Worms 4: Mayhem Demo İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve Demo inceleme Bölümünden Worms 4: Mayhem Demo İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Worms 4: Mayhem Demo İnceleme

  Reklam  Worms 4: Mayhem Demo İnceleme

  Forum Alev
  Fazla iğrençleşmeden konuyu bağlasam iyi olacak sanırım; ben böyle keşke diye iç geçirirken zamanında Team 17 stüdyolarında şöyle bir konuşma cereyan etmiş:

  - (kızgın ve sinirli olan patron telefon görüşmesi yapmakta, o zamanların klasiklerinden Superfrog'un dertleriyle uğraşmaktadır, içeriye taze damat edasında biri girer)
  - Ee.. eheh merhaba patron. Ya biz elma yiyorduk içeride de.. eh.
  - ...
  - Ya yerken bir kurt çıktı içinden.
  - ...
  - Ee, biz arkadaşlarla konuşuyorduk da.. eheh, ya bu kurtlar birbiriyle savaşmaya başladı Allah seni inandırsın.
  - !..?
  - Ya biz düşündük de, aslında böyle kurtların savaş yaptığı bir oyun olsa.. eheh ne güzel olur dimi patron?
  - Hayır.
  - Peki.

  Garip belki ama, Worms'un doğuşu da böyle bir olaya denk gelmiştir. Zamanın klasiklerini üreten Team 17'nin ismini Superfrog'la beraber tarihe kazıyan Worms, hala devamı yapılmakta olan tek Team 17 oyunu olmuştur. Şimdiyse aynı ekip, Worms 3D ile 3. boyuta geçişte yaşadığı bocalamayı (Under Siege ek paketini bir Worms oyunu olarak kabul etmiyorum, kendisini tenzih ederim) rayına oturtmak, eski eğlenceyi geri getirmek istiyor.

  Temmuz sonu/ağustos başı gibi piyasada olmasını beklediğimiz yapım, çok kısa süre önce demosuyla karşımızdaydı. Yeni oyunun ne kadar yeni olduğu ve neler getireceği, Worms serisinin geleceği ve pek çok soru cevaplandırıldı aslında boyutuna ve küçük içeriğine karşın. Multiplayer ve story gibi 2 moda sahip olan demo, her modda 1'er tane olmak üzere toplam 2 harita sunuyor. Ayrıca hali hazırda 4 tane de 4'er kişilik kurtçuk takımı bulunuyor, gayet tabi siz de kendi takımınızı yaratabiliyorsunuz. Story modunda, adından da anlayacağınız üzere hikaye serpiştirilmiş kurtçuklarınızın dünyasında fiti fiti ilerliyorsunuz. Önceki Worms oyunlarından farklı gibi görünebilir en başta; zira oyun öncelikle sizden çevredeki kutuları toplayıp silah edinmenizi istiyor. Ancak emin olun sonrası yine bildiğimiz, kurtçukların sıra tabanlı savaşı. Diğer mod olan multiplayer ise adından yanıltmasın sizi, zira demo çok kişili (internet veya LAN üzerinden) oynanamıyor. Ancak aynı makinede 4'e kadar takım yaratıp arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki oyunun aldığı puanın tek sebebi, aynı tas ile aynı hamamda yıkanmaya çalışması. Bu da eski eksilerinden arınamayıp bir ek paketten farksız olmasına neden olmuş. Worms 3D kim ne derse desin kötü değildi, hatta Medal of Honor'ın unutulmaz Omaha sahiline göndermesi Wormaha Beach, ara videolardaki Matrix göndermeleri ve daha pek çok ince esprisiyle beyinde çoktan yer etmiştir. Ancak Worms 4, onun üzerine hiçbir şey eklemiyor yeni bir oyun olarak. Serilerin devamları daima oynanış değişiklikleri, gelişmiş grafikler, belki farklı bir motor ve geliştirilmiş oyun vaat eder; ek paketler ise sadece yeni silah ve bölümler sunar. Bu oyun ne yazık ki serinin yeni oyunu olarak anılmasına karşın 2. kategoriye giriyor. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Worms 4: Mayhem Demo İnceleme

  Reklam  Demoda yeni, ancak aslında sadece yeni görünen ve bambaşka bir işlevi olmayan silahlarla karşılaşıyoruz. Uçakla havadan gelen ve ineklerin yere paraşütle inip patlamasıyla sonlanan silah bunlardan biri. Bunların dışında, emin olun ki oyun geçen senenin Worms 3D'sinden teknolojik olarak kesinlikle farklı değil. En azından gerçekçi bir biçimde yok olan, zarar gören haritalar bekledim fakat ne yazık ki bu da yok. Bazukayla bir yere atış yapıyorsunuz ancak yer, bazukanın şiddetini pek umursamıyor. Bu, özellikle eski Worms oyunlarını düşündükçe, üzücü bir durum.

  Ancak silahlar konusunda durum hepten hayal kırıklığı değil neyse ki. Demoda her ne kadar göremesek de oyunda yer alacak olan 'silah fabrikası' özelliği sayesinde kendi silahınızı yaratabileceksiniz. Evet, yanlış duymadınız. Dilerseniz uçaklarla haritaya klozetler bırakıp kokudan kurtçukları hasta edebilirsiniz; tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış bir olay. Oynadığımız demoda ise sentry gun gibi değişik silahlarla karşılaşmak mümkündü. Bu silah aslında otomatik bir makineli tüfek ve silahı istediğiniz yere monte edebiliyorsunuz. Silahın görüş açısında eğer rakip bir kurtçuk hareket ederse, tüfek ölümüne ateş ediyor. (sizin kontrolünüzde olmaksızın) Ancak rakibin bu silahı hiç kullanmadığını, siz kullandığınız zaman da hiç oynamadan bile �neredeyse- oyunun sonunu getirebileceğinizi söyleyebilirim şimdiden.

  Evet, düşmanlarınız kesinlikle böyle enteresan silahları kullanmıyor. Hatta diplerinde duran kutuları bile almaya üşeniyorlar. Oynadığım demoda sadece bazuka ve el bombası kullandıklarına şahit oldum �ki bir kurt olmaları bu kadar beyinsiz oldukları anlamına gelecek denli gözümüze sokulmamalıydı diye düşünüyorum. En azından iç güdüdür, şudur budur ancak bir şekilde hemen dibinde duran hava saldırısı kutusunu alırlardı, değil mi?

  Bir başka değinilmesi gereken nokta ise oyunu dağıtan SEGA'nın oyundan elini çekmesi ve yarış oyunlarıyla tanıdığımız Codemasters'a bırakması. SEGA'nın Worms gibi eski ve kült bir oyunun isim hakkını neden devrettiği konusu ise akıllarda soru işaretleri bırakan bir mevzu. Bunun dışında tüm oyuna değinmek gerekirse; Worms 4, 20 harita ve 25 görev ile karşımıza çıkacak. Garip olan bir başka şeyse yapımcının eski ruhu geri getirmeye bu kadar çalışmasına karşın (söylediklerine göre) oyunun Amerika'da çıkmayacak oluşu. Oyunu sadece Avrupa'daki oyuncular edinebilecekler şu aşamada.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi