  33. PADUK AĞACI (İROKO)

  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Afrika’da gabun ve Kamerunda yetişen türüne Afrika paduğu veya mercan ağacı denir. Hindistan, Burma ve Güney Çinde yetişen türüne de Sudka veya karima Haouğu aoı vedmidb denir

  YAPISI:
  Göbek odunlu ağaçlar gurubundandır. Yılhalkaları arasında belirli renk farkı yoktur. Gözenek yapısına ve yönüne göre parıltılı damarları bulunur. Damarlı genellikle çizgiler halindedir. Dağınık gözeneklidir.

  RENGİ:
  Bazen açık kırmızı bir ağaçtır. Çoğunlukla parlak koyu kırmızıdır. Üzerinde aynı renk parıltı damarları bulunur.

  ÖZELLİKLERİ:
  Orta sertlikte bir ağaçtır. Sıkı yapılıdır. Hava değişikliklerine dayanıklıdır. Az çeker. Kolay işlenir. İşlenirken kendine özgü hoş bir koku çıkarır. Havada kısa zamanda rengi koyulaşır. İyi verniklenir ve çok canlı bir görüntü kazanır.:

  AĞIRLIĞI:
  Hava kurusu özgül ağırlığı yaklaşık olarak 0b65-0.85 gr/cm3 tür.

  KULLANILIŞI:
  Masif olarak küçük bir sanat eseri üstün mobilyalarda, oymalı, tornalı, kakmalı işlerde kullanılır. Daha çok bıçak kaplaması halinde değerlendirilir. Afrika'nın çeşitli ülkelerinde yetişen bu değerli sert ağaç, ülkemizde iroko deck olarak yaygın biçimde kullanılmaktadır. Özellikle dış mekanlarda kullanılmaya çok elverişli olan bu Afrika menşeili sert ağaç ülkemizde yoğun olarak İroko bahçe mobilyaları yapımında, iroko yer döşemesi olarak, evlerde ve iş yerlerinde iroko parke olarak, yeni planlanan projelerde apartmanların ve mağazaların dış cephelerinde iroko ahşap dış cephe kaplaması olarak, ahşap merdiven yapımında iroko merdiven basamakları ve iroko merdiven sahanlıkları olarak kullanılmaktadır.

  Dış mekanlarda hem iroko bahçe mobilyaları ile uyum sağlaması hem de dayanıklılığı sebebiyle iroko yürüme yolları yapımında, otellerde ve sitelerde iroko havuz kenarlarında tercih edilmektedir.

  Son zamanlarda mağaza dekorasyonlarında da ahşabın tercih edilmeye başlanmasıyla, hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanılmaya elverişli İroko mağaza standlarında da kullanılmaktadır.

  Çocuk parkları ve bahçelerde de gerek İroko banklar gerek İroko saksılar karşımıza çıkmaktadır.

  PİYASADA BULUNUŞU:
  Türkiye’de bıçak kaplaması halinde satılır.Bazen kaplama artığı parçalar halinde masifide satılır  34. AUDİRE AĞACI
  YETİŞTİĞİ YERLER:
  Afrika’da fildişi sahillerinde ve Angola’da yetişir.
  YAPISI:
  Göbek odunlu bir ağaçtır. İç odunlu bir ağaçtır. İç odunu ile dış odunu belirli biçimde birbirinden ayrılmaz. İçinde farklı renkte çizgiler veya damarlar bulunmaz. Özkesitte ve damar kesitte görünen parıltılar, gözeneklerin değişik yönlerden kümelenmelerinden ileri gelir Gözeneklerinin değişik yönlerden kesilmesinden oluşturduğu yanar döner parıltı, ağaca canlı bir görüntü kazandırır. Dağınık düzende, orta irilikte gözeneklidir. Çok sayıda, değişik türü vardır.

  RENGİ:
  Soluk sarı ile sarı arasında değişir. Koyulaşınca altın sarısı olur.

  ÖZELLİKLERİ:
  Yumuşak, gevşek yapılı bir ağaçtır. Kolay işlenir. Yarı mat fakat düzgün bir yüzey verir. Az çalışır ve çatlar zımpara ile kolay perdah edilebilir. Sürtünme ve aşınma gibi fizik etkilere dayanımı zayıftır. Tutkala bağlantısı iyidir. İyi verniklenir ve parlaktır.

  AĞIRLIĞI KULLANILIŞI:
  Hava kurusu özgül ağırlığı 0.45 gr/cm 3 tür.
  : mobilya üretiminde masif ve kaplaması kullanılır. Masifi oymalı, tornalı işlere uygun özelliktedir. Kaplaması geniş ve uzun olduğu için büyük ve geniş yüzeyli işlerde, örneğin yatak odası mobilyalarında, duvar kaplamalarında olumlu sonuç verir. Açık ve dengeli rengi yüzünden dolapların içlerinde de kullanılır.

  PİYASADA BULUNUŞU:
  Türkiye’de daha çok kaplama üretiminde kullanılmak üzere tomruk olarak getirilir. Kaplama halinde piyasaya sürülür. Kaplama üretiminden artan parçalar masif olarak satılır.


  Ağaç seçimin ardından yapacağımız objenin kalıplarını çıkarırız.


  Daha sonrada seçtiğimiz ağaçlardan oluşturduğumuz modele göre şerit de (Hızarda) kesime başlarız


  Daha sonrada kesilen parçalar bir bütün haline glip oyulacaksa parçaların birleştirilmesine geçilir.  Birleştirme işleminin arkasından oyma işlemine geçilir.
  Oyma işlemine geçtiğimize göre şimdi oymacılıkta kullanılan aletleri tanıyalım

  Oyma işleminde kullanılan Malzemeler şunlardır.:
  1. Tırnak bıçağı (V ağızlı alet)
  2. Küçük oluklu ıskarpela
  3. Küçük ağızlı yan bıçak
  4. Büyük ağızlı yan bıçak
  5. Geniş ağızlı bıçak
  6. 8’lik oluklu ıskarpela
  7. Geniş ağızlı bıçak
  8. 10 oluklu ıskarpela
  9. 14’lük oluklu ıskarpela
  10. Eğri oluklu ıskarpela
  11. Küçük oluklu ıskarpela


  Düz kalem seti  Kargaburnu
  Oluk seti
  Tırnak seti

  12. Temizleme aleti

  13. Kıl Testere


  14..Balon
  15. Pırpır
  16. Muhtelif numaralarda zımparalar
  17. Yapıştırmada kullanılan tutkallar
  18. Gönye

  19. Muhtelif boyda ihtiyaca uygun İşkence
  20. Cetvel

  21. Kurşun kalem

  22. Silgi


  23. Kalıp çıkarma mukavvası
  24. Şarjlı Matkap


  25.Muhtelif vida çeşitleri  26. İhtiyaca göre muhtelif diğer malzemeler
  muhtelif oyma aletleri


  Oymacılıkta aletleri tanıdıktan sonra şimdi oyma işlemine geçebiliriz
  Oyma yapacağınız objeyi işaretlersiniz

  Gördüğünüz gibi kimi yerleri tırnAKLA KİMİ YERLERİ OLUK BIÇAĞI İLE KİMİ YERLERİDE DÜZ BIÇAKLA OYMAYA DEVAM EDERİZ. Bazı yerlerde tokmakla bazı yerlerde de avuç içinin itmesiyle hassas bir şekilde oymaya devam edilir.
  oyma işlemi bittiğinde önce balonla temizliği yapılır  Daha sonrada pırpırla temizliği yapılır.

  Zımparasıda yapılır  ve sonunda birleştirilmesi yapılır


  Bütün bu el emeği ile uğraşın sonunda ortaya çıkan tablo size gurur verecektir.


  MUSTAFA KEMAL BEKTAŞ

  Sorularınız ve İletişim için
  GSM: 0.535.972 20 63
 2. 2
  Sena
  Bayan Üye

  Cevap: Ağaç Oymacılık Sanatı Dekorasyonu

  Reklam  Doğanın harikası olan oksijen kaynağı çeşitli ağaçlarımız ülkemizde yetişmektedir.Ağaç oymacılık sanatı ağacın kesiminden başlayarak zorlu bir süreçte gerçekleşmektedir bu sanatı icra edenlere sabırlarından dolayı saygı duymak gerekir.+ Yorum Gönder
ağaç oyma bıçakları,  kasık oyma bıçakları,  ahşap oyma bıcakları,  kıl testere oyma sanatı,  ahsap oyma modelleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi