Commandos 3: Destination Berlin Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Commandos 3: Destination Berlin Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Commandos 3: Destination Berlin Demo İnceleme

  Reklam  Commandos 3: Destination Berlin Demo İnceleme

  Forum Alev
  Bu bir demo inceleme. Oyunun demosunu şans eseri görüp indirdim. Çıktığından haberim bile olmadı. Sanırım şans eseri ilk indirenlerden biri oldum. 260Mb gibi bir yer kaplıyordu. Bir demo için fazla sayılır. Ama Commandos 2 üç CD olarak gelmişti. Sanırım bu oyun da aynı disk sayısına sahip olacak.

  Demo versiyonda 2 bölüm var. Tutorial bölümünde size oyun hakkında genel bilgiler ve taktikler veriliyor. Ardından Orta Avrupa'da bir trenin üzerinde göreve başlıyorsunuz. Amacınız trendki tüm askerleri safdışı etmek. Tren de öyle bir tren ki, başı ile sonu arasında 3 gümrük kapısı var sanki. Ben böyle uzun bir tren görmedim hayatımda. Nazi'lere ait olan bu trende, resmen bir ordu var. Hele bir de ilk vagonda, en az 20 tane asker vardır. Yanlışlıkla girip, görmüştüm.

  Demo versiyonda Green Beret, Spy ve Thief ile oynayabiliyorsunuz. Bir de alıştırma versiyonunda uzun menzillli dostumuzu kullanıyorsunuz. Green Beret açıkta başlıyor, diğerleri bir vagonda gizlenmiş durumdalar. Daha doğrusu tutsaklar desek de olur. Bir kompartımanda, etrafları asker dolu. Yeşil bereli dostumuz ile onları kurtarmanız gerekiyor. Adamlarımızın hareketlerinde bir değişiklik olmamış. Yine Yeşil Bere'li ve "ağır işler" ile uğraşıyor. Taşıma, yumruklama gibi hareketler. Ama bazı hareketler, çok fazla ağır olmayanlar, diğer karakterler ile de yapılabiliyor.

  Hareket çeşitliliği çok da fazla değil ama yine de özgür sayılırsınız. Ne kadar özgür olursanız olun, oyunda bir alanı geçmek için izlemeniz gereken 2-3 farklı yol oluyor. Oyun saki sizi bir hareketi yapmak için zorluyor gibi. Tabi dümdüz giden bir trende fazla yolunuz olmuyor gitmek için ama oyunun genelinde hafif bir zorlama hissettim ben. Ama hiçbirşey imkansız değildir.

  Oyunda bazı yenilikler yok değil. Bir kere artık herşey direk 3 boyutlu olarak tasarlanmış. Dış mekan haricinde tabi. Dış mekan yine yüksek çözünürlüklü 2 boyutlu görüntülerden oluşmakta. İç mekanlar ise özgür kamera hareketlerine izin verebilen 3D görüntülerden oluşmakta. Karakterler de artık poligonlardan oluşuyor. Fazla kötü değiller ama daha çok poligon kullansalardı daha iyi olurdu. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Commandos 3: Destination Berlin Demo İnceleme

  Reklam  Oyundaki minik yeniliklere şöyle bir bakacak olursak, mesela anahtar deliklerinden baktığınız zaman sağ tarafta bir pencerede içeriyi görebiliyorsunuz. Mouse ile de kamerayı çevirerek odaya göz atabiliyorsunuz. Kapının yanında eğilerek pusuya yatabiliyorsunuz. Pencerelerden çıkıp duvardan tırmanarak yürüyebiliyorsunuz. Bunlar nadir kullanılan ama ölümcül hareketler.

  Sanırım oyunun demo versiyonu olmasından kaynaklanan bazı hataları da vardı. Mesela karakterler duvarlardan geçebiliyor. Eğildikleri zaman harita dışına çıkabiliyorlar. Bazı ikonlar yanıp sönüyor ve titriyor. Bazı grafiklerde de hatalar gördüm. Bunların demo sürümünde olması normal, tam sürümde olması ise acınacak bir durumdur. Umuyoruz ki tam sürüm daha rafine olsun.

  Grafikler, beklediğimden daha iyi denebilir. Bazılarının tam ters tahmin ettiği gibi, eski Commandos grafiklerindeki gibi 2D grafikler, daha çok sistem yiyordu. Bu sefer yapılan 3D düşük poligonlu karakterler ve bazı cisimler sayesinde oyun çok performanslı çalışıyor. Çözünürlük ayarı falan yapamıyorsunuz. Sadece düşük ve yüksek grafik seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz. Bu grafik aralıkları, gölgeler, bazı detaylar ve ışıklandırmalar ile alakalı. Performansı oldukça etkiliyor. Oyunun tam sürümü büyük ihtimalle daha fazla sistem isteyecektir ama demo sürümü için, ortalama sistemlerde rahatlıkla çalışır diyebiliriz. Ortalama sistem göreceli bir kavram olduğundan, 1Ghz işlemci, 32Mb ekran kartı ve 256Mb RAM sanırım merakınızı giderecektir.

  Oyunun sesleri değişmemiş sanki. Görev ve ara videolarda söylenenler iyi seslendirilmişler. Silah sesleri, askerlerin oyun içi sesleri de oldukça kaliteli. Müzikler de askeri müzikler olup, eski Commandos oyunundakilere oldukça benziyor.

  Oyunun genel kalitesi oldukça artmış. Ana menü bile bink video ile desteklenen video arka planı ile yapılmış. İkonlar kaliteli, çözünürlük oldukça yüksek. Kullanımı kolay ara yüz de oyunu iyice oynanası yapıyor. Ama oyun halen zor. Düşman oldukça zeki.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi