Return to Castle Wolfenstein Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Return to Castle Wolfenstein Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Return to Castle Wolfenstein Demo İnceleme

  Reklam  Return to Castle Wolfenstein Demo İnceleme

  Forum Alev
  Şahsen Counter-Strike ve Team Fortress gibi oyunlarla şimdiye kadar ilgilenecek pek vaktim olmadı. Bunun bir nedeni net kafeye gitmeyişim, diğeri de genelde lan'da Quake 3 oynamayı tercih ediyor oluşumdu. Fakat işin içine Quake 3 motoru ile hazırlanmış ve CS/TF türü bir oyun girince, hatta bu oyunun orjinali (Wolfenstein 3D) FPS'lerin atası olunca durum değişiyor. Tabi Q3'ün demo sürümünde olduğu gibi elinizde orjinal oyun olması gerekmemesi de nette bağlanacak sunucu aramaya başlamanızı oldukça kolaylaştırıyor.

  Demoyu indiriyor ve kuruyorsunuz. Dizinlere bakınca bir tane büyük pk3 dosyanız olduğunu görüyor ve Quake 3 oynayan biri olarak problem yaşamadan oynayabileceğinizi anlıyorsunuz. Oyunun ayarlar kısmı tamamıyla Quake 3 arayüzündeki seçeneklerle aynı. Multiplayer seçenekleri de aynen öyle. İster netteki (lan veya internet) sunucuları listeleyip bunlardan uygun birine bağlanıyor, isterseniz de kendiniz bir sunucu başlatabiliyorsunuz. Tabi bunlar oldukça sıradan konular, işin en zevkli yanı kalabalık bir sunucuya düşük ping'le bağlandığınızda başlıyor...

  Oyuna dahil olduğunuzda, aynı Q3'teki gibi, kendinize bir taraf seçiyorsunuz. Demo'da sadece bir harita var ve bu plajdaki çıkarmanın geçtiği harita (eğer oyunun yayınlanan demo filmini seyrettiyseniz hatırlayacaksınız). Demo filminde grafikler çok, ama çok iyiydi. Burada da o grafiklere yakın kalitede görüntü alabilmek için makinanızın kesinlikle çok iyi bir konfigürasyonu olması lazım. Eğer amacınız grafiklere bakmaksa kesinlikle multi bir oyuna katılmayın, amacınız oynamaksa grafik özelliklerini düşürün ve sadece eğlenmeye bakın, çünkü zaten yavaş olan net bağlantısına bir de düşük grafik performansını ekleyecek olursanız oyundan zevk alamazsınız.

  Oyunda iki taraf var. İkli çıkarmayı yapan Allies, diğeri de çıkarmaya karşı koyan Axis. Allies'ın amacı önce üsse girebilmek için dinamitle duvardaki deliği genişletmek (bunu Engineer yapacak), ardından tesis içinde bulunan bir odadaki planları ele geçirmek ve son olarak da bu planları telsiz odasına ulaştırmak. Axis'in amacı ise buna engel olmak. Toplam üç amacın tamamlanma durumu ekranın sol üst köşesinde iki tarafın bayraklarıyla gösteriliyor. Ve tamamlanan her amaç Allies için Amerikan bayrağı, engellenen veya Allies'ın başaramadığı amaçlar ise Axis'in bayrağı ile gösteriliyor. Unutmadan, Allies'ın görevi başarmak için toplam 8 dakikası var. Bu süre sonunda 3 amacı da başaramazlarsa Axis, 8 dakika içinde başarırlarsa Allies kazanıyor ve oyun yeniden başlıyor.

  Oyuna katılırken Axis veya Allies'dan birini ve ardından da 4 farklı asker tipinden birini seçiyorsunuz. Tipler Soldier, Medic, Engineer ve Lituenant'tan biri. Her birinin farklı özellikleri var. En fazla silah çeşidi ise (roketatar, ağır makinalı, alev tabancası gibi) Soldier'da var. Oyun sırasında ölecek olursanız tekrar 20-30 saniye sonra tekrar doğacağınız yer ise üs içindeki bir bayrak noktasının ele geçirilip geçirilmememiş olmasına ve 15 saniye içinde bir medic'in yardıma gelip gelmemesine bağlı. Medic gelirse aynı yerden devam edebiliyorsunuz ve sağolsun bağlandığım sunucuda baya bir medic vardı :)

  Nette yaklaşık 30 kişinin oynadığı bir sunucuya bağlandım. Güzel tarafı oyundaki herkesin ping oranı ortalama 250 civarındaydı (elbette sunucudaki şanslı kişi hariç :)). İki tarafta da 10-15 kişi bulunuyordu ve ortalık ana baba günüydü. Yanlız nette oynamaya alışkın olanlar iyi bilir, ateş edersiniz fakat ping'iniz yüksekse mermileriniz 2-3 saniye sonra yerine varır. Tabi bu arada aynı nedenden dolayı ölmemişseniz. Neyse, eğer demoyu indirip oynamaya niyetliyseniz düşük ping'li sunuculara bağlanın. (Şahsen bu gece server başlatmayı düşünüyorum, ilgilenenler Turkey-ANS diye bir sunucu arasınlar)

  Kodlar optimize edilmemiş olduğundan oyunun performansında bazı problemler yaşanıyor. ReadMe dosyasında da belirtildiği gibi aynı haritada 2'den fazla FlameThrower kullanılması sunucunun performansını çok fazla düşürüyor. Şahsen full sürümünün çıkmasını büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum, çünkü full oyunda hem single player görevleri olacak hem de (umuyorum) bol miktarda akıllı bot. Quake 3 türü multileri ve CS/TFC tutkunları bu oyun sayesinde bir araya geleceklerdir. Çünkü bu farklı oyunların tutkunları alıştıkları oyunu bir türlü bırakamıyorlar ve diğerine bakmaya kolay kolay cesaret edemiyorlar. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Return to Castle Wolfenstein Demo İnceleme

  Reklam  oyun İkinci Dünya Savaşını konu alan başka bir oyun olan Return To Castle Wolfenstein: Enemy Territory, Call of Dutye göre biraz daha fantastik bir konuya sahiptir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi