Global Operations Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Global Operations Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Global Operations Demo İnceleme

  Reklam  Global Operations Demo İnceleme

  Forum Alev
  Dünya çapında en çok oynanan multiplayer action oyunu hiç şüphesiz Counter Strike. Half Life için geliştirilmiş ve ücretsiz olarak internetten yüklenebilen bir "mod" olan Counter Strike'ın gördüğü yoğun ilgi oyun üreticilerinin de "ilgi"sini çekmiş olacak ki full bir oyun olan Counter Strike: Condition Zero şu anda yapım aşamasında.

  Şimdi sorabilirsiniz, "yaw Global Operations ile bu girişin ne ilgisi var?". Aslında çok fazla ilgisi var; çünkü gelişen internet altyapısı sayesinde daha hızlı bağlantı ve internet üzerinden multiplayer oyunların rahat oynanabiliyor hale gelmesi ve yukarGlobal Operations ise EA'nın yayınlayacağı yeni bir FPS. Fakat bu kez hedef olarak takım tabanlı multiplayer modu hedef alınmış. Çıkış tarihi tam olarak 26 Mart 2002 olarak açıklanan oyunun yapımı şu anda tamamlanmış durumda. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü ise oyunun "Multiplayer Public Beta" sürümü yayınlandı. İlgilenenler yaklaşık 100MB'lık oyunu FilePlanet'ten (üyelik kaydı gerekiyor) veya doğrudan izlenim yazısında bulabilirsiniz. Nitekim sözkonusu yazıda tanıtımı yapılan şeylerin çoğunu bu multiplayer beta'da gördük.

  Oyun sadecec internet üzerinden oynanabiliyor. Eğer hızlı bir bağlantınız varsa programın kurulduğu dizinde yer alan sunucu programını çalıştırarak oynanabiliyor bir Global Operations sunucusu çalıştırabiliyorsunuz. Ayrıca oyunla birlikte gelen GameSpy yazılımını yükleyerek de (kaydınız yoksa üye olmanız gerek, ben kurdum ve sonra da kaldırdım. Tercih sizin...). Oyun tek bir harita (Quebec - Kanada) ve tek bir görevden oluşuyor. Bir tarafta teröristler, diğer tarafta da anti-teröristler yer alıyor. Şimdi sıkı durun; bu harita ve görevde terörist tarafta Türkiye karşıtı bir terör organizasyonu var. Bu organizasyonun önde gelen isimlerinden biri nakil sırasında kaçırılmaya çalışılıyor; Terör organizasyonunun Kuzey Amerika'da konuşlanmış bir grubu nakil aracının yolunu kesiyor ve adamı kaçırmaya çalışıyor. Anti-terör timi ise adamı tekrar yakalamaya...

  Beta'yı kurduğumuzda karşımıza basit bir menü çıkıyor (sadece profil yaratma ve oyuna girme seçenekleri var). Oyuncunun adı girildikten sonra oyuna girdiğinizde ise sunucu arayıp bağlandığınız esas menülerle karşılaşıyorsunuz. Bu bölümde options kısmında grafik ve kontrol gibi ayarları yapabileceğiniz diğer seçenekler de var. Network kısmında Internet ve LAN seçenekleri var, fakat LAN üzerinden oyun yaratma seçeneği yok, sanırım bu özellik full sürüm ile birlikte gelecek. Neyse, internet oyunlarından birine katılmak için Refresh butonuna kliklediğinizde 150-200 sunucu listeleniyor ve ardından da bu sunuculara olan bağlantı hızlarınız güncelleniyor. Sunucular arasında Electronik Arts'ın sözkonusu beta için açtığı sunucular da var fakat bunlara erişim biraz yavaş. Diğer sunucular arasında boş slot olanların çoğu da şifre istiyor. Şanslıysanız hem hızlı hem de şifre istemeyen bir sunucu bulup oyuna giriyorsunuz. ıda da bahsettiğim Counter Strike örneğini bir araya getirecek olursak oyun üreticilerinin yeni ve önemli vizyonlarından birini görürüz; internet başta olmak üzere takım tabanlı multiplayer action FPS oyunları. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Global Operations Demo İnceleme

  Reklam  Karşınıza ilk önce stratejik olarak haritanın/görevin açıklaması geliyor. "Next" tuşuyla ilerliyoruz ve taraflardan birini seçiyoruz. Bu ekranı da geçtikten sonra seçtiğiniz tarafın görevini belirten bir ekran daha var. Bundan sonra ise takım içinde alacağınız görevi, daha doğrusu oyuncu profilini seçtiğimiz ekrana geliyoruz. Demoman, Heavy Gunner, Commando, Recon, Medic, Sniper ve Intelligence Officer (non-player) olmak üzere 7 farklı profilden birini seçebiliyorsunuz. Bu profillerin açıklamasını izlenim yazısında bulabilirsiniz.

  Seçtiğiniz profile göre karakterinizin taşıdığı veya taşıyabileceği silah tipleri ve diğer ekipman farklılık gösteriyor. Silahların detaylarına girmeyeceğim, çünkü silah çeşitleri, bu silahlara takabildiğiniz susturucu, dürbün, işaretleyici, ekstra cephane vb. ve diğer ekipman ve mühimmat oldukça fazla sayıda.

  Gerekli tüm seçimleri bitirdikten sonra oyuna giriyoruz. Fakat girdiğimizde kendimizi bir kamyonun arkasında buluyoruz. Eğer o sırada oyuna sizinle birlikte giren veya ölüp tekrar dirilen biri veya birleri varsa onları da bu kamyonda sizinle birlikte görebilirsiniz. Kısa bir geri yasımın ardından "fire" tuşuna basarak (basmayıp geri gidip takım, cephane, uzmanlık alanı vb. değiştirebilirsiniz) oyuna giriyorsunuz.

  İlk dikkat ettiğimiz şey hiç şüphesis grafikler ve performans olacaktır. Global Ops LithTech 2.5 grafik motoru kullanılarak geliştirilmiş. Beta sürümü oluşundan kaynaklanıyor olsa gerek, grafikler bana biraz karanlık ve karışık göründü. Umarım tam sürümde biraz daha gelişmiş olacak. Seçtiğiniz tarafa göre görevler biraz daha farklı. Terörist iseniz adamı anti-terör timinin üssüne yakın bir yerdeki kamyona, anti-terör timindeyseniz de teröristlerin elinden alacağınız adamı yine terörist tarafın üssüne yakın diğer bir kamyona ulaştırmanız gerekiyor. Bunun için görevde verilen toplam süre 15 dakika (sanırım, hiç dikkat etmedim).

  Counter Strike ile arasındaki en büyük fark da zaten bu. CS'de genel olarak bir saldıran bir de savunan taraf oluyordu. Saldıran taraf rehineleri kurtaramak (hostage rescue - Counter'lar) veya bomba yerleştirmekle (bombing - Terörist'ler) görevliler. Ve bu görevi belli bir süre içinde başarmak zorundalar.
  Süre dolduğunda görev tamamlanamamışsa diğer taraf galip ilan ediliyor. Global Ops'ta ise süre bittiğinde iki taraf da kaybetmiş sayılıyor.

  Bu beta oyunda verilen görev sadece bir adamın kurtarılması veya tekrar ele geçirilmesi olduğu için diğer görev tipleriyle ilgili yorum yapamıyorum. Fakat elimizdeki bu görevin çok da kolay tamamlanamadığını söylemeliyim. Çünkü terörist tarafta iseniz adama bir zarar gelmeden ve kendinizi vurdurmadan diğer tarafa ulaşmanız, anti-terör timindeyseniz de yine kendinizi vurdurmadan önce adamı ele geçirmeniz, ardından da diğer tarafa ulaştırmanız gerekiyor. Bu arada elbette sözkonusu hedef adam bir o tarafın bir bu tarafın elinde gidip geliyor.

  Oyun CS'ye göre daha mantıklı görevler ve oynanış içeriyor. Farklı uzmanlık alanındaki adamların yeteneklerinin farklı oluşu nedeniyle her önünüze gelen silahı aynı derecede iyi kullanaıyorsunuz. Görevlerin içeriği nedeniyle iyi bir takım organizasyonu da gerekiyor. Ekipten bazıları savunma ağırlıklı oynayarak üssü korurken diğerleri ofansif oynayıp görevi başarmaya çalışıyorlar.

  Malesef Global Ops'ta da yine CS'de olmayan bir özellik yine yok. Adamlar hoplayıp zıplayabiliyor, çömelebiliyor, fakat yere yatma ve sürünme bunda da yok. Örneğin savunma veya hücumda bir sniper'ın haritada yer alan onca pusu mevkiinde kabak gibi ayakta veya çömelmiş durması gerçekçilik iddiasında olan bir oyunda eksik bir yön. 3. 3
  Ziyaretçi
  oyunu indirdiğimde hiç bir bölüm yoktu ne yapmalıyım+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi